دریاتور در این مقاله شما را با شهر زیبای بلگراد در صربستان آشنا می کند. بعد لغو روادید میان ایران و صربستان و راحتی سفر به این کشور ما قصد داریم کشور صربستان را به طور کامل به شما معرفی کنیم. 

با ما همراه باشید تا با بلگراد بیشتر آشنا شوید؛

بلگراد (Belgrade)

پایتخت و بزرگ‌ترین شهر در کشور صربستان می باشد و معنی نام بلگراد شهر سفید است. شهر در محل هم‌ریزگاه دو رود بزرگ دانوب و ساوا قرار دارد و بخش تاریخی شهر موسوم به کالمگدان (Kalemegdan) در کرانه‌های سمت راست این دو رود واقع شده است. شهر بلگراد حدود ۳٫۶ درصد از مساحت خاک صربستان را شامل می‌شود و ۱۵ درصد از جمعیت این کشور در بلگراد ساکن هستند.

موقعیت استراتژیک این شهر باعث شده که این شهر از زمان‌های قدیم مورد توجه امپراتوری‌های مختلف قرار بگیرد و تحت سلطه‌ی آنها اداره شود. این شهر در دوران جنگ جهانی دوم هم از آسیب در امان نماند. در سال ۱۹۹۹ این شهر ۷۸ روز در معرض حملات نیروهای ناتو در جریان جنگ کوزووو بود.

آب و هوا

آب و هوا در اینجا سرد نیست و عموما گرم و معتدل است. بارندگی در بلگراد در تمام سال بسیار زیاد است. این اتفاق حتی در خشک ترین ماه سال نیز رخ می دهد. آب و هوا برطبق سامانه طبقه بندی اقلیمی کوپن Cfa در نظر گرفته می شود. متوسط دما در اینجا ۱۲.۳ سانتی گراد است. در سال میانگین میزان بارش به ۶۶۳ میلی متر میرسد. در اکتبر میزان بارش در کمترین حد خود قرار دارد که میانگین آن ۳۸ میلی متر است. با میانگین ۸۴ میلی متر, بیشترین میزان بارش در ژوئن رخ می دهد. با دمای میانگین ۲۲.۵درجه ساانتی گراد, آگوست گرم ترین ماه سال است. ژانویه کمترین میانگین دما را در تمام سال دارد که ۱.۱ درجه سانتی گراد است. بلگراد آب و هوای معتدل قاره‌ای با چهار فصل متمایز دارد. پاییز طولانی‌تر از بهار است. در فصل زمستان هم سرمای شدید در این شهر وجود ندارد و تعداد روزهای که دمای هوا به زیر صفر درجه می‌رسد، به طور میانگین ۲۱ روز است. ژانویه، سردترین ماه سال و فصل بهار کوتاه و بارانی است. میانگین دمای هوای سالانه ۱۱/۷۰ درجه‌ی سانتیگراد است. کمترین دمای هوا در ژانویه‌ی ۱۸۹۳ ثبت شده و برابر با منفی ۲۶ درجه‌ی سانتیگراد است.

بهترین زمان سفر

بهترین زمان برای سفر به بلگراد، ماه‌های تابستانی است. البته در مجموع بلگراد یک مقصد گردشگری چهار فصل است و در هیچ کدام از ماه‌های سال برای سفر به این شهر محدودیت نخواهید داشت. در ماه مه، خیابان‌ها و میدان‌ها پر از مردمی است که برای لذت بردن از زیبایی‌های بهار در شهر می‌گردند. رویداد فرهنگی شب موزه‌ها‌ در این ماه برگزار می‌شود و موقعیتی عالی برای کسانی است که به بازدید از موزه‌ها علاقه دارند. ماه آگوست، ماه برگزاری فستیوال‌های مختلف است. در ماه‌های اکتبر و نوامبر هم فستیوال‌های هنر و موسیقی در بلگراد برپا می‌شود.

مکان های دیدنی بلگراد

دریاتور در این مطلب به صورت سر تیتر مکان های دیدنی بلگراد را نشان داده و در ادامه به صورت مطالب جداگانه به بررسی تک تک این مکان ها می پردازد.

موزه‌ی نیکولا تسلا (Nikola Tesla Museum)

قایق سواری در رودهای دانوب و ساوا

Ada Ciganlija

بازار کالنیک (Kalenić Market)

منطقه‌ی ساوامالا (Savamala)

پارک قدیمی کالمگدان (Kalemegdan Park)

شهر قدیمی Zemun

کلیسای سنت ساوا (Saint Sava)

آوالا (Avala)

برج آوالا

میکسر هاوس (Mikser House)

خیابان Skadarlija

منطقه‌ی بتون هالا (Beton Hala)

کلیسای روزیکا (Ružica)