شهر بدروم در ترکیه یکی از مقصد گردشگری می باشد که سال های اخیر میزبان ایرانیان زیادی بوده. دریا تور در این مطلب به معرفی فرودگاه این شهر می پردازد. برای رفتن به شهرهای دیگری در ترکیه بسیاری از پرواز های ایرانی ابتدا به این فرودگاه می روند.

با ما همراه باشید تا درباره این فرودگاه بیشتر بدانید؛

فرودگاه بین المللی میلاس بدروم (کد یاتا BJV)

فرودگاه بدروم، با نام رسمی فرودگاه میلاس-بدروم (Milas-Bodrum Airport)، در سال ۱۹۹۷ میلادی احداث شده و از سال ۱۹۹۸ با تکمیل پروژه احداث پایانه بین المللی وارد عرصه فرودگاه‌های بین‌المللی ترکیه شده است. طبق آخرین آمار اعلام شده در سال ۲۰۱۰ این فرودگاه در فصل تابستان (فصل پرتردد شهر) شاهد جابجایی ۱/۵ میلیون مسافر و در مجموع ۲/۵ میلیون مسافر در سال است. البته در سال ۲۰۱۴ این آمار تا سقف ۱۹ میلیون مسافر روندی رو به رشد داشته است.

این فرودگاه در مجموع دارای دو پایانه برای پروازهای داخلی و خارجی است. پایانه بزرگ فرودگاه بدورم در سال ۲۰۰۰ میلادی برای پروازهای بین‌المللی به بهره‌برداری رسیده و در سال ۲۰۱۲ با آغاز به کار سالن جدید پروازهای بین المللی به پایانه پروازهای داخلی تغییر کاربری داده است. این دو پایانه در کنار یکدیگر قرار داشته و در مجموع، گنجایش ۲/۵ میلیون مسافر در سال را دارند. البته در فصل تابستان و اوج سفرها از اروپا و آسیا آمار پروازهای روزانه در این فرودگاه افزایش می‌یابد. برای پایانه جدید (ترمینال بین المللی) نیز تا سقف ۵ میلیون مسافر در سال پیش‌بینی شده و از سال ۲۰۱۲ اداره آن به شرکتی خصوصی تحت نظارت دولت واگذار شده است.

فرودگاه بین‌المللی میلاس-بدروم در حد فاصل دو شهر بدروم (۳۶ کیلومتر) و میلاس (۱۸ کیلومتر) قرار دارد. با توجه به موقعیت فرودگاه در خارج از محدوده شهری امکانات مختلفی برای سهولت رفت‌و‌آمد گردشگران در فرودگاه تعبیه شده است.

اتوبوس‌های شرکت هاواس (Havas) به شکل دائمی در محل فرودگاه مستقر بوده و در مدت یک ساعت و با مبلغ ۱۰ لیر (واحد پول ترکیه) مسافران را به مرکز شهر بدورم انتقال می‌دهند. همچنین برای سهولت بیشتر تردد مسافران بین پایانه‌های فرودگاه، تعدادی از این اتوبوس‌ها هر یک ساعت مسافران را از پایانه داخلی به پایانه خارجی و برعکس انتقال می‌دهند. علاوه بر این، اتوبوس‌های شرکت حمل و نقل موتاش (Muttas) نیز در ایستگاه‌های اتوبوس مستقر بوده و خدمات مشابهی را با قیمت یکسان به مسافران ارائه می‌دهند.

از آنجایی که بیشترین آمار پروازهای فرودگاه مربوط به فصل تابستان است، از این رو، پروازهای انجام گرفته به این فرودگاه اغلب به صورت فصلی انجام می‌شود. در این رابطه، خطوط هوایی نظیر هواپیمایی معراج، قشم ایر، آتا، آسمان، کورندون، سان اکسپرس، فری برد دارای پرواز مستقیم و خطوط هوایی پگاسوس، ترکیش ایرلاین، اطلس جت دارای پروازهای تک توقف (توقف در استانبول) از فرودگاه امام به مقصد فرودگاه میلاس-بدروم هستند. البته ذکر این نکته نیز ضروری به نظر می‌رسد که به دلیل فصلی بودن پروازها، برنامه پروازی از سایر شهرهای ایران به شکل دائمی ثبت نشده و برای آگاهی از آن‌ها باید به وبسایت خطوط هوایی، برنامه پروازهای فرودگاه‌ها یا آژانس‌های مسافرتی مراجعه کرد.

برگرفته از: کجارو