دریاتور در این مطلب قصد دارد نکات مهمی را که بازنشتگان در سفر باید رعایت کنند توضیح می دهد. اگر بازنشته هستید و یا در آستانه بازنشتگی قرار دارید حتماً مطلب زیر را مطالعه کنید.

متاسفانه در ایران مسافرت برای بازنشستگان چندان جدی گرفته نمی شود و همراه بازنشستگان خود را درگیر خانواده می بینند ولی باید به این نکته اشاره کرد که بهترین زمان برای سفر دوران بازنشستگی می باشد. 

5 نکته درباره سفر بازنشستگان

سفر انفرادی، منحصر‌به‌فرد است زیرا این شانس را دارید که با افراد جدید ملاقات کنید، نه مانند سفر گروهی که هر روز باید افراد محدودی را ببنید و با آن‌ها همسفر شوید. مثلا ممکن است یکی از برجسته‌ترین کارها برای شما در سفر، غذا خوردن در جایی باشد که دوست دارید. اما در سفر گروهی شما باید با بقیه افراد در رستورانی بزرگ و از پیش تعیین شده به دلیل قیمت پایین‌تر غذا میل کنید. قابل درک‌ است که امنیت برای تمام مسافران با هر سنی، مهم‌ترین مسئله در سفر است. در سفر با تور دیگر شما دغدغه‌ی رزرو پرواز، پیدا کردن اقامتگاه، یافتن ماشین و دیگر جزئیات را ندارید. مسائلی که می‌تواند در سفر انفرادی شما را نگران کند. اما با برنامه‌ریزی دقیق می‌توانید تمام نگرانی‌ها را تحت کنترل در‌آورید.

1- تحقیق جامع انجام دهید

پس از تصمیم‌گیری در مورد مقصد، باید مقدمات اصلی برای رزرو پرواز و انتخاب هتل را انجام دهید. همچنین در مورد مکان‌هایی که می‌خواهید ببنید، غذاهایی که ‌می‌خواهید بخورید و کار‌هایی که دوست دارید انجام دهید، برنامه‌ریزی کنید. در این رابطه می‌توانید به دنبال پیدا کردن تور‌های یک‌روزه‌ی قابل اعتماد هم باشید.

2- تورهای مناسب روزانه انتخاب کنید

مثلا در رم اگر بخواهید از کلیسای سیستین و موزه‌ی واتیکان بازدید داشته باشید، باید ساعت‌ها منتظر بمانید مخصوصا در ماه‌های اوج مسافرت که روزانه هزاران نفر از این مکان‌ها بازدید می‌کنند. بنابراین می‌توانید در تور‌‌های روزانه ثبت‌نام کنید. همراه بودن با این تور‌ها باعث می‌‌شود هم زود‌تر وارد شوید و هم توسط راهنما، از جزئیات و داستان‌ها مطلع شوید.

3- دنبال تجربیات جدید باشید

از طریق همین تور روزانه، بعد از بازدید از کلیسا‌ی سیستین و موزه‌ی واتیکان، ممکن است به محل اقامت تابستانی پاپ، کاخ آپوستولیک و باغ باربرینی بروید. بازدید‌کنندگان از محل اقامت پاپ، محدود هستند اما تجربه‌ای به یاد‌ماندنی در کنار دریاچه‌ی بزرگ و آبی آلبانو با منظره‌ی تپه‌های جنگلی خواهید داشت. همچنین بازدید از مزرعه‌ی حیوانات، باغ‌های ارگانیگ و خوردن غذا‌ی درست شده با همین محصولات ارگانیگ، لذت سفر با تور را دو چندان می‌کند. زمانی که شما به تنهایی به گشت و‌ گذار بروید، قطعا از این موارد بی‌خبر خواهید ماند.

4- کارهای خود را لیست کنید

یکی دیگر از نیاز‌های این سفر، تهیه کردن فهرست از کار‌هایی است که می‌خواهید انجام دهید. مثلا اگر مشخص کرده باشید که تمایل به بازدید از کدام مکان‌ها دارید، دیگر برای یافتن و انتخاب تور یک روزه دچار مشکل نخواهید شد. همچنین از بودن با تور، انتظار نکشیدن در صف‌های طولانی و شنیدن داستان‌ها لذت خواهید برد.

5- استراحت را فراموش نکنید

در همین حین نباید غذا خوردن و استراحت کردن را فراموش کنید. شاید خسته شده و نیاز داشته باشید تا چند دقیقه‌ای بنشینید و چیزی بخورید. حتی می‌توانید با گرفتن ماشین به هتل باز‌گردید. اگر نه، می‌‌توانید به همراهی تور ادامه دهید.

منبع: www.travelandleisure.com