دریا تور در این مقاله قصد دارد یکی از بزرگ ترین فرودگاه های ترکیه را به شما معرفی کند، این فرودگاه در شهر استانبول قرار دارد.

فرودگاه بین المللی آتاتورک

مهم‌ترین فرودگاه‌های کشور ترکیه به لحاظ تعداد کل مسافران، مقصد سفرها و حرکت هواپیماها محسوب می‌شود. این فرودگاه در منطقه یاشیلکوی در فاصله ۲۴ کیلومتری از شهر استانبول و در قسمت اروپایی آن قرار دارد. پروازهای مسافری بیشترین تعداد پروازهای فرودگاه بین‌المللی آتاتورک را تشکل می‌دهند. فرودگاه آتاتورک، مقصد اصلی پروازهای داخلی و خارجی است و یک پایانه مهم برای صنعت گردشگری ترکیه به حساب می‌آید. فرودگاه بین‌المللی آتاتورک به یاد مصطفی کمال آتاتورک، بنیان‌گذار جمهوری ترکیه نام‌گذاری شده‌است. نیروی هوایی ارتش ترکیه نیز پایگاه نظامی‌ای در فرودگاه بین‌المللی آتاتورک دارد. فروگاه بین‌المللی آتاتورک، خانه اصلی هواپیمایی ترکیه است. این فرودگاه توسط شرکت ترکی TAV (Tepe-Akfen-Ventures)‎ اداره می‌شود.

فرودگاه آتاتورک در سال ۲۰۱۵ با پذیرش بالغ بر ۶۰ میلیون نفر مسافر رتبه یازدهم شلوغ‌ترین فرودگاه جهان از نظر ترافیک مسافری و رتبه دهم جهان را در بخش پایانه حمل و نقل بین المللی کسب کرده است. علاوه بر این، در سال گذشته میلادی، عنوان سومین فرودگاه پرتردد اروپا را به همراه فرودگاه فرانکفورت آلمان پس از فرودگاهی هیترو لندن (London Heathrow)، شارل دوگل پاریس (Paris Charles de Gaulle) به دست آورد.

ترمینال آتاتورک دو پایانه اصلی در داخل خود دارد. ترمینال یک مخصوص جابه جایی هایی داخلی و ترمینال دو برای سفرهای خارجی می باشد. از لحاظ امکانات ترمینال دوم به دلیل تازه سازی دارای امکانات بسیار بیشتری نسبت به ترمینال یک دارد.

خط M1A مترو استانبول از ایستگاه ینی‌کاپی (Yenikapi) حرکت کرده و پس از عبور از مراکز اصلی بخش اروپایی استانبول مانند پایانه اتوبوس به فرودگاه آتاتورک منتهی می‌شود.

یکی از شرکت‌های حمل و نقل برتر کشور ترکیه به نام هاواتاش (Havatas) سرویس‌هایی را به مقصد فرودگاه دایر کرده است. این اتوبوس‌ها هر ۹۰ دقیقه از ایستگاه‌های مختلف در سراسر شهر مانند باکیرکوی (Bakirkoy)، ینی‌کاپی (Yenikapi)، آکسارای (Aksaray) و میدان تقسیم (Taksim Square) مسافران را بدون توقف به فرودگاه آتاتورک جا به جا می‌کنند.

هواپیمایی آتا : تبریز، فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز
ایران ایر: تبریز (فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز)، تهران (فرودگاه امام)
هواپیمایی آسمان: ارومیه
هواپیمایی ماهان: تهران (فرودگاه امام)
هواپیمایی معراج: تهران (فرودگاه امام)، مشهد
هواپیمایی تابان: اصفهان
ترکیش ایرلاینز: اصفهان، مشهد، شیراز، تبریز، تهران