در این مطلب دریاتور قصد معرفی دومین فرودگاه بین المللی دبی را دارد.

فرودگاه بین المللی آل مکتوم دبی (یاتا: DWC / ایکائو: OMDW)

فرودگاه بین المللی آل مکتوم پس از فرودگاه بین المللی دبی دومین فرودگاه این شهر محسوب می‌شود که در سال ۲۰۱۰ میلادی به بهره برداری رسیده است. این فرودگاه در منطقه آزاد اقتصادی دبی قرار داشته و از امکاناتی نظیر شیوه‌های نوین ترابری، حمل و نقل برخوردار است. طبق برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته فرودگاه توانایی جا به جایی سالانه ۱۲ میلیون تن بار و ۱۶۰ تا ۲۵۰ میلیون نفر مسافر را دارد؛ بر این اساس، فرودگاه آل مکتوم رتبه بزرگ‌ترین فرودگاه جهان را از لحاظ فضا و حجم مسافر در اختیار دارد.

فرودگاه آل مکتوم نیز مانند فرودگاه بین المللی دبی از امکانات بی نظیری مانند ۳ پایانه مسافری با امکانات لوکس، سالن‌های بزرگ، محل اختصاصی برای جت‌های شخصی، هتل‌ها و مراکز خرید و آشیانه‌های متعدد برای تعمیر و نگهداری هواپیماهای غول پیکر مانند A380 برخوردار است.

فرودگاه بین المللی آل مکتوم با مساحتی در حدود ۱۴,۰۰۰ هکتار (۱۴۰ کیلومتر مربع) در منطقه جبل علی در حد فاصل ۳۷ کیلومتری جنوب غربی شهر دبی و در بخش اصلی مرکز جهانی دبی (Dubai World Central) واقع است. در حال حاضر، فرودگاه آل مکتوم از طریق شبکه پر سرعت قطار شهری به فرودگاه بین المللی دبی متصل است. همچنین فرودگاه مجهز به مسیرهای اختصاصی برای رفت و آمد تاکسی‌ها بدون ایجاد اخلال در رفت و آمد سایر وسائط نقلیه است.

در حال حاضر، پروازهای کلیه خطوط هوایی ایرانی به مقصد فرودگاه بین المللی دبی انجام می‌گیرد و هیچ پروازی به مقصد فرودگاه آل مکتوم وجود ندارد. البته در حالت کلی پروازهای انجام گرفته در این فرودگاه نسبت به فرودگاه بین المللی دبی بسیار محدودتر است.

برگرفته از: کجارو