ترکیه کشوری می باشد که سالیانه ایرانیان زیادی به این کشور سفر می کنند. این کشور دارای مکان های دیدنی و سواحل زیبایی می باشد. دریاتور در این مطلب شما را با مکان هایی از ترکیه آشنا می کند که در سفر به ترکیه باید از آن ها بازدید کرد.

با دریاتور همراه باشید؛

1- ایا صوفیه (Aya Sofya)

ایا صوفیه به عنوان یکی از زیباترین ساختمان های جهان می باشد. این ساختمان در ابتدا کلیسایی مربوط به دوره بیزانس بوده و در زمان عثمانی افزوده هایی به آن اضافه شده و تبدیل به مسجد شده. به توریست هایی که وارد کشور ترکیه می شوند پیشنهاد می دهیم از این مکان دیدن کنند.

 

2- افسوس (Ephesus)

یک شهر از آثار باشکوه و جاده های سنگ مرمر است. یکی از کاملترین شهرهای رومی روم در منطقه مدیترانه می باشد. اِفِسوس یکی از شهرهای ایونیا در آناتولی (آسیای صغیر) باستان بود که امروز ویرانه‌های آن به عنوان مرکز گردشگری و باستان‌شناسی در سه کیلومتری جنوب شهر سلجوک استان ازمیر کشور ترکیه قرار دارد. ویرانه‌های افسوس یکی از بزرگترین مجموعه‌های به جای مانده از تمدن یونایان در مدیترانه شرقی است. جاذبه‌های گردشگری این شهر، همه ساله جهانگردان بسیاری را به این منطقه جذب می‌کند. «افسوس» میزبان یکی از هفت کلیسای آسیا در کتاب «مکاشفه یوحنا» در «عهد جدید» بوده است و شاید انجیل یوحنا در این محل به رشته تحریر درآمده باشد.

 

3- کاپادوکیا (Cappadocia)

در اواخر عصر برنز، کاپادوکیا با نام هتی (Hatti) شناخته می‌شده است و مرکز قلمرو هیتی‌ها در خاتوشا بوده است. پس از پایان حکومت هیتی‌ها، در کاپادوکیا حکومت ارباب رعیتی برقرار شد. کاپادوکیا یکی از بهترین مقاصد جهان برای گرفتن یک بالون است. اگر سواحل زیبای مدیترانه شما را وسوسه نمی کند حتماَ از این مکان دیدن کنید. 

 

4- کاخ توپ‌قاپی (Topkapı Palace)

اقع در استانبول از قصرهای معروف امپراتوری عثمانی است. کاخ توپ قاپی شما را به جهان فوق العاده و پر زرق و برق سلطنتی می برد. این قصر بین شاخ طلایی و دریای مرمره در استانبول واقع شده و چشم‌اندازی بسیار عالی به تنگه بسفر دارد.

 

5- پاموک کله (Pamukkale)

چشمه‌های پلکانی پاموک کله ، مکانی بکر و طبیعی در شمال غربی ترکیه است و در نزدیکی شهر دنیزلی قرار دارد. پاموک کِله در واقع در نواحی داخلی نزدیک دریای اژه در ترکیه قرار گرفته و در دره‌‌ی رودخانه مِندِرِس است. این منطقه تقریبا در تمام اوقات سال آب و هوای معتدلی دارد. سالیان سال مردم برای بازدید از این چشمه‌ها رفته‌اند و در حوضچه‌های طبیعی پاموک کله شنا و آب تنی کرده‌اند. در اواسط قرن ۲۰ میلادی، هتل‌هایی بر فراز بقایای شهر باستانی هیراپولیس ساخته شد که موجب خسارت‌های قابل توجهی به منطقه شد.

 

6 -صومعه سوملا (Sumela Monastery)

این صومعه به صورت صخره ای ساخته شده. این صومعه در زمان بیزانس ساخته شده است. صومعه «سوملا»، عبادت‌گاه یونانیان ارتودکس در استان «ترابوزان» ترکیه و در کنار کوه «میلا» با ارتفاع ۱۲۰۰ متری است که در سال ۳۸۶ بعد از میلاد و قبل از تقسیم امپراطوری روم به بخش شرقی و غربی، توسط دو کشیش بنا گشته و به مریم مقدس اختصاص داده شد. این بنا طی تاریخ طولانی حضور خود بارها تخریب و دوباره بازسازی گشته و در زمان جنگ ترکیه و یونان نیز متروکه بود ولی امروزه با توجه به اهمیت تاریخی و مذهبی، منطقه‌ای توریستی و گردشگری با میزان بازدید بسیار بالایی محسوب می‌شود.

منبع: www.planetware.com