دریاتور در این مقاله شما را با بدترین و نا امن ترین هواپیما های دنیا آشنا می کند.

نا امن ترین هواپیماهای جهان

 1- بوئینگ ۷۳۷ JT8D

اولین نسخه از بوئینگ ۷۳۷ به عنوان بد‌ترین هواپیما در جهان شناخته شده است. این هواپیما در هر ۵۰۰ ساعت پرواز یک سقوط مرگبار داشته است. هنوز هم حدود ۵۱۷ فروند از این مدل هواپیما در کشور‌های فقیر در حال پرواز است. این بوئینگ قدیمی در آگوست ۲۰۰۸ در بیشکک، پایتخت قرقیزستان، سقوطی مرگبار داشت که در آن حادثه ۶۸ جان خود را از دست دادند. (سال تولید: ۱۹۶۷-۱۹۸۸)

2- ۷۶-IL

این مدل هواپیما بیشتر در کشور‌های اتحاد شوروی سابق، اطراف خاورمیانه و آفریقا در حال فعالیت است. یکی از بزرگ‌ترین و بد‌ترین سقوط‌های این هواپیما در سال ۲۰۰۳ اتفاق افتاد. سقوط این هواپیما در ایران و مربوط به سپاه پاسداران ایران بود که در آن حادثه ۲۷۵ نفر جان خود را از دست دادند. (سال تولید: ۱۹۷۴ تا به اکنون)

3- ۱۵۴-Tu

این مدل هواپیما نیز عمدتا در پارک‌‌های هوایی اتحاد جماهیر شوروی سابق وجود دارد و بیشتر برای پرواز‌های داخلی از آن استفاده می‌شود. از سال ۲۰۰۲، ۴ سقوط مربوط به این هواپیما در ایران اتفاق افتاده است. آخرین سقوط این هواپیما در ایران، در ۱۵ ژانویه همین امسال، در شرکت هواپیمایی کاسپین، از تهران به مقصد ایروان اتفاق افتاد و ۱۶۸ نفر در این حادثه جان خود را از دست دادند. (سال تولید: ۱۹۷۱ تا به اکنون)

4- ایرباس ۳۱۰A

با اینکه از یک شرکت سازنده‌ی هواپیمایی بزرگ است اما فعالیت آن متوقف شده است. اما در حال حاضر برخی از کشور‌های فقیر مانند پاکستان از آن در خطوط هوایی بین‌المللی استفاده می‌کنند. آخرین سقوط این هواپیما مربوط به هواپیمای مسافربری در یمن بود که در ۳۰ ژانویه همین امسال اتفاق افتاد. این هواپیما در حال رفتن به جزایر کومورو بود که در آب‌های آزاد سقوط کرد و ۱۵۳ سرنشین آن به جز یک دختر ۱۲، جان خود را از دست دادند. (سال تولید: ۱۹۸۳-۱۹۹۸)

5-  ام سی دانل داگلاس ۹-DC

شرکت هواپیما‌سازی ام سی دانل داگلاس بعد از اینکه در سال ۱۹۹۷ با شرکت بوئینگ ادغام شد، فعالیت خود را به طور کامل متوقف کرد. اما این هواپیما که چندان جوان هم نیست، در شرکت هواپیمایی دلتا و چندین شرکت هواپیمایی کوچک در سراسر جهان در حال فعالیت و پرواز است. آخرین سقوط این هواپیما در ماه آوریل و در جمهوری کنگو اتفاق افتاد که ۴۴ نفر جان خود را از دست دادند. (سال تولید: ۱۹۸۲-۱۹۶۵)

6- ۱۳۴-Tu

تعداد زیادی از این هواپیما هنوز هم در شرکت‌های هوایی سوریه مورد استفاده قرار می‌گیرد. به محض اینکه این هواپیما نتوانست استانداردهای اروپا و غرب را بر‌طرف کند، به خطوط پروزا‌های داخلی فرستاده شد. بزرگ‌ترین سقوط این هواپیما در سال ۲۰۰۴ اتفاق افتاد و ۴۴ سرنشین آن جان خود را از دست دادند. (سال تولید: ۱۹۶۴-۱۹۸۶)

7- بوئینگ ۷۲۷

بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی در حال حاضر بوئینگ ۷۲۷ را با هواپیما‌های مدرن تعویض کرده‌اند. با این حال تعداد زیادی از این نوع هواپیما در آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از سقوط این هواپیما در کریسمس ۲۰۰۳ در جمهوری بنین آفریقا اتفاق افتاد و ۱۵۱ جان خود را از دست دادند. (سال تولید: ۱۹۶۳-۱۹۸۴)

8- ام سی دانل داگلاس ۸۰-MD

این مدل هواپیما، جایگزینی برای ۹-DC بود که اخیرا از خط تولید خارج شده است. اما هنوز هم در شرکت هواپیمایی دلتا در آمریکا و شرکت‌های هواپیمایی بزرگ در اروپا مورد استفاده قرار می‌گیرد. در آگوست ۲۰۰۸ یکی از هواپیما‌های این مدل که در اسپانیا فعالیت می‌کرد، هنگام پرواز از مادرید به جزایر قناری سقوط کرد و در این حادثه‌ی مرگبار، ۱۵۳ نفر جان خود را از دست دادند. (سال تولید: ۱۹۸۰-۱۹۹۹)

9- ام سی دانل داگلاس ۱۰ –DC

نوع نادری از هواپیما‌ها که با افزایش سن، امنیت آن نیز افزایش می‌یابد. آخرین سقوط این هواپیما که تعدادی نیز جان خود را از دست دادند، مربوط به سال ۱۹۹۹ بود که خطوط هوایی AOM سابق فرانسه در گواتمالا سقوط کرد. در حال حاضر این هواپیما عمدتا در خطوط حمل و نقل مورد استفاده قرار می‌گیرد. آخرین شرکت هواپیمایی که از این نوع هواپیما به صورت دائم استفاده می‌کند، بیمان بنگلادش است. (سال تولید: ۱۹۷۱-۱۹۸۹)

10- ام سی دانل داگلاس ۱۱ –DC

این مدل هواپیما از نظر مصرف سوخت و دیگر پارامتر‌ها، چندان موفق نبود. به هر حال شرکت‌های هواپیمایی Finnair و KLM هنوز هم در خطوط هوایی خود عمدتا برای حمل و نقل کالا از آن استفاده می‌کنند. آخرین بار این هواپیما در سال ۱۹۹۹ سقوط کرد. این هواپیما که خط هوایی چین در فعالیت بود، هنگام فرود در هنگ‌کنگ دچار آتش‌سوزی شد و سه نفر جان خود را از دست دادند. (سال تولید: ۱۹۹۰-۲۰۰۱)

برگرفته از کجارو