پارک صفا

صفا نام قدیمی ترین پارک دبی می باشد که یکی از بهترین مکان های تفرحی دبی است. از نظر موقعیت جغرافیایی این پارک در مقابل هتل متروپولیتان در خیابان الوصل و خیابان شیخ زاید قرار گرفته‌ است.

این پارک با ۶۴ هکتار مساحت در سال ۱۹۷۵ میلادی بنا شده‌است. وجود دریاچه و یک آبشار زیبا در کنار آن جلوهٔ خاصی به این پارک بخشیده‌اند. امکانات فراوانی نیز برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده‌است از جمله: بازیهای الکترونیکی و ماشین‌های بازی برای نوجوانان، سه زمین تنیس، مسیر ویژه دو و پیاده‌روی.

میدان موانع، بیش از ۲۰ محل برای طبخ باربی کیو و محوطه وسیع چمن. بازدیدکنندگان می‌توانید از دوچرخه و چهارچرخه‌هایی که در به اجاره داده می‌شود، جهت گردش در پارک استفاده نمایند. استفاده از اسکیت نیز در اینجا آزاد می‌باشد.

در سال ۱۹۸۴ و پس از ۹ سال، پارک مورد بازسازی قرار گرفت. بازسازی دیگری نیز بین سال‌های ۱۹۸۹ و ۱۹۹۲ انجام شد. پس از اولین بازسازی، محل‌های بهداشتی عمومی برای پارک ایجاد شد. همچنین زمین‌های بازی نیز در میان این پارک ساختند. در خلال بازسازی بعدی، امکانات تفریحی دیگر به علاوه‌ی برخی خدمات برای آسایش و راحتی بازدیدکنندگان از پارک، ایجاد شد.

امروزه این پارک در مرکز شهر دبی قرار دارد و فاصله‌ی زیادی از بخش‌های دیدنی و جذاب دبی ندارد. فاصله‌ی این پارک از برج خلیفه تنها ۳/۰۵ کیلومتر، از برج‌های امارات ۵/۰۶ کیلونتر و از مرکز تجارت جهانی دبی ۶/۲۷ کیلومتر است. از آنجایی‌که شهر دبی به سرعت در حال رشد است، آسمان خراش‌های دبی تا جلوی پارک نیز رسیده‌اند.

در این پارک، سه دریاچه‌ی بسیار زیبا وجود دارد. همچنین بیش از ۲۰۰ نوع پرنده‌ی مختلف و ۱۶۹۲۴ نوع درخت و بوته به چشم می‌خورد. با گردش در پارک می‌توانید از چمن‌های زیبا (که حدود ۸۰٪ از پارک را فرا گرفته‌اند) و جنگلی کوچک دیدن کنید. همچنین با رفتن روی تپه‌ی کوچک این پارک، می‌توانید منظره‌ای زیبا و وسیع از پارک را پیش چشم خود ببینید. آبشاری نیز از بالای این تپه به پایین می‌ریزد و آب آن به بزرگ‌ترین دریاچه وصل می‌شود. این دریاچه دارای فواره و قایق‌هایی کوچک است که گردشگران می‌توانند با آن‌ها روی آب بروند.

این پارک ۴ ورودی اصلی دارد. پارک صفا که قدیمی‌ترین پارک دبی محسوب می‌شود، میان گردشگران و ساکنان دبی بسیار محبوب است. خانواده‌ها اکثر مواقع برای پیک نیک به اینجا می‌آیند و با استفاده از کباب‌پز‌هایی که در اطراف پارک قرار دارد، غذای خود را آماده می‌کنند. این پارک هم برای بچه‌ها و هم بزرگ‌تر‌ها مناسب است. بچه‌های می‌توانند در زمین‌های بازی بی‌شمار آن بازی کنند، در‌حالی‌که بزرگ‌تر‌ها در محل‌های مخصوص قدم می‌زنند یا مشغول قایق سواری هستند. پارک صفا جایی است که تعریف باغ‌هایش را در کتاب‌ها خوانده‌اید. پارک صفا محل مناسبی برای دویدن دونده‌ها محسوب می‌شود. نوجوانان نیز برای دوچرخه‌سواری در این پارک زیبا و هیجان‌انگیز لحظه‌شماری می‌کنند. اگرچه شما مجاز به بردن دوچرخه‌ی خود به پارک نیستید اما می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای مناسب، دوچرخه کرایه کنید. زمین‌های تنیس، بسکتبال، والیبال و فوتبال این پارک، طرفداران زیادی دارند و افراد متعددی برای بازی در آن‌ها روزانه به پارک می‌آیند.