دریاتور در این مقاله شما را با پایتخت کشور بلغارستان شهر صوفیه آشنا می کند. در ذهن بسیاری صوفیه یک شهر آرام و دلگیر می باشد ولی در واقعیت چنین نیست.

با ما همراه باشید تا درباره صوفیه بیشتر بدانید؛

معرفی صوفیه پایتخت بلغارستان

صوفیه پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کشور بلغارستان است. صوفیه یکی از قدیمیترین پایتخت‌های اروپا می‌باشد. تاریخ این شهر به سده ۸ میلادی برمیگردد. این شهر در حال حاضر ۱٫۲۷ میلیون نفر جمعیت دارد که بر این اساس دوازدهمین شهر بزرگ در اتحادیه اروپاست. شهر صوفیه در غرب بلغارستان و جوار ناحیه‌ای کوهستانی واقع شده‌است. واحد پولی کشور بلغارستان لوا می باشد. 

این شهر نخستین بار در سده نخست پیش از میلاد سردیکا نامیده شد که بنای آن به کراسوس سردار رومی بازمی‌گشته و در زبان یونانی باستان و لاتین کاربرد داشته‌است. احتمالاً ریشه این نام از سلت‌ها بوده که اقوامی هندواروپایی‌زبان بودند و در گذشته در این محدوده می‌زیستند. این نام برای آخرین بار در یک دست‌نوشته بلغاری مربوط به سده نوزدهم میلادی مشاهده شد. بدلیل وجود کلیسای هاگیا سوفیا در این شهر در زبان ترکی عثمانی این شهر را با املای صوفیه نوشته و می‌خواندند. بدلیل حکومت طولانی عثمانی‌ها بر این شهر این نام در میان اهالی و مردم مناطق اطراف رواج یافت.

از نظر ما که یک آژانس مسافرتی هستیم بهترین زمان برای رفتن به صوفیه فصل زمستان می باشد. زیرا شما می توانید به دور از هیاهوی این شهر به دیدن آثار تاریخی این شهر بپردازید و از منظره های زیبای زمستانه ی این شهر لذت ببرید.

غذا های صوفیه

شهر صویفه یکی از شهر هایی است که دارای غذاهای بیرونی بسیاری است که شما می توانید با پرداخت هزینه ای پایین یک تکه پیتزا، ساندویچ و … میل کنید و یا از شیرینی های سنتی این شهر استفاده کنید. هزینه یک غذای خوب و کامل با نوشیدنی در صوفیه بین 7 تا 16 دلار می باشد. 

جاذبه‌های گردشگری صوفیه

موزه‌ی ملی تاریخ نظامی

اگر به دنبال مکانی برای آشنایی بیشتر با بلغارستان هستید حتماً به موزه ی این شهر سری بزنید. موزه دارای سه طبقه ساختمان می باشد که درباره جنگ های این کشور است (بخصوص 100 سال اخیر).

نمایشگاه ملی هنر

نمایشگاه دارای آثار اصیل بلغاری طی قرن ها می باشد و از سراسر بلغارستان آثاری بسیار عالی در این نمایشگاه وجود دارد. آثاری از هنرمندان معروف بلغارستان مثل ولادیمیر دیمیتروف (Vladimir Dimitrov) و آنتون میتوو (Anton Mitov) در این نمایشگاه دیده می‌شود. 

کلیسای سنت جورج

قدیمی ترین بنا در شهر صوفیه کلیسای سنت جورج است که مربوط به قرن 4 میلادی می باشد. ساختمان دایره‌ای شکل در قرن ۶ ساخته و در قرن ۱۶ به مسجد تبدیل شد.

کلیسای جامع الکساندر نوسکی

یکی از بزرگ ترین کلیساهای جهان که در قرن بیستم ساخته شده است. سبک معماری کلیسا بیزانسی می باشد که از سنگ های مرمر ایتالیایی در داخل این مکان استفاده شده است.

صومعه‌ی ریلا

اگر بخواهیم مهمترین مکان زیارتی بلغارستان را معرفی کنیم باید به صومعه ریلا اشاره کرد. صومعه در 120 کیلومتری شهر صوفیه در کوه های ریلا قرار دارد. صومعه مربوط به قرن 10 میلدی می باشد و یکی از مهمترین مکان های توریستی بلغارستان است.

کوکولندیا 

یک مکان تفریحی خانوادگی که تمام سنین می توانند به تفریح بپردازند. در این مکان ورزش های بالا رفتن از طناب، صخره نوردی و مینی گلف در دسترس گردشگران قرار می گیرد.

کاخ ملی فرهنگ

بزرگ ترین مرکز فرهنگی بلغارستان کاخ ملی می باشد که از 15 تالار جداگانه تشکیل شده است. در فصل تابستان برای گردشگران در جای جای این کاخ برنامه هایی اجرا می گردد.

بنای یادبود ۱۳۰۰ ساله

بنا در سال ۱۹۸۱ به عنوان یادبودی برای تاسیس اولین امپراطوری بلغارستان ساخته شده است. این یادبود به تدریج فرسوده شده، اما هنوز هم زیبایی های خود را دارد.