دریاتور در زیر چند نمونه از سوغاتی هایی که می توانید از صربستان با خود بیاورید به شما معرفی می کند. سوغاتی هایی که در زیر به شما معرفی می کنیم کمی عجیب می باشند ولی می تواند گفت بهترین هدایایی است که شما می توانید به دیگران هدیه دهید.

سوغاتی های صربستان

فرش و گلیم پیروت (Pirot)

یکی از سنت‌های قدیمی و هنرهای زیبایی که در بسیاری از شهرها و کشورهای دنیا رواج دارد، بافت انواع گلیم است. فرش و گلیم پیروت شامل انواع کف‌پوش‌های بافتنی زیبایی هستند که در شهر پیروت از زمان‌های گذشته بافته می‌شدند. این گلیم‌ها بیش از ۹۰ نوع مختلف دارند و با ۱۲۲ طرح متفاوت بافته می‌شوند و یکی از مهم‌ترین صنایع دستی صربستان هستند. اگر می‌خواهید تکه‌ای از صربستان را با خود به خانه ببرید، این گلیم‌ها انتخاب بسیار خوبی هستند؛ صنایع دستی زیبایی که خاطرات سفر به صربستان را برای شما زنده می‌کنند. قدمت بافت گلیم در پیروت به دوران قرون وسطی برمی‌گردد و پیروت یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان فرش و گلیم در منطقه‌ی بالکان است.

شیشه آجوار (ajvar)

این چاشنی صربستانی را در کنار بسیاری از غذاهای این کشور خواهید دید. نمی‌توانید غذاهای لذیذ صربستان را با خودتان به خانه ببرید اما با خریدن این چاشنی می‌توانید به غذاهای خود عطر و طعم آشپزی صربستان را اضافه کنید. این چاشنی بر پایه‌ی فلفل تهیه می‌شود و مواد دیگری مانند سیر و بادمجان هم دارد. این چاشنی اصالتا متعلق به صربستان است و گاهی با نام سالاد صربستانی یا خاویار گیاهی هم شناخته می‌شود و امروزه در بالکان بسیار شهرت یافته است.

لباس با طرح‌های سنتی Sirogojno

این لباس‌های زیبا، گرم، منحصربه‌فرد، باکیفیت و مدرن هستند. قدمت این سبک و طرح به بیش از یک قرن پیش برمی‌گردد. بسیاری از این لباس‌ها با دست بافته می‌شوند و هنرمندان صربستانی با ذوق و سلیقه‌ی خود، لباس‌های مدرن و امروزی را با این طرح‌های سنتی و زیبا در هم آمیخته‌اند.

قلمدان‌هایی به شکل اوپاناک (opanak)

اوپاناک نوعی پاپوش سنتی صربستانی است که با چرم تهیه می‌شود و بند ندارد. تا ۵۰ سال پیش هم در نواحی روستایی از این پاپوش‌های سنتی استفاده می‌کردند. این پاپوش‌ها علاوه بر صربستان در کشورهای اطراف آن هم رواج داشته‌اند. از آنجایی که این پاپوش‌ها امروزه با تغییرات زندگی مدرن، قابل استفاده نیستند، آنها را می‌توانید در قالب جاقلمی یا گلدان خریداری کنید. جاقلمی‌ها و گلدان‌هایی به شکل اوپاناک با جنس‌ها و طرح‌های مختلف در صربستان به فروش می‌رسند که سوغاتی زیبا و خلاقانه‌ای هستند. بسیاری از آنها را درست با همان تکنیک‌هایی می‌بافند که در بافت پاپوش در گذشته استفاده می‌کردند.

صندلی‌های نقاشی شده از روستای Kovačica

اگر می‌خواهید یک سوغاتی ارزشمند و منحصربه‌فرد به خانه ببرید، باید از روستای Kovačica بازدید کنید. این روستا صنایع دستی زیبا و بی‌نظیری دارد و هزاران نقاش محلی در آن زندگی می‌کنند. این نقاشان با هنر زیبای خود تصاویری را فی‌البداهه روی اشیای مختلف به خصوص نوعی صندلی مستطیل می‌کشند که šamlica نام دارد.

گوشواره های قومیتی (Ethno earrings)

جواهرات به شکل چهره ها، لباس های سنتی صربستان، لباس های ملی و سمبل های دیگر صربستان، این گوشواره ها به سادگی شما را مجذوب می کند. تنها مشکل با این سوغات منحصر به فرد و غیر معمول که احتمالا شما با آن مواجه هستید، داشتن تنها یک انتخاب است.

ساز سنتی gusle

این ساز سنتی زرهی تک سیم، بخش مهمی از تاریخ و فرهنگ اهالی این کشور است. این ساز سنتی را هم می‌توانید به عنوان یک وسیله‌ی دکوری استفاده کنید و هم نواختن آن را یاد بگیرید. این سازها در ابعاد و طرح‌های گوناگون و برای مصارف مختلف ساخته می‌شوند. اصیل‌ترین و زیباترین آنها، انواع چوبی هستند.

قلب‌های Licider

این سوغاتی کوچک و زیبا از آنجایی که بسیار متنوع است، دوستداران زیادی در میان گردشگران صربستان پیدا کرده است. این قلب‌های زیبا بهترین هدیه برای دوستان و نزدیکانی هستند که می‌خواهید پیامی را به آنها برسانید. امروزه می‌توانید این قلب‌ها را با طرح‌ها، رنگ‌آمیزی و خط‌های مختلف خریداری کنید.