در این مطلب دریاتور سعی دارد درباره یکی دیگر از فرودگاه های مشهور استانبول (فرودگاه بین المللی صبیحه گوکچین) آشنا کند.

فرودگاه بین المللی صبیحه گوکچین

فرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن در محلهٔ پَندیک در بخش آسیایی کلانشهر استانبول قرار دارد. این فرودگاه دومین فرودگاه بزرگ استانبول است و نام خود را از اولین خلبان زن هواپیماهای جنگی در دنیا و اولین زن خلبان ترکیه، صبیحه گوکچن گرفته‌است. ساخت این فرودگاه در سال ۱۹۹۸ آغاز گردید و در سال ژانویه سال ۲۰۰۱ با هزینه ۵۵۰ میلیون دلار آمریکا به بهره‌برداری رسید. بر اساس آمار مرکز آمار فرودگاه‌های ترکیه، این فرودگاه از نظر ترافیک حمل مسافر در جایگاه سوم در ترکیه قرار دارد.

در سال ۲۰۱۵ در حدود ۲۸ میلیون نفر مسافر در پروازهای داخلی و خارجی این فرودگاه به مقصدهای مختلف جا به جا شدند. همچنین فرودگاه صبیحه گوکچن در سپتامبر سال ۲۰۱۰ از طرف کنگره جهانی خطوط هوایی ارزان قیمت در لندن عنوان بهترین فرودگاه جهان را کسب و موفق به دریافت جایزه شد. علاوه بر این، فرودگاه صبیحه گوکچن محل استقرار خطوط هوایی اصلی ترکیه از جمله ترکیش ایرلاینز، پگاسوس ایرلاینز (Pegasus Airlines) و بوراجت (Borajet) است.

امکانات ترمینال:
– پارکینگ ۴ طبقه با ظرفیت ۴۷۱۸ خودرو و ۷۲ اتوبوس
– یک هتل چهار طبقه با ۱۲۸ اتاق
– ۱۱۲ گیشه چک این و ۲۴ گیشه سلف چک این
– بخشهای VIP و CIP – – پارکینگ یا آشیانه هواپیما به ظرفیت ۸ هواپیمای غول پیکر یا ۱۶ هواپیمای متوسط
– سالن کنفرانس به مساحت ۴۰۰ متر مربع
– رستوران و کافه‌ها به مساحت ۵ هزار متر مربع
– مجموعه فروشگاه‌های فری شاپ با ۴۵۰۰ متر مربع
پارکینگ روباز فرودگاه صبیحه گوکچن ظرفیت پارک ۵۵ هواپیما را به طور همزمان داراست و در پمپ بنزین ۵ هزار متر مربعی این فرودگاه ۲۲ هواپیما به طور همزمان می‌توانند سوخت گیری کنند.

این فرودگاه در بخش آسیایی استانبول قرار دارد و شرکت حمل و نقل هاواش وابسته به شرکت ترکیش ایرلاینز از میدان تقسیم، کوز یاتاغی (در بخش آسیایی) و شهر ازمیت به صورت مرتب در ساعات مختلف مسافران را به فرودگاه می‌رساند.

خط M4 قطار شهری استانبول به فرودگاه صبیحه گوکچن منتهی می‌شود. البته استفاده از تاکسی یا اتوبوس برای دسترسی به فرودگاه نیز میسر است، ولی مسیر نسبتا طولانی‌تر خواهد بود.

سرویس‌های فرودگاه در دو منطقه میدان تقسیم و کادیکوی برای انتقال مسافران حضور دارند.

برای دسترسی به فرودگاه از طریق خودرو یا تاکسی باید از بزرگراه E80 گذر کرد که در منطقه متروپولیتن استانبول واقع است.

 

بوراجت: اراک، اردبیل، سنندج (این پروازها حالت دائمی نداشته و به صورت فصلی به مقصد این شهرها و برعکس اجرا می‌شود).

پگاسوس ایرلاینز: تهران (فرودگاه امام)

ترکیش ایرلاینز: تهران (فرودگاه امام)