دریاتور در این مقاله شما خوانندگان عزیر را با روزی در تقویم جهانی آشنا می کند که مربوط به گردشگری و توریست است. روز جهانی گردشگری که در تاریخ ۲۷ سپتامبر هر ساله جشن گرفته می شود در تقویم شمسی امسال برابر با چهارشنبه ۵ مهر ماه ۱۳۹۶ می باشد. از سال ۱۹۷۰ میلادی تا به امروز روز ۲۷ سپتامبر به عنوان روز جهانی گردشگری مشخص شده است.

با ما همراه باشید تا در باره روز جهانی گردشگری بیشتر بدانید؛

روز جهانی گردشگری

گردشگری یک بخش کلیدی از دنیای امروز 

در صده اخیر گردشگری به عنوان یکی از راه های پیشرفت جوامع شناخته می شود. بسیاری از کشورهای دنیا دارای اقتصادی وابسته به گردشگری می باشد و صنعت توریسم را یکی از قطب های اقتصادی خود قرار داده اند. بر اساس آمار اعلام شده سازمان جهانی گردشگری در سال ۱۹۵۰ تنها ۲۵ میلیون نفر به گردشگری بین المللی رو آورده بودند که این آمار در سال ۲۰۱۵ به ۱.۲ میلیارد نفر رسیده است. در آمد اعلام شده بابت این میزان گردشگر در سال ۱۹۵۰، ۲ میلیارد دلار آمریکا بوده که این رقم در سال ۲۰۱۵ به ۱۲۶۰ تریلیون دلار آمریکا رسیده است. 

طبق برآورد سازمان جهانی گردشگری سالانه گردشگری بین الملل ۳.۳ درصد افزایش می یابد. دلیل این افزایش در نیمه دوم قرن ۲۱ افزایش درآمد طبقه متوسط جامعه، اعلامیه حقوق بشر برای افزایش مرخصی و … می باشد. در دهه های اخیر به دنبال رشد تکنولوژی و افزایش ناوگان حمل و نقل هوایی قیمت سفر های خارجی کاهش یافته و گردشگران می توانند راحت تر به مسافرت های خارج کشور بروند.

علاوه بر تاثیر اقتصادی در کشورهای دنیا، گردشگری بر فرهنگ یک جامعه، محیط زیست، درک میان مردم کشورهای مختلف و … تاثیر گذار بوده است. 

گردشگری پایدار – ابزاری برای توسعه

جشن سال ۲۰۱۷ روز جهانی گردشگری در قطر برگزار می گردد و بحث اصلی این جشن و همایش گردشگری پایدار و ابزار های توسه گردشگری می باشد.

هدف اصلی گردشگری پایدار احترام به محیط زیست، جنبه های اقتصادی گردشگری، جنبه اجتماعی گردشگری، احترام به کشور میزبان، رفع نیاز بازدید کنندگان و … می باشد.

اگر د جوامع گردشگری به خوبی مدیریت شود می تواند تاثیر قابل توجهی در سه بعد توسعه پایدار (اقتصاد، اجتماع و محیط زیست) داشته باشد. و همچنین تاثیر عمده ای بر روی اقتصاد کشورهایی که دارای طبیعتی زیبا ولی اقتصاد ضعیفی هستند داشته باشد.

 اهمیت اصلی گردشگری بین المللی درک مناسب جوامع مختلف نسبت به تمدن های یک دیگر و تاثیر این تمدن ها بر زندگی امروزه جوامع است. این درک باعث به وجود آمد صلح جهانی در میان کشور ها و کمتر شدن نزاع در میان فرهنگ ها و ادیان مختلف می شود.  

منبع: www.un.org