شهر تفلیس در گرجستان یکی از بهترین مکان های برای طی کردن یک تعطیلات آرام می باشد. ما ایرانیان هر زمان که به مسافرت می رویم همواره دوست داریم که با خود چیزی را به عنوان سوغات با خود بیاوریم. دریاتور در این مطلب شما را با سوغاتی هایی آشنا می کند که شما می توانید از تفلیس با خود به همراه بیاورید.

با ما همراه باشد تا با سوغاتی های تفلیس آشنا شوید؛

از تفلیس چه سوغاتی با خود بیاوریم؟

چورچخلا

یکی از بهترین سوغاتی که با خود می توانید به خانه ببرید، چورچخلا است، سوغاتی خوشمزه با طعم گرجی! چورچخلا در واقع نوعی آبنبات است که در شکل دراز و کشیده و شمع شکل تولید می شوند. برای تولید چورچخلا انواع مغزها مانند گردو، فندوق، بادام، آجیل و یا گاهی کشمش را به نخ میکشند و سپس این نخ ها را در آب انگور غلیظ یا آب میوه ها دیگر می خوابانند. سپس این نخ ها را به شکل سوسیس در می آوردند و تا خشک شدن کامل آن صبر می کنند.

کانتسی

یکی از سوغات جالب توجه کشور گرجستان، کانتسی است. کانتسی ها در واقع نوعی ظرف نوشیدنی اند که با استفاده از شاخ بز، قوچ و یا گاو نر درست شده اند و در میهمانی های گرجی کاربرد دارند. این شاخ ها به تزئینات مختلفی آراسته می شوند، بر روی برخی حکاکی های جذابی به چشم می خورد و برخی دیگر به بخش های طلاکوب و نقره کوب شده مزین اند.

خنجر گرجی

خانجالی نوعی خنجر دو لبه و دست ساز است که می توانید در سفر به گرجستان و در بساط دستفروش های بازار درای بریج در تفلیس ببینید. این خنجرهای دست ساز غلاف هایی زیبا و حکاکی شده دارند که توجه مسافران را به خود جلب می کنند.

کلاه های پشمی پاپاخی

کلاه های پشمی و بزرگ گرجی ها، از دیگر چیزهایی است که می توانید به عنوان سوغاتی رویش حساب کنید! این کلاه های بزرگ که با نام پاپاخی شناخته می شوند، نوعی کلاه مردانه و سنتی محسوب می شوند و در کل منطقه قفقاز مشابهش را خواهید دید.

پنیر گرجی

تاریخچه و سنت درست کردن پنیر در کشور گرجستان به سال ها پیش بر می گردد. می توانید برای خرید پنیر گرجی به سوپرمارکت ها و یا مغازه ها بروید، اما بهترین مکان برای تهیه این پنیرها، مغازه های مخصوص پنیر گرجی است. در این مغازه ها هنر تهیه پنیر گرجی را به چشم خواهید دید و مزه اصیل ان را می توانید بچشید. بهترین گزینه در میان پنیرها برای بردن به شهر و دیارتان، انتخاب پنیرهای دودی است. چرا که این پنیرها در راه بیش تر دوام می آورند و سالم می مانند.

جواهرات نقره

یکی از صنایع دستی جذاب کشور گرجستان، جواهرات نقره و و زیورآلات آن است که گرچه شکل و شمایلی جدید و به روز دارند، اما هنوز هم به شیوه سنتی خود ساخته می شوند. جواهرات نقره و عتیقه گرجی را می توانید در بساط دستفروش ها و بازارهای محلی تفلیس ببینید.

رومیزی های سنتی

این رومیزی های رنگارنگ و جذاب، می توانند هدیه و سوغات جذابی برای دوستان و آشنایان شما باشند. رومیزی های طرح دار و سنتی می توانند برای شما یادگاری منحصر به فرد از سفر به گرجستان باشند. قیمت این رومیزی ها بسته به ابعاد و اندازه آن ها بین ۳۰ تا ۱۱۰ لاری (حدود ۴۰ تا ۱۴۰ هزار تومان) می باشد. برای خرید چنین رومیزی هایی می توانید به فروشگاه کنار کلیسای سیونی تفلیس یا فروشگاه پشت رستوران اسپانیایی در میدان تاریخی تفلیس بروید. گرچه در این فروشگاه ها تعداد بالایی از دیگر گردشگران و جهانگردان را می بینید، اما قیمت، تنوع و رنگ بندی مناسبی از این رومیزی ها را خواهید دید.

مرباهای محلی گرجستان

در هر شهر و کشوری مرباهای محلی و خاص آن منطقه را خواهید یافت. گرجستان نیز از این قضیه مستثنی نیست و مرباهای گردو، فیجوا، گیلاس سفید و مخروط کاج آن را نباید از دست بدهید.

روسری پشمی و دستبافه های محلی

یکی دیگر از پوشاک محلی گرجستان، روسری های پشمی و رنگین آن هاست. قیمت این روسری ها از ۳۵ لاری (حدود ۵۰ هزار تومان) شروع می شوند. البته تنها روسری نیست و دستبافه های محلی دیگری چون کیف های پارچه ای، جوراب های پشمی و … را نیز از دست ندهید.