در ادامه مقالات مربوط به راه نمایی سفر، دریاتور به شهر تفلیس رسیده است. 

همه چیز درباره تفلیس

تفلیس پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان و شرق اروپا می‌باشد. این شهر در دو طرف رود متکواری قرار داشته و جمعیتی حدود ۲٫۵ میلیون در آن زندگی می‌کنند. تفلیس در قرن پنجم میلادی و توسط واختانگ یکم پادشاه گرجستان باستان یا همان ایبریا بنیان‌گذاری شده و به سبب آچشمه‌های آب گرم آن، «تْبیلیسی» نام گرفته است. موقعیت مکانی تفلیس یعنی قرار گیری در مسیر شرق و غرب، این شهر را نقطهٔ اتصال امپراتوری‌های رقیب گوناگون قرار می‌داده است و امروزه موقعیت آن را به عنوان یک مسیر مهم برای انرژی جهان و پروژه‌های بازرگانی و مسیر اتصال دو قاره اروپا با آسیا را تضمین می‌کند.
تفلیس این کلانشهر عظیم بزرگترین شهر قفقاز و دقیقاً در مرکز قفقاز است. تفلیس سالانه میزبان همایش‌ها و نشست‌های متعددی است که این شهر در شرق اروپا را مطرح و اسم آن را زبانزد در دنیا کرده است.


تاریخ پرفراز و نشیب تفلیس را می‌توان از معماری آن درک کرد که ترکیبی از معماری قرون وسطی، معماری نئوکلاسیک و معماری استالینیست است. تفلیس در طول تاریخ سکونتگاه مردم مختلفی با نژاد، فرهنگ و مذاهب مختلف بوده است ولی امروزه از نظر مذهبی در شمار شهرهای مسیحی ارتدکس شرقی به حساب می‌آید.

آب و هوای تفلیس اقلیم نیمه‌گرمسیری مرطوب با تأثیرات غالبِ اقلیم قاره‌ای مرطوب است. تفلیس دارای زمستان‌های نسبتاً سرد و تابستان‌های گرم است. میانگین دمای سالیانه در این شهر، ۱۳٫۳ درجه سلسیوس است که ژانویه با میانگین دمای ۲٫۳ درجه سلسیوس سردترین ماه سال و ژوئیه با میانگین دمای ۲۴٫۹ درجه سلسیوس گرم‌ترین ماه سال است. میانگین بارش سالیانه ۴۹۵٫۵ میلیمتر میلی‌متر است که ماه‌های مه و ژوئن، هرکدام با میانگین بارش ۷۷٫۶ میلیمتر، پرباران‌ترین ماه‌های سال هستند در حالی که ژانویه با میانگین بارش ۱۸٫۹ میلیمتر، کم‌باران‌ترین ماه سال است. بارش برف نیز به‌طور میانگین ۱۵ تا ۲۵ روز در سال است. شهر و کوه‌های اطراف آن عموماً پوشیده از ابر هستند، مخصوصاً در بهار و پاییز که نتیجهٔ آن بارش باران‌های طولانی یا آسمانی همیشه ابری‌ است.

شهر قدیم تفلیس

تفلیس قدیمی از چهار بخش تشکیل می‌شد:

۱) کالا یا کالیسی بخش قدیمی اینتراموروس (بین نهرهای سولولاکی و دبه خانه که به کر می‌ریزند) و ارگ نارین قلعه.
۲) تفلیس در پیرامون چشمه‌های آب گرم رشد کرده بود. شهر در ساحل کر و در روبرو و پایین کالا قرار داشت. شاه صفی گروهی از سیدها را در ارتفاعات تابور (در شرق دبه خانه) سکونت داد.
۳) بخش خارجی ـ اوبانی نزدیک میدان اسبدوانی بالا و در جهت شمال دو بخش نخست.
۴) بخش واقع در ساحل چپ روبروی کالا به نام ایسانی یا نیسانی (بعدها آولابار) و ارتفاعات ماخاتا در شمال آن. ایسانی با صغدبیل منابع عربی مطابقت دارد. گورستان صغدبیل در زندگی سنت ابو ذکر شده‌است.

جاذبه ها

تله کابین تفلیس

در سال ۲۰۱۲ این تله کابین (Aerial Cable Car) گشوده شد، که پارک رایک (Rike) در سمت چپ رودخانه مکتاری (Mtkvari) را به قلعه ناریکالا وصل می‌کند. تنها با یک لاری (واحد پول گرجستان معادل ۱۳۰۰ تومان) شما با یک تیر دو هدف می‌زنید هم یک نمای زیبا ۳۶۰ درجه‌ای از پنجره‌های بزرگ کابین به شهر را دارید و هم اینکه به راحتی به بالای تپه می‌رسید. البته متاسفانه این سواری تنها چند دقیقه طول می‌کشد که دیدن این مناظر زیبا به سرعت تمام می‌شود.

کلیسا جامع تثلیث تفلیس

بزرگ‌ترین نماد کلیسا ارتدکس گرجستان،‌ کلیسا جامع تثلیث (Tsminda Sameba Cathedral) است. این کلیسا اغلب بسیار شلوغ است، اما فضای آرام خود را حفظ می‌کند، افراد بسیاری در این مکان مقدس دعا می‌کنند و عبادت کنندگان شمع روشن می‌کنند. نباید دیدن این مکان مقدس را از دست بدهید. فرقی نمی‌کند چه ساعتی از شبانه‌روز برای بازدید آمده اید، چرا که این‌جا همیشه زیباست. این کلیسا در سال ۲۰۰۴ بعد از ۱۰ سال ساخت و ساز به زیبایی کنونی رسید. می‌توان به این کلیسا لقب بزرگ‌ترین استفاده از معماری سنتی گرجستان را داد. شما اثر این معماری را در سنگ‌های گرانیت و مرمر، بتن، آجرهای بکار رفته در ساختمان می‌بینید.

فیونیکولار

در سال ۱۹۰۰ مسئولین شهر به مهندس بلژیکی آفونس رابی (Alphonse Roby) ماموریت دادند تا فیونیکولار (Funicular) را بسازد. این خط آهن درون شهری که حدود ۵۰۰ متر طول دارد در سال ۱۹۰۵ تاسیس شد. این خط آهن دارای ۳ ایستگاه بود امروزه ایستگاه پایین‌تر در خیابان چانکادزه (Chonquadze) در شهر ایستگاه پانتون (Pantheon) در نزدیکی منتسمیندا پانتئون (Mtatsminda Pantheon) و منتسمیندا در بالای کوه است. در سال ۲۰۰۰ این خط راه اهن شهری به خاطر یک حادثه بسته شد و دوباره در سال ۲۰۱۲ بعد از بازسازی کابینه‌ها، خط آهن و گذاشتن وسایل ایمنی برای مسافران بازگشایی شد.

پل صلح

پل صلح (Peace Bridge) یک پل قوسی شکل است که بالای رودخانه مکتاری در تفلیس ساخته شده است. این پل ۱۵۰ متری را یک طراح ایتالیایی به نام میشل دی لوچی (Michele De Lucchi) طراحی کرده است و به صورت رسمی در سال ۲۰۱۰ افتتاح شد. در حالی که نورپردازی‌ها در این مکان در حال نصب بودند بدنه این پل در ایتالیا ساخته شد و با ۲۰۰ کامیون به تفلیس صادر شد.

قلعه ناریکالا

قلعه ناریکالا (Narikala) یا قلعه مادر یک نماد باستانی از دفاع در تفلیس است. این قلعه در قرن ۴ میلادی ساخته شد تقریبا در زمانی که خود شهر بنا شد. در مورد اسم این قلعه باستانی بعضی می‌گویند که از نام فارسی برای قلعه آمده است و بعضی از نظریه‌ها می‌گوید که نام این قلعه از زبان مغولی آمده است و به معنی قلعه کوچک است. قلعه بصورت قابل توجهی توسط عرب‌ها در قرن ۷ و ۸ میلادی گسترش یافت.

تئاتر گابریادز

این تئاتر مینیاتوری کوچک و منحصر به فرد است که احتمالا بهترین در میان تئاترهای گرجستان مشهور است. این ساختمان زیبا در قلب تفلیس قدیمی توسط خود گابریادز (Gabriadze) طراحی شده است. اگر خواستید به تماشای نمایش‌های این تئاتر بنشینید بهتر است زودتر بلیط بخرید چرا که بلیط‌های این تئاتر به سرعت به فروش می‌رود.

کارتلیس ددا

تقریبا از تمام شهر می‌توانید مجسمه‌ای را در منظره ای زیبا ببینید. یکی از برجسته‌ترین جاذبه‌های گردشگری تفلیس مجسمه مادر گرجستان یا کارتلیس ددا (Kartlis Deda) است. این مجسمه ۲۰ متری در یک دست خود شمشیر و در دست دیگر خود یک جام دارد که یک استعاره از شخصیت گرجی است به این صورت که با مهمانان خوش رفتارند و با دشمنانشان می‌جنگند.

باغ ملی گیاه شناسی گرجستان

برای قرن‌هاست که در این مکان باغ‌های متعددی وجود دارد. در سال ۱۸۴۵ باغ‌های سلطنتی به طور رسمی به باغ ملی گیاه شناسی (The National Botanical Garden of Georgia) تبدیل شد. این باغ در یک دره زیر قلعه ناریکالا واقع شده است. ورودی باغ در آخر خیابان بوتانیکوری (Botanikuri) قرار دارد و هزینه‌ی ورودی دو لاری (۲۶۰۰ تومان) است. برای اینکه در این باغ زیبا قدم بگذارید مطمئن باشید که حداقل سه ساعت زمان داشته باشید چرا که هر گوشه‌ی این باغ زیبا و شگفت انگیز است.