دریاتور در این مقاله قصد دارد درباره فرودگاه بین المللی دبی اطلاعاتی را به خوانندگان و مسافران محترم خود ارائه دهد.

با ما همراه باشید تا درباره این فرودگاه بیشتر بدانید؛

 

فرودگاه بین المللی دبی (یاتا: DXB / ایکائو: OMDB)

فرودگاه بین‌المللی دوبی فرودگاه اصلی شهر دوبی در کشور امارات متحده عربی است که پر رفت‌ و آمدترین فرودگاه جهان بر پایهٔ جابه‌جایی مسافران بین‌المللی محسوب می‌شود و همچنین سومین فرودگاه پر رفت‌ و آمد جهان بر پایه شمار مسافر و ششمین فرودگاه پر رفت‌ و آمد بر پایهٔ جابه‌جایی بار است. این فرودگاه پر رفت‌ و آمدترین قطب شرکت هواپیمایی برای ایرباس ای۳۸۰ است. در سال ۲۰۱۴ میلادی، فرودگاه بین‌المللی دوبی ۷۰٫۵ میلیون مسافر و ۲٫۳۷ میلیون تن بار را جابه‌جا کرد و ۳۵۷٫۳۳۹ پرواز از این فرودگاه انجام شد.


فرودگاه بین‌المللی دوبی با مساحتی بالغ بر ۲٬۹۰۰ هکتار در شهرک القرهود، در ۴٫۶ کیلومتری شرق دوبی قرار دارد. فرودگاه توسط شرکت فرودگاه‌های دوبی اداره می‌شود و قطب اصلی شرکت‌های هواپیمایی دوبی، یعنی هواپیمایی امارات و فلای‌دبی است؛ قطب هواپیمایی امارات، بزرگ‌ترین قطب در خاورمیانه است. هواپیمایی امارات در حال حاضر ۶۴٪ رفت‌ و آمد همهٔ مسافران و ۵۰٪ همهٔ پروازهای این فرودگاه را انجام می‌دهد. همچنین، فرودگاه بین‌المللی دوبی قطب شرکت هواپیمایی ارزان‌قیمت فلای‌دبی نیز هست که ۱۰٫۷٪ رفت‌وآمد مسافران این فرودگاه را برعهده دارد.

این فرودگاه دارای ۳ پایانه (ترمینال) است که گنجایش مجموعاً ۷۵ میلیون مسافر در سال را دارد. پایانهٔ ۳ این فرودگاه، دومین سازهٔ بزرگ جهان از نظر مساحت و بزرگترین پایانهٔ فرودگاه در جهان است. بر پایهٔ اطلاعات ژانویهٔ ۲۰۱۵ میلادی، هر هفته بیش از ۸٫۰۰۰ پرواز توسط ۱۴۰ شرکت هواپیمایی به بیش ۲۷۰ مقصد جهان در ۶ قاره انجام می‌شد.

همچنین به دلیل وسعت فرودگاه و به منظور پاسخگویی به نیاز مسافران برای جا به جایی بین پایانه‌ها سرویس‌هایی به این منظور تعبیه شده‌اند که می‌توانند مسافران را در عرض ۲۰ دقیقه از پایانه ۱ به ۲ و ۳۰ دقیقه از پایانه ۱ به ۳ انتقال دهند. در این رابطه، مسافرانی که قصد انتقال از سالن A ترمینال ۳ به سالن B دارند نیز می‌توانند از طریق راهروهای اتوماتیک به راحتی جا به جا شوند.

فرودگاه بین المللی دبی از طریق دو خط نزدیک به فرودگاه به شبکه قطار شهری دبی متصل است؛ به این ترتیب که خط قرمز دارای ایستگاهی در نزدیکی پایانه‌های ۱ و ۳ بوده و قطارها از ساعت ۶ صبح تا ۱۱ شب در طول هفته به جز روزهای جمعه مسافران را به مقصد فرودگاه و برعکس جا به جا می‌کنند. البته این زمان‌بندی در ایام مختلف سال از جمله ماه مبارک رمضان تغییر می‌کند. ایستگاه خط سبز در نزدیکی منطقه آزاد فرودگاه قرار داشته و مسافران پایانه شماره ۲ می‌توانند از این خط برای دسترسی به فرودگاه استفاده کنند.

پروازهای مسافری

هواپیمایی کاسپین: فرودگاه بین المللی اهواز، فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز، تهران (فرودگاه امام)

هواپیمایی امارات: فرودگاه بین المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد، تهران (فرودگاه امام)

فلای دبی: فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان، فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز، تبریز، تهران (فرودگاه امام)،

ایران ایر: فرودگاه بین المللی بندر عباس، اصفهان، شیراز، تهران (فرودگاه امام)

هواپیمایی آسمان: فرودگاه بین المللی آیت الله جمی آبادان، بندر عباس، فرودگاه بندر لنگه، فرودگاه بین المللی بوشهر، فرودگاه بین المللی قشم، فرودگاه کرمانشاه، فرودگاه بین المللی لار، مشهد، شیراز، تهران (فرودگاه امام)، فرودگاه بین المللی زاهدان

هواپیمایی کیش ایر: اصفهان، کیش، قشم، تبریز

هواپیمایی ماهان: شیراز، تهران (فرودگاه امام)

هواپیمایی قشم ایر: اصفهان، فرودگاه بین المللی ساری، قشم، تهران (فرودگاه امام)

هواپیمایی تابان ایر: اصفهان، مشهد