باکو شهری در آذربایجان یکی از بهترین مقاصد گردشگری می باشد که هر ساله گردشگران زیادی از آن دیدن می کند. دریاتور در این مقاله شما را با چند نمونه از دیدنی های این شهر آشنا می کند.

در باکو از کجا دیدن کنیم

شهر قدیمی/ایچری‌شهر (Old City)

ایچری شهر بافت قدیم شهرباکو، که از آن با نام ارگ باکو نیز یاد می‌شود به تدریج مابین قرون ۱۱ تا ۱۹ میلادی ساخته شده‌است. این شهر محصور از دوران پارینه‌سنگی تاکنون محل سکونت انسان بوده‌است و فرهنگ و تمدن های مختلفی چون ساسانی، زرتشتی، شیروانی، ایرانی، عربی، عثمانی و روسی را در خود جای داده‌است. این قسمت شهر در شمال غربی خلیج باکو واقع شده و جزو دیدنی ترین مکان‌های باکو بشمار می‌رود که در سال ۲۰۰۰ میلادی در شمار میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. ایچری شهر دارای ۲۳ محله، ۲ کاروان سرا، ۳ چشمه آب، میدان بازار و… می باشد که جذاب‌ترین مکان آن قلعه دختر است.

بلوار ساحلی باکو (CITY BOULEVARD)

یلواری در قلب شهر باکو که در امتداد دریای خزر قرار گرفته. اگر شما سفری به باکو داشته اید حتماً از این بلوار دیدن کرده اید. در سمت دیگر بلوار فضای سبزی قرار دارد که فضایی بسیار عالی برا خانواده ها می باشد و همچنین فواره کنار این بلوار پاتوقی برای جوانان است. در نزدیکی این بلوار مراکز خرید بسیار خوبی نیز قرار دارد.

برج دختر (THE MAIDEN TOWER)

از آثار دوره ساسانی در شهر باکو است. این اثر تاریخی که با ۲۹،۵ متر طول، ۱۶ متر عرض، و ۶ طبقه که در دو محدوده زمانی قرن ۵ و ۶ میلادی (آغاز ساخت مرحله اول) و قرن ۱۲ (مرحله دوم) ساخته شده‌است در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌است. این قلعه در روزگار کهن، نیایشگاه آناهیتا بوده و زرتشتیان برای زیارت به آن‌جا می‌رفته‌اند. این قلعه در سال ۱۹۶۰ مرمت و در سال ۱۹۶۴ تبدیل به موزه گردید. سازمان یونسکو در سال ۲۰۰۰ این بنا را در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت نمود.

قصر شیروان شاه (Palace of the Shirvanshahs)

این قصر در قرن 15 میلادی توسط شیروان شاه ساخته شده و یونسکو آن را یکی از مروارید های با ارزش آذربایجان نام گذاری کرده. دروازه کوچکی که در سمت چپ حیاط قرار دارد ورودی دیوان خانه است. زمانی که از کاشی های این کاخ لذت بردید حتماً به سمت مسجد کاخ بروید، مسجد کاخ سه ورودی مجزا دارد که یکی برای شاه، یکی برای مردان و سومی برای زنان می باشد.

پارک مفاخر (Alley of Honor)

پارک مفاخر باکو مکانی در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان است که آرامگاه سیاست‌مداران، دانشمندان، مفاخر و مشاهیر جمهوری آذربایجان و به صورت محدود سایر آذربایجانی‌ها است. مجسمه هر یک از شخصیت‌های این پارک که محل تدفین ۲۴۲ مورد می‌باشد، بر سر قبورشان نصب گردیده‌است. پارک مفاخر در تاریخ ۲۷ اوت ۱۹۴۸ توسط کابینه وزیران جمهوری سوسیالیستی آذربایجان شوروی بنیان‌گذاری شده‌است. نامدارانی چون حیدر علی‌اف، ابوالفضل ایلچی بیگ، رشید بهبودوف، جلیل محمدقلی‌زاده، علی نظمی، عظیم عظیم‌زاده و شوکت علی‌اکبروا در این مکان به دفن شده‌اند.

مرکز فرهنگی حیدرعلی‌اف (Heydar Aliyev Center)

مرکز فرهنگی حیدر علی اف یک مجموعه فرهنگی در باکو، آذربایجان است. این مجموعه توسط زها حدید معمار بریتانیایی-عراقی طراحی شده‌است. این مرکز در ۱۲ مه ۲۰۱۲ افتتاح شد. این مجموعه یک ساختمان به زیر بنای ۵۷،۵۰۰ متر مربع است که دارای فرمی چشم نواز و به یاد ماندنی است، سیالیّت و عدم استفاده از گوشه های تند سبب شده است که این بنا مورد توجه بسیاری قرار گیرد. این مجموعه اسم خود را وامدار اولین منشی جامعه سوسیالیستی آذربایجان و همچنین رییس جمهور آذربایجان از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۳ یعنی حیدر علیف است.

میدان فانتین (Fountains Square)

در زبان آذری به معنای میدان چشمه می باشد که نام گذاری از ده ها چشمه ای گرفته شده که در اطراف آن می باشد. این میدان یکی از بهترین مکان های باکو برای گردشگران می باشد. اطراف میدان پر است از مغازه ها، فروشگاه ها و رستوران های گوناگون. جشن ها و گردهمایی های باکو تماماً در این میدان برگذار می گردد.

موزه فرش آذربایجان (Azerbaijan Carpet Museum)

در این نمایشگاه از انواع گوناگون فرش، نحوه بافندگی، طراحی گوناگون و … رونمایی می شود. در سال 2014 ساختمان این نمایشگاه به ساختمان مدرنی که در پارک ساحلی باکو ساخته شده بود نقل مکان کرد. علاوه بر موزه بودن این مکان در این مکان انواع کار تحقیقاتی برای پیشرفت این صنعت انجام داده می شود.

برج‌های شعله (Flame Towers)

برج‌های شعله نام سه برج در شهر باکو در کشور جمهوری آذربایجان است. این سه برج توسط شرکت آمریکایی هلموث، اوباتا و کاساباوم طراحی گردید. اگر به دنبال نمادی مدرن در باکو هستید این سه برج را از نزدیک تماشا کنید. ارتفاع های این برج ها بین 160 تا 180 متر می باشند. 

موزه ملی تاریخ آذربایجان ( HISTORY MUSEUM)

موزه ملی تاریخ جمهوری آذربایجان بزرگترین موزه جمهوری آذربایجان که در باکو واقع شده است. این موزه در عمارت سابق نیکوکار و خیر آذربایجانی، زین‌العابدین تقی‌یف در سال ۱۹۲۰ میلادی تاسیس شده است.
این موزه دارای بیش از ۲،۰۰۰ نمایشگاه و شامل بخش‌های زیر است:
بخش تاریخ مدرن
بخش مردم نگاری
گروه تاریخ باستان و قرون وسطی جمهوری آذربایجان
بخش گردش علمی
آزمایشگاه برای بازسازی موزه
صندوق سکه شناسی: شامل مجموعه‌ای از یوگنی پاخوموف
گروه طراحی هنر
کتابخانه

منابع: www.bakuexplorer.com / ویکی‌پدیا