وارنا یکی از شهرهای بلغارستان و واقع در استان وارنا است. دریاتور در ادامه مطالب مربوط به مکان های گردشگری دنیا به شهر وارنا رسیده است. 

با ما همراه باشید تا درباره وارنا بیشتر بدانید؛

اطلاعات کامل درباره وارنا

وارنا پس از سوفیا و پلوودیو سومین شهر بزرگ بلغارستان است. وارنا با ۳۵۱٬۵۵۲ نفر جمعیت (سال ۲۰۰۶) بر کرانه دریای سیاه در نزدیکی دریاچه وارنا واقع شده و بندر مهمی در بخش شرقی بلغارستان بشمار می‌رود.  این شهر در ۴۷۰ کیلومتری شمال شرقی صوفیه (پایتخت) قرار دارد و شهرهای مهم اطراف آن عبارتند از :دوبریخ (۴۵ کیلومتر شمالی)- شومن(۸۰ کیلومتر غربی) و بورگاس (۱۴۵ کیلومتر جنوب غربی).

گذشته وارنا

طی یک حفاری باستان‌شناسی در اکتبر سال ۱۹۷۲ گورستانی قدیمی (نکروپلیس) به صورت اتفاقی کشف شد. این مکان ۴ کیلومتر از مرکز وارنا، و ۵۰۰ متر با دریاچه وارنا فاصله داشت. این گورستان یکی از مهم‌ترین کشفیات باستان‌شناسی است که قدمت آن به پیش از تاریخ بازمی‌گردد یعنی حدود ۴۶۰۰ تا ۴۲۰۰ قبل میلاد مسیح. قدمت گور‌های این مکان را متعلق به دوران مس‌سنگی می‌دانند که دورانی است بین دوران عصر حجر و عصر برنز. تقریبا ۳۰۰ گور کشف شد که هر کدام دارای وسایل دست‌ساز طلایی، مسی و سفالی، سنگ های چخماق، تیغ‌ها و مهره‌ها بودند. اطلاعات به دست آمده حاکی از اعتقادات مذهبی پیچیده راجع به زندگی و مرگ است. همچنین شواهدی مبنی بر یک نظم سلسله مراتبی اجتماعی میان مردم کشف شد.

وارنای امروزی

وارنا شهری با ۵ روستا به نام‌های کامنار، کازاشکو، کنستانتینوو، توپولی و ززدیتسا است که هر کدام دارای شهردار و شورای خود هستند. چنین گفته می‌شد که وارنا مرکز جنایت‌های بلغارستان و حضور مافیا در این شهر غیر قابل انکار بود. طی دو سال جرم و جنایات بسیار کاهش یافت طوری که در سال ۲۰۰۷ به عنوان بهترین شهر بلغارستان برای زندگی معرفی شد. کنسولگری‌های جمهوری چک، دانمارک، فرانسه، آلمان، مجارستان، اندونزی، ایتالیا، نروژ، روسیه، آفریقای جنوبی، اسپانیا، سوئد و اوکراین در وارنا وجود دارند.

آب و هوای وارنا 

وارنا دارای اقلیم نیمه گرمسیری مرطوب است. تابستان این منطقه از اوایل ماه می آغاز می‌شود و تا اوایل اکتبر ادامه دارد. دمای هوا در تابستان بین ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد در شب و بین ۲۵ تا ۳۵ درجه در طول روز است. دمای آب دریا در طول تابستان معمولا بین ۲۳ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد است. در زمستان دمای هوا در طول شب به صفر می‌رسد و در طول روز بین ۵ تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد است. معمولا ماه‌های دسامبر، ژانویه و فوریه برفی هستند و به ندرت در مارس برف دیده می‌شود. بیشترین دمایی که تا به حال تخمین زده شده ۴۱ و کمترین ـ ۱۹ درجه سانتی‌گراد بوده است.

اقوام، زبان و مذهب وارنا 

۹۴ درصد مردمان وارنا را اقوام بلغاری و ۳ درصد جمعیت را اقوام ترک تشکیل می‌دهند. در سال ۲۰۰۹ جمعیت روس‌ها و روس‌زبان‌هایی که شهروند بلغاری نیستند بیش از ۲۰,۰۰۰ نفر تخمین زده شد که علاوه بر آن‌ها مهاجران یا تبعیدی‌های آسیایی و آفریقایی بسیاری نیز باعث افزایش جمعیت وارنا شدند. ارمنی‌ها، یونانی‌ها و یهودی‌ها، هرچند با جمعیت بسیار کم اما از دیگر اقوام وارنا به شمار می‌روند. طبق آمار سال ۱۸۸۱، ۸۹۰۳ نفر به زبان ترکی، به عنوان زبان مادر، ۶۷۲۱ نفر به زبان بلغاری، ۵۳۶۷ نفر به زبان یونانی و ۸۳۷ نفر نیز به زبان تاتار صحبت می‌کردند.

اقتصاد وارنا 

وارنا از لحاظ اقتصادی رو به رشد‌ترین و سریع‌ترین شهر بلغارستان به شمار می‌رود. در سال ۲۰۱۶ آمار بیکاری ۳/۵٪ و میانگین حقوق تقریبا ۴۵۹ یورو تخمین زده شد. ۶۱٪ اقتصاد شهر خدمات محور و براساس تجارت و گردشگری، ۱۶٪ تولیدات صنعتی، ۱۴٪ حمل و نقل و ارتباطات و ۶٪ بر اساس ساخت و ساز است. خدمات مالی چون بانکداری، بیمه، سرمایه‌گزاری و سرمایه غیرمنقول درحال رشد است. صنایع اصلی شامل حمل و نقل (شرکت کشتیرانی بلغارستان، بندر وارنا، فرودگاه وارنا)، کشتی‌سازی، تعمیرات کشتی و دیگر صنعت‌های دریایی هستند. گردشگری مهم‌ترین صنعت به شمار می‌رود و اقامتگاه‌های ساحلی Golden Sand، Riviera Holiday، Sunny Day، Saint Constantine و Helena بیش از ۱ میلیون گردشگر خارجی را از سراسر دنیا به خود جذب می‌کنند. در دهه ۱۹۹۰ و اوایل قرن ۲۱ سرمایه‌گزارهای داخلی و خارجی بسیاری روی این اقامتگاه‌ها سرمایه‌گذاری کردند. همچنین وارنا (با ۳۶ کروز در سال ۲۰۱۴) تنها مقصد کشتی‌های گردشی (کروز) بلغارستان است.

حمل و نقل وارنا 

وارنا از طریق راه‌های هوایی، دریایی، ریلی و جاده‌ای قابل دسترسی است. سیستم حمل و نقل عمومی توسط حمل و نقل شهری وارنا مدیریت می‌شود و جدیدا به روز شده است. بهای بلیت‌ها بسیار ارزان و معقول هستند: ۰/۵۰ یورو برای مناطق شهری و ۱/۵۰ یورو از وارنا به هتل Golden Sands. در کنار اتوبوس‌ها، سیستم اتوبوس‌های برقی، مینی‌بوس‌ها و تاکسی‌ها کمک بسیاری به جابه‌جایی مسافران می‌کنند.

فرهنگ وارنا 

وارنا دارای بهترین و قدیمی‌ترین موزه‌ها، کمپانی‌های هنری حرفه‌ای و فستیوال هنری ملی است و به خاطر سنت‌های قدیمی در هنرهای بصری، موسیقی و انتشار کتاب بسیار معروف است. طی دهه‌های اخیر این شهر به عنوان مرکز فستیوال‌های بین‌المللی بسیار پیشرفت داشته است. وارنا به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۹ انتخاب شده است و بدین منظور قصد افتتاح امکاناتی چون خانه اپرا، یک سالن کنسرت، یک مرکز نمایش جدید و بازسازی تئاتر تابستانی و محل برگزاری رقابت‌های بین‌المللی باله را دارد.