یکی از سوال هایی که در ذهن افرادی که قصد تحصیل در هند را دارند این است که در کدام دانشگاه هند به تحصیل بپردازند. دریاتور در این مطلب شما را با برترین دانشگاه های هند آشنا می کند.

برترین دانشگاه های هند 

1- موسسه فناوری بمبئی هند (Indian Institute of Technology Bombay)

موسسه فناوری بمبئی هند (IIT) جزو اولین موسساتی بود که با کمک مالی بین المللی از طرف یونسکو ایجاد شده است. این دانشگاه دومین موسسه فناوری کشور بود و به عنوان یکی از مؤسسات ملی مهم شناخته می‌شود. موسسه فناوری بمبئی به خاطر تحقیق و پژوهش در زمینه مهندسی در سراسر دنیا مشهور است.

2- مؤسسه فناوری چنای هند (Indian Institute of Technology Madras)

مؤسسه فناوری چنای هند دوره‌های علوم انسانی و طبیعی ارائه می‌دهد. در این دانشگاه دوره‌های مشترک دکتری با همکاری دانشگاه‌ها در سراسر جهان، از جمله دانشگاه ملی سنگاپور ارائه می‌شود.

3- موسسه فناوری کانپور هند  (Indian Institute of Technology, Kanpur) 

دانشگاه کانپور (IIT Kanpur) توسط دولت برای انجام تحقیقات کلیدی و ارائه آموزش عالی در زمینه فناوری ایجاد شد. این موسسه به خاطر تعداد جوایز ملی و بین المللی که کارکنان آن در طی سال‌های اخیر کسب کرده‌اند، از جمله جایزه گوئدل، جایزه فالکرسن و جوایز آکادمی ملی هندوستان، شناخته شده است.

4- دانشگاه دهلی (University of Delhi)

دانشگاه دهلی در زمینه هنر، آموزش و علوم اجتماعی و همچنین موضوعات فنی دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد. به نظر می‌رسد دانشگاه دهلی روابط نزدیکی با مقامات دولت هند داشته باشد؛ به عنوان مثال، معاون رئیس جمهور هند، رئیس دانشگاه است.

5- موسسه فناوری دهلی هند  (Indian Institute of Technology Delhi)

موسسه فناوری دهلی هند در ارائه دوره‌های آموزش عالی علمی و فناوری تخصص دارد. در این موسسه دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود. این موسسه از این نظر اهمیت دارد که توجه ویژه‌ای به پژوهش‌های سطح پیشرفته و کار علمی نشان می‌دهد و تمرکز خود را بر مشکلات و نیازهای منطقه‌، هند و جهان گذاشته است.

6- دانشگاه آنا (Anna University) 

دانشگاه آنا با گردهم آمدن چندین کالج فنی مهم در شهر چنای هند ایجاد شده است. این دانشگاه دوره‌های مختلفی در رشته‌‌های مهندسی، فناوری و علوم کاربردی ارائه می‌دهد.

7- مؤسسه فناوری کاراگپور هند (Indian Institute of Technology Kharagpur) 

مؤسسه فناوری کاراگپور هند هدف خود را بر پایه‌ی آموزش دانشجویان در زمینه کارآفرینی و نوآوری قرار داده است. دوره‌های تحصیلی این موسسه شامل قانون، مدیریت، علوم و فناوری می‌شود.

8- دانشگاه مانیپال (Manipal University)

دانشگاه مانیپال سه پردیس در شهرهای بنگلور، منگالور و دبی دارد و آمار دانشجویان و کارکنان آن بسیار بالا است. تخصص‌هایی که در دانشگاه مانیپال تدریس می‌شوند عبارت‌اند از: پزشکی و دندانپزشکی، معماری، مدیریت و مهندسی.

9- انستیتو تکنولوژی هند رورکی (Indian Institute of Technology Roorkee)

انستیتو تکنولوژی رورکی هند دوره‌های کارشناسی را در ۱۰ حوزه‌ی مهندسی و معماری و همچنین دوره‌های تحصیلات تکمیلی را در ۵۵ حوزه معماری و برنامه‌ریزی، مهندسی و علوم کاربردی ارائه می‌دهد.

10- موسسه ملی فناوری رورکلا (National Institute of Technology, Rourkela)

موسسه ملی فناوری رورکلا در ارائه‌ی دوره‌های علمی و مهندسی در سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد تخصص دارد. این موسسه توسط دولت به عنوان یکی از بهترین مراکز آموزش فنی در کشور به رسمیت شناخته شده است.

برگرفته از کجارو