مدیر پایگاه میراث جهانی کاخ گلستان از مرمت اجرفرش‌ها، کاشی‌های معقلی دیواره‌ها، برج غربی بادگیر و بخش‌هایی از ایوان تخت‌مرمر خبر داد.

مسعود نصرتی گفت: آجر فرش‌های ضلع شرقی محوطه کاخ گلستان به دلیل فرسودگی و ساییدگی تا پایان شهریور و سایر بخش‌های محوطه کاخ نیز که دربرابر عوامل جوی آسیب دیده است تا پایان سال مرمت می‌شوند. او با بیان این‌که کاشی‌های فیروزه‌های برج غربی عمارت بادگیر در طوفان‌های سال گذشته با آسیب‌هایی مواجه شده بود، افزود: این کاشی‌ها در قالب مرمت برج غربی عمارت بادگیر تا اواخر تیر به پایان می‌رسد و برای حفاظت بیشتر این عمارت، 3 برج دیگر آن نیز تا پایان سال مرمت می‌شوند.

وی اضافه کرد: نقاشی‌های دیواری اتاق‌های گوشواره شرقی و غربی و ایوان عمارت نیز مرمت شده‌اند.

مدیرمجموعه میراث جهانی کاخ گلستان در ادامه از مرمت کاشیکاری‌های طاق نماهای ضلع جنوب محوطه کاخ خبر داد و بیان کرد: مستندسازی این کاشی‌ها انجام شده و پس از شناسایی و بررسی کاشی‌هایی که بر اثر رطوبت هوا آسیب دیده‌اند، تا پایان سال مرمت می‌شوند.

به گفته‌ی وی، این کاشی‌ها و کاشی‌های معقلی دیواره‌ها در کارگاه کاشی کاخ گلستان که در زیر عمارت شمس العماره فعال است، در دست مرمت هستند. او همچنین از آغاز مرمت آینه‌کاری‌های ایوان تخت مرمر، اُرسی‌ها و درِ خاتم‌کاری شده متعلق به دوره زندیه تا یک ماه دیگرخبر داد.

منبع: ایسنا