شمار گردشگران ورودی به یونان امسال به ۳۰ میلیون نفر یعنی ۳ برابر جمعیت این کشور خواهد رسید.

کشور یونان که در چند سال اخیر با بحران سنگین بدهی‌های بین‌المللی دست به گریبان بوده، در گردشگری همچنان عملکرد بسیار موفقی دارد و بنابر اعلام متخصصان، شمار گردشگران این کشور اروپایی امسال به رکورد ۳۰ میلیون نفر خواهد رسید. «النا کونتارا»، وزیر گردشگری یونان اعلام کرد: از ماه ژانویه تا می، شاهد افزایش چشمگیر ورود توریست‌ها، درآمدهای گرشگری و نرخ اشغال هتل‌ها بوده‌ایم و میزان رزروهای تابستانی در برخی مناطق با رشد ۷۵ درصدی همراه بوده است. گردشگری پس از کشتیرانی مهم‌ترین منبع کسب درآمد خارجی در یونان است و یکی از ستون‌های اقتصاد این کشور است، اقتصادی که از سال ۲۰۰۹ تاکنون و آغاز بحران بدهی‌ها، ۲۷ درصد کوچک‌تر شده است.

یونان از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ بحران اقتصادی شدیدی را پشت سر گذاشت و گردشگری این کشور در این مدت شاهد آسیب‌های زیادی بود. بر اساس گزارشات منتشر شده، ۴۰ درصد هتل‌های این کشور وضعیت بسیار بدی را در این بازه زمانی تجربه کردند. آمارهای مربوط گردشگری داخلی یونان هم طی دوره بحران اقتصادی افت شدیدی کرده، ‌درآمد این بخش از سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون در سال ۲۰۰۸ به یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو در سال ۲۰۱۴ کاهش پیدا کرد. در سال ۲۰۱۶ میلادی از هر ۱۰ شغل جدید ایجاد شده در یونان، ۸ شغل مربوط به صنعت گردشگری بوده است که این موضوع برای کشوری با سطح بسیار بالای بیکاری امری حیاتی محسوب می‌شود.

آمارهای منتشر شده از سوی بانک یونان نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۵ در مجموع ۲۳.۵ میلیون گردشگر از یونان دیدن کردند که درآمد ۱۴.۲ میلیارد یورویی را برای این کشور به ارمغان آورد و ۲۴ درصد از تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص داد. سال گذشته نیز کنفدارسیون گردشگری این کشور از ثبت رکورد ۲۷.۵ میلیون گردشگر در یونان خبر دادند. وزیر کار یونان نیز از کمک‌های قابل توجه صنعت گردشگری در اشتغازایی در این کشور خبر داده است و اخیرا نیز «الکسیس سیپراس» نخست وزیر یونان نیز اعلام کرد ماه‌های آوریل و می ۲۰۱۷ در عرصه اشتغال‌زایی رکوردشکن بودیم و به ترتیب ۹۲ هزار و ۸۹ هزارو ۵۰۰ شغل ایجاد شده است. یونان بیش از هر کشور دیگری در مدیترانه از شرایط بوجود آمده در کشورهایی چون مصر، یونان و ترکیه و شرایط ناامن به سبب حملات تروریستی در این مقاصد گردشگری سود برده است. شمار گردشگران بریتانیایی در یونان با رشد ۴۰ درصدی همراه بوده است و انتظار می‌رود امسال به ۳ میلیون نفر برسد. تعداد گردشگران آلمانی و آمرکایی نیز رشد خوبی داشته و پیش‌بینی می‌شود امسال ۹۰۰ هزار نقر آمریکایی، یونان را به عنوان مقصد توریستی خود انتخاب کنند.

بسیاری دیگر از گردشگران بین‌المللی یونان از بازارهای جدید چون روسیه، هند و چین به این کشور سفر می‌کنند.

برگرفته از ایسنا