یک عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور گفت: اشکانیان برای اولین بار ساختمان‌های گنبدی شکل و متناسب با اندام انسان را اختراع می‌کنند.

مسلم بیرانوند: معماری این دوره به دو دسته اشکانیان و ساسانیان تقسیم‌بندی شده است.

وی اضافه کرد: چون بسیاری از حاکمان دوره اشکانیان به معماری علاقه نداشتند و بیشتر چادرنشینی و کوچ‌نشینی رواج داشت، آثار و بناهای خاصی در این زمان ساخته نشد.

بیرانوند ادامه داد: مصالح به کار رفته در بناهای دوره اشکانیان خاک و خشت بود و به دلیل ماندگاری کم آثار خاصی از آنها در کشور به جا نمانده است.

این کارشناس ارشد معماری یادآور شد: در دوره پارتیان از اشکال قوسی شکل برای احداث ساختمان‌ها استفاده می‌کردند و بناهای این دوره مربع‌شکل و درون‌گرا و اغلب گنبدی‌شکل بودند. اشکانیان برای اولین بار در کشور احداث ساختمان‌های گنبدی‌شکل را اختراع کردند. بناهای این دوره با اقلیم سازگار بوده و ساختمان‌ها مردم‌وار و متناسب با اندام انسان ساخته می‌شد و از اسراف نیز جلوگیری می‌شد.

این مدرس دانشگاه گفت: ملات ساروج و ایوان‌ها در این دوره اختراع شد و نقاشی‌ها به معماری ورود پیدا کرد. در این دوره گوشه‌سازی و سه‌کنج به ساختمان‌ها اضافه شد و معماری پارتی یک آغاز جدید در معماری ایرانی به وجود آورد.

منبع: ایسنا