دریاتور در این مطلب درباره یکی از مشکلات مربوط به سفرهای هوایی صحبت می کند. همواره تعداد معدودی از مسافران ما دچار مشکلات ناشی از لخته شدن خون در رگ ها می شوند.

در این مقاله ما می خواهیم برای شما مقاله ای را ترجمه کنیم (سایت travelandleisure) که دیگر دچار لخته شند خون در رگ ها نشوید.

لخته شدن خون (با نام ترومبوز وریدی عمیق شناخته می شود) می تواند یک خطر جدی برای برخی مسافرانی که با هواپیما سفر می کنند می باشد. این بیماری با لخته شدن خون در دیواره های داخلی سیاهرگ اندام تحتانی شروع می شود و سپس وارد ریه شده و تبدیل به مشکلات ریوی می شود. البته این نکته را نیز ذکر کنیم که بیشتر لخته های خون در رگ ها جابه جا شده و هیچ گونه مشکلی را نیز به وجو نمی آورد.

علائم هشدار این بیماری:

تورم غیر معمول در یک دست و یا پا / درد ناگهانی وحساسیت پوست به لمس / ملتهب شدن پوست و قرمزی.

سه موردی که در بالا اشاره شد جز شایع ترین حالات می باشد. ممکن است در مواردی مشابه این حالات علائمی همچون سختی در تنفس / ضربان قلب بالا و یا نامنظم / سگیجه / خونریزی و سرفه به وجود آید، در این صورت باید هر چه سریع نر به پزشک مراجعه شود.

علت لخته شدن خون؟

یکی از مهمترین دلایل لخته شدن خون نشستن طولانی مدت می باشد. 

قبل از اینکه افرادی را که بیشتر در معرض این بیماری می باشند را معرفی کنیم باید این نکته را ذکر کرد که احتمال بروز این بیماری بسیار کم می باشد.

افراد سالخورده (بالای 60 سال) / افرادی که دارای اضافه وزن بیش اندازه می باشند / کسانی که به تازگی جراحی کرده باشند / زنانی که از استروژن‌ برای پیشگیری از بارداری یا جایگزینی پس از یائسگی استفاده می‌کنند / زنانی که باردار هستند یا به تازگی زایمان کرده باشند / افراد میتلا به نارسایی قلبی / افرا دارای واریس / کسانی که بیماری سرطان دارند.

چگونه از لخته شدن خون جلوگیری کنیم؟

بهترین راه برا جلوگیری از لخته شدن خون این است که در مدت پرواز تا جایی که ممکن است حرکت کنید. حداقل هر یک ساعت از جای خود باند شوید و هنگام نشستن تمام اندام های خود را حرکت دهید (پاها، دست ها، زانو ها و… را خم و راست کنید).

ممکن است بعضی از مسافران که احتمال می‌دهند، در حین پرواز، دچار عارضه‌ی ترومبوز ورید عمقی شوند، بهتر است پیش از سفر، با پزشک معالج خود، مشورت کنند. پزشک پوشیدن جوراب‌های فشرده‌سازی یا همان جوراب‌های مخصوص ضد ترومبوز، را تجویز می کند. ممکن است پزشک داروی رقیق‌کننده‌ی خون تجویز کند تا با خیالی آسوده به سفر خود بپردازند.