همواره دانشجویان به دنبال تحصیلی ارزان در کنار کیفیتی بالا هستند. موسسه QS که هرساله لیست برترین دانشگاه های دنیا را اعلام می کند در سال 2017 اقدام به معرفی ارزانترین شهرها برای تحصیل کرده است. دریاتور در این مطلب شما را باشهر هایی آشنا می کند که می توان در کنار تحصیلی ارزان از امکانات بالای شهر استفاده کنید. این مقاله بازگردانی از سایت معتبر topuniversities می باشد.

شهر های ارزان برای دانشجویان در سال 2017

1- کوالالامپور (Kuala Lumpur)

پایتخت مالزی که برای دومین بار پیاپی جایگاه نخست را از آن خود کرده، ترکیب ایده‌آل هزینه‌های زندگی پایین و شهریه‌های پایین را فراهم می‌کند. بر پایه برآورد تارنمای تحصیل در مالزی، میانگین شهریه‌ی دانشگاه‌های تراز جهانی مالزی کمتر از سه هزار دلار است و هزینه‌ی زندگی در مالزی از ۵,۴۰۰ دلار در سال تجاوز نمی‌کند. کوالالامپور امسال ۱۲ پله در فهرست بهترین شهرهای دانشجویی رده بندی بنیاد QS صعود کرده و رده‌ی ۴۱ ام را در میان ۱۰۰ شهر به دست آورد. سه مورد از دانشگاه‌های برتر مالزی که در رتبه‌بندی QS از دانشگاه‌های برتر جهان ۲۰۱۶-۲۰۱۷ حضور دارند، متعلق به این شهر هستند. همچنین شماری از دانشگاه‌های بین‌المللی (از جمله دانشگاه موناش استرالیا) در این شهر شعبه دارند و این بخت را دارید که همان دوره‌‌ی پردیس اصلی را با بهایی بسیار پایین‌تر در کوالالامپور بگذرانید.

2- ریاض (Riyadh)

پایتخت و بزرگ‌ترین شهر عربستان امسال با رده‌ی ۶۴ ام برای نخستین بار در جمع بهترین شهرهای دانشجویی قرار گرفته است. مایه‌ی مباهات دانشجویان عربستانی است که این شهر در آمیخته با سنت، تاریخ و مدرنیته دو دانشگاه با رده‌ی جهانی دارد که هیچ‌کدام شهریه نمی‌گیرند. هزینه‌ی زندگی در ریاض بالا است، با این حال ریاض هنوز بسیار ارزان‌تر از شهرهایی چون لندن و نیویورک است.

3- ورشو (Warsaw)

پایتخت لهستان امسال برای دومین بار پیاپی ارزان‌ترین شهر اروپایی برای دانشجویان است. ورشو پر است از تاریخ اعجاب‌انگیز، غذای عالی و جریان زندگی در شب. میانگین شهریه‌های بین‌المللی حدود ۳,۴۰۰ دلار است و سالانه تنها ۵,۷۰۰ دلار برای زندگی شما در این شهر باید کافی باشد. البته اگر زبان لهستانی بلد باشید و در همان آزمون ورودی دانشجویان بومی شرکت کنید می‌توانید در دانشگاه‌های دولتی لهستان به صورت رایگان تحصیل کنید.

4- مکزیکوسیتی (Mexico City)

جایگاه بعدی در این فهرست تعلق دارد به پایتخت شلوغ مکزیک که در فهرست بهترین شهرهای دانشجویی در مجموع نیز رده‌ی ۵۱ ام را به دست آورده است. میانگین شهریه در دانشگاه‌های با رتبه‌ی جهانی مکزیکوسیتی سالانه ۵,۸۰۰ دلار است و هزینه‌ی زندگی نیز بسیار کمتر از همسایه‌اش آمریکا است. برای نمونه، بر پایه برآورد تارنمای نامبئو از فوریه‌ی ۲۰۱۷ کرایه‌های مکزیکوسیتی ۸۴ درصد پایین‌تر از اجاره‌های نیویورک سیتی است.

5- مونتری (Monterrey)