حمل و نقل عمومی یکی از بهترین و ارزان ترین راه ها برای جابه جایی گردشگران در دنیا می باشد. دریاتور در این مقاله چند راه مختلف برای حمل و نقل گردشگران در دبی ارائه می دهد. شهر دبی به عنوان یکی از مدرن ترین شهر های دنیا انواع روش های حمل و نقل را در اختیار مسافران قرار داده. 

با ما همراه باشید تا با انواع حمل و نقل ها در دبی آشنا شوید؛

 حمل و نقل عمومی در دبی

تاکسی ها

اکثر خریداران دبی ترجیح می دهند تا در یک تاکسی سوار شوند تا یک ماشین را اجاره کنند. استفاده از تاکسی مسافران را از گم شدن در شهر و خستگی ناشی از رانندگی در ترافیک رها می کند. در دبی سرویس تاکسی های صورتی برای بانوان وجو دارد. 

انواع تاکسی های دبی:

صورتی و سفید
زرد و سفید
آبی و سفید
سبز و سفید

تاکسی‌های آبی یا ابراس (Abras)

ابراس، قایق‌های چوبی سنتی و موتوری هستند که بر دبی و بر دیره را از طریق خور دبی از دو مسیر به هم وصل می‌کنند:

مسیر ۱: ایستگاه ابرا در بر دبی (Deira Old Souq Abra Station) به سمت ایستگاه بازار قدیمی دیره؛ زمان حرکت هر روز بین ساعات ۵ صبح تا نصف شب

مسیر ۲: ایستگاه بازار قدیمی دیره به منطقه السبخه (Al-Sabkha)

مترو دبی

مترو دبی از سال 2010 افتتاح شده است و یکی از مدرن ترین مترو های دنیا را دارا می باشد. مترو دبی طولانی ترین سیستم بدون راننده و کاملا اتوماتیک قطار در جهان است. 

خط قرمز مترو مسیری حدود ۵۲/۱ کیلومتر را از نزدیک فرودگاه بین المللی دبی به جبل علی (شهری بندری) و بازار مارینا طی می‌کند که تقریبا موازی با جاده شیخ زاید است.

خط سبز مترو مسیری حدود ۲۲/۵ کیلومتر را از منطقه آزاد فرودگاه دبی به شهر سلامتی دبی (Dubai Healthcare City) طی می‌کند.

ایستگاه تقاطع خطوط قرمز و سبز مترو دبی، در ایستگاه‌های میدان اتحاد (Union) و خالد بن الولید (Khalid bin al-Waleed)، نزدیک به مرکز خرید برجمان است.

قطارهای این بخش معمولا از ساعت ۶ صبح تا ۱۱ شب روزهای شنبه تا پنج‌شنبه به صورت هر ۱۰ دقیقه یکبار حرکت می‌کنند. روزهای جمعه نیز از ساعت ۱۳ تا پاسی از شب مترو برقرار است. هر یک از قطارها شامل ۴ واگن استاندارد است که به دو بخش «مخصوص بانوان» و بخش طلایی تقسیم شده است که نیاز به پرداخت هزینه دو برابر دارد. البته بانوان می‌توانند از بخش‌های دیگر هر واگن نیز استفده کنند.

اتوبوس‌ها

شبکه اتوبوس دبی یکی از ارزان ترین راه های حمل و نقل در دبی می باشد. دبی دارای بیش از 600 ایستگاه اتوبوس است. یکی از مشکلات اتوبوس ها در دبی گیر کردن در ترافیک می باشد. اتوبوس‌های دیگری نیز وجود دارد که ایستگاه مترو برج الخلیفه را به دبی مال و ایستگاه متروی بازار امارات را به بازار متصل می‌کند. همچنین اتوبوس‌های شاتل در مسیر هر دو بازار به هتل‌های محلی رفت و آمد می‌کنند.

مونوریل

مونوریل عظیم و بدون راننده پالم جمیرا، دبی مارینا را به پالم جمیرا متصل می‌کند. در این مسیر تنها ۲ ایستگاه وجود دارد: برج گیتوی و پارک آکواونچر. این مسیر ۵/۴۵ کیلومتری حدود ۵ دقیقه طول می‌کشد و کرایه آن ۱۵ هزار تومان است.

اتوبوس‌های آبی

اتوبوس‌های آبی مجهز به تهویه کننده هوا در ۴ مسیر حرکت می‌کنند که از خود دبی می‌گذرد و روزانه از ساعت ۶ صبح تا ۱۱ شب به ارائه سرویس می‌پردازند. اتوبوس‌های مسیرهای ‌‌B1 و B4 هر ۳۰ دقیقه و مسیرهای ‌‌B2 و B3 هر ۱۵ دقیقه حرکت می‌کنند. هزینه بلیت این اتوبوس‌ها ۲ هزار تومان است.

مسیر B1: ایستگاه بر دبی به ایستگاه السبخه

مسیر B2: ایستگاه السیف به ایستگاه السبخه از میدان بنیاس

مسیر B3: ایستگاه السیف به ایستگاه اسبخه از میدان بنیاس

مسیر B4: ایستگاه بر دبی به ایستگاه پارک آبی از ایستگاه السیف

مسیر B5: بین ایستگاه الشندغه نزدیک هریتج ویلج و پارک آبی دبی که هر ۳۰ دقیقه حرکت می‌کند و در ایستگاه‌های بر دبی، بازار قدیمی دیره و ایستگاه اسیف توقف می‌کند.

منبع: www.smartertravel.com