در این مقاله دریاتور 10 تا از بهترین دیدنی های کشور صربستان را به شما معرفی می کند. اگر شما قصد سفر به صربستان را دارید حتماً از این دیدنی ها دیدن کنید.

برترین دیدنی های صربستان

بلگراد (Belgrade)

پایتخت و بزرگ‌ترین شهر در کشور صربستان است. این شهر دیدنی ترین شهر صربستان می باشد. شهری که در محل تلاقی رود دانوب و ساوا قرار گرفته است. این شهر تابه‌حال ۱۱۵ جنگ را به چشم خود دیده است و ۴۴ بار در آتش سوخته است. اما امروزه تبدیل به شهری بسیار امن شده است و رویدادهای بسیاری در زمینه موسیقی، کتاب و فیلم در آن برگزار می‌شود. قلعه بلگراد با وجود موزه‌ها و کلیساهای خود یکی از معروف‌ترین مکان‌های تاریخی است که مکان مناسبی برای تماشای رودخانه‌ها و شهر هم محسوب می‌شود. بهترین موزه‌های بلگراد موزه‌ی ملی با بیش از ۴۰۰۰۰۰ شی و موزه‌ی نیکولا تسلا (Nikola Tesla) با هزاران سند و شی شخصی مخترعان هستند.

نیس (نیش / Niš)

این شهر با ۲۵۰٬۰۰۰ نفر جمعیت بزرگترین شهر در جنوب صربستان و سومین شهر بزرگ کشور پس از بلگراد و نووی ساد است. نیش که در کنار رود نیشاوا قرار گرفته. در مرکز شهر قلعه‌های متعلق به قرن هجدهم که ساخته‌ی ترک‌ها هستند، به چشم می‌خورند. بنایی ترسناک و منحصر به‌فرد به نام برج جمجمه در این شهر وجود دارد که از جمجمه صرب‌هایی که توسط عثمانی‌ها کشته شده‌اند، ساخته شده است. در جنوب شرقی نیس چشمه آب گرمی با خواص درمانی بسیار وجود دارد که در میان مردم محبوبیت بسیاری دارد و به درمان روماتیسم کمک می‌کند.

شهر شیطان (Devil’s Town)

در صربستان شهری وجود دارد متشکل از صخره‌های عجیب‌و‌غریبی که بر اثر فرسایش شکل گرفته‌اند و به دلیل همین اشکال عجیب، به این شهر نام «شهر شیطان» داده شده است. افسانه‌های محلی این سرزمین می‌گویند این سنگ‌ها افرادی بوده‌اند که در یک جشن عروسی شرکت کرده‌اند و شیطان آن‌ها را تبدیل به سنگ کرده است. این شهر از بیش از ۲۰۰ تکه سنگ خاص در جنوب صربستان ساخته شده است که در سراسر دو دره زیبا بر روی کوه رادان (Radan) پراکنده شده‌اند. ستون‌های آن دائما در حال تغییر هستند؛ آن‌ها فرو می‌ریزند و سپس به شکل جدیدی در می‌آیند.

پارک ملی کوپا انیک (Kopaonik National Park)

بلندترین کوه صربستان است که در سال ۱۹۸۱ تبدیل به پارک ملی شده است. این پارک ناهموار و بسیار زیبا، محل برگزاری فعالیت‌های اسکی است و با داشتن ۲۵ بالابر می‌تواند در هر ساعت به ۳۲۰۰۰ اسکی‌باز خدمات ارائه دهد. در این پارک از نوامبر تا می برف وجود دارد. در تابستان هم مکان مناسبی برای پیاده‌روی و کوه‌نوردی است. در کوه‌های این منطقه طلا، نقره، آهن و روی هم یافت می‌شود.

شهر پریزرن (Prizren)

شهری در منطقه پریزرن کشور کوزوو است که در سرشماری سال ۲۰۱۱ میلادی، ۱۰۲٬۱۱۷ نفر جمعیت داشته‌است. مرکز صربستان در دوران قرون وسطی بوده، اما امروزه بخشی از یک کوزوو است. صربستان هم آن را به عنوان ایالتی که به صورت غیرقانونی جدا شده است، می‌شناسد و صرب‌ها در آن اقلیت جامعه را تشکیل می‌دهند. مهم‌ترین جاذبه‌ی گردشگری این ناحیه قلعه پریزرن متعلق به دوره عثمانی است. در این شهر همه چیز در دسترس گردشگران است. در مرکز آن کلیساهای زیادی دیده می‌شود؛ مثلا کلیسای مشهور بانو لیوویس (Our Lady of Ljovis) که بیانگر معماری صرب‌ها در عصر قرون وسطی است.

پارک ملی درداپ (Derdap National Park)

دارای ۴ دره تنگ به طول ۱۱۵ کیلومتر است. یکی از این دره‌ها که گوسپودین ویت (Gospodin Vit) نام دارد، دارای یکی از عمیق‌ترین رودهای جهان است. از اجتماع این دره‌ها با هم دره درداپ شکل گرفته است. به این دره‌ها «دروازه آهن» هم گفته می‌شود؛ چراکه ورودی جنوبی کوه‌های کارپات (Carpathian) هستند. پارک درداپ در رود دانوب (Danube) در نزدیکی قلعه گلوباک (Golubac) قرار دارد. این پارک که یکی از پربازدیدترین مناطق صربستان است، انواع مختلف گونه‌های گیاهی و جانوری را در خود دارد.

صومعه استادنیکا (Studenica Monastery)

این صومعه در مرکز صربستان قرار دارد. صومعه دارای دو کلیسا با سنگ مرمر سفید به نام‌های کلیسای شاه و کلیسای ویرجین (Virgin) است. استادنیکا متعلق به قرن ۱۲ است و همه آن را با نقاشی‌ها و چیدمان خاصش می‌شناسند. همچنین یکی از ثروتمندترین صومعه‌ها در صربستان و مادر تمام صومعه‌های ارتودکس است. بنیانگذار این صومعه یعنی استفان نمانجا (Stefan Nemanja) هم در این مکان به خاک سپرده شده است.

زلاتیبور (Zlatibor)

زلاتیبور مکان گردشگری محبوبی در کوه‌های غرب صربستان است. این مکان مجهز، در زمستان پذیرای اسکی‌بازان است و در تابستان مکان مناسبی برای پیاده‌روی و کوه‌نوردی است. تورنیک (Tornik) بلندترین کوه در زلاتیبور است که در هر ساعت پذیرای ۵۴۰۰ اسکی‌باز است. این منطقه دارای چشم‌اندازهای زیبا، مراتع وسیع و روستاهای تاریخی عجیب است. اما جاذبه اصلی این مکان کلیساهای چوبی قدیمی و موزه‌ای با فضای باز است.

نووی ساد (Novi Sad)

نووی ساد مرکز استان خودمختار وویوودینا در شمال صربستان و مرکز اداری ناحیه باچکای جنوبی است. نووی ساد دومین شهر بزرگ صربستان پس از بلگراد است.  شهر زیبایی در ساحل رود دانوب است که یکی از بهترین سواحل رودخانه‌ای را دارد. این شهر جوان در اواخر قرن ۱۷ ساخته شده.  بناهای مهم این شهر شامل تالار قدیمی شهر واقع در میدان اصلی، قلعه‌ای قدیمی به نام Dvorac Dundjerski و کلیسای جورج (George) است که کلیسایی مخصوص ارتدکس‌ها است.

سوبوتیکا (Subotica)

پنجمین شهر بزرگ در صربستان است که مکانی بسیار دیدنی است. سوبوتیکا بیشترین جمعیت مسیحیان کاتولیک را دارد. از بهترین جاذبه‌های این شهر تالاری است که متعلق به اوایل سال ۱۹۰۰ است. شهرت این شهر به دلیل بناهای قدیمی آن ازجمله کلیسای جامع ترازا (Theresa) است که در سال ۱۷۹۷ ساخته شده است. 

منبع: www.touropia.com