دریا تور در این مقاله به معرفی فرودگاه بین المللی عدنان مندرس در شهر ازمیر ترکیه پرداخته. بسیاری از ایرانیانی که به شهر های ساحلی ترکیه سفر کرده اند از این فرودگاه گذشته اند. 

فرودگاه بین المللی عدنان مندرس (یاتا: ADB / ایکائو: LTBJ)

فرودگاه بین‌المللی عدنان مِندرس در سال ۱۹۸۷ به بهره برداری رسید. این فرودگاه نام خود را از عدنان مِندرس از نخست وزیران سابق ترکیه گرفته‌است. فرودگاه در ۱۸ کیلومتری جنوب مرکز شهر ازمیر قرار گرفته‌است. فرودگاه عدنان مندرس در فضایی به وسعت ۷٫۵۱۸٫۸۷۵ متر مربع احداث گردیده و دارای دو پیست ۳٫۲۴۰ متری می‌باشد.

 

ساخت این فرودگاه در ۲۹ ماه می‌سال ۱۹۸۴ آغاز گردید و در ماه اکتبر سال ۱۹۸۷ به بهره برداری رسید. ترمینال جدید پروازهای خارجی این فرودگاه نیز در سال ۲۰۰۶ افتتاح شد. این فرودگاه بر اساس آمار مرکز آمار فرودگاههای ترکیه از لحاظ حجم مسافر در رده پنجم و از لحاظ حمل بار در رده چهارم کشور قرار دارد.

 

یکی از آسان‌ترین راه‌های عزیمت به فرودگاه استفاده از اتوبوس‌های ویژه سرویس فرودگاهی است که هر ۲۰ دقیقه در مقابل دفتر هواپیمایی ترکیش ایرلاینز (Turkish Airlines) آماده انتقال مسافران هستند. البته این سرویس‌ها در ایستگاه‌های مختلف توقف کرده و مسافران می‌توانند در مسیر دلخواه خود پیاده شوند.

 

ایستگاه قطار توسط راهرو سرپوشیده‌ای به پایانه بین‌المللی فرودگاه متصل است و قطار هر یک ساعت به سمت شمال شهر و ایستگاه آلسانجاک گاری (Alsancak Gari) در حال حرکت است. همچنین بهای بلیط این قطار نیز بسیار مقرون به صرفه است.

فری‌برد ایرلاینز (Freebird Airlines): فرودگاه امام

هواپیمایی ماهان: فرودگاه امام

هواپیمایی معراج: فرودگاه امام

هواپیمایی قشم: فرودگاه امام

هواپیمایی تابان: فرودگاه امام

ترکیش ایرلاینز (Turkish Airlines): فرودگاه بین المللی تبریز