در ادامه معرفی شهر های توریستی جهان این بار دریاتور به شهر ایروان در ارمنستان رسیده است. 

با ما همراه باشید؛

ایروان را بیشتر بشناسید

ایرَوان پایتخت و بزرگ‌ترین شهر جمهوری ارمنستان است. در امتداد رود هرازدان واقع شده است. ایروان مرکز اداری، فرهنگی و صنعتی این کشور است.
تاریخ ایروان به سده هشتم پیش از میلاد و پیدایش دژ اربونی در سال ۷۸۲ پیش از میلاد در دورترین نقطه غربی دشت آرارات توسط پادشاه آرگیشتی یکم بازمی‌گردد. شهر ایروان توسط یونسکو به عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۲ (میلادی) برگزیده شد. ایروان عضو وابسته به شهرهای اروپا است.

جغرافیای ایروان

ایروان در دامنهٔ کوه آرارات و بر کرانهٔ رود هرازدان بنا شده‌است و جمعیت آن در سال ۱۹۸۹ (میلادی)، ۱٬۲۰۱٬۵۳۹ نفر سرشماری شده‌است. این شهر در تقسیمات کشور ارمنستان تابع هیچ استانی نیست و در واقع در مرز چهار استان کوتایک در شمال، آرارات در جنوب، آرماویر در جنوب غربی و آراگاتسوتن در شمال غربی قرار دارد. ارتفاع این شهر از سطح دریا از بین ۹۰۰ متر تا ۱۳۰۰ متر می‌باشد. شهر ایروان از مراکز مهم اصلی صنعتی، فرهنگی، و علمی منطقهٔ قفقاز است. خطوط راه آهن گسترده‌ای از این شهر منشعب شده و شهر مرکز بازرگانی فراورده‌های کشاورزی است. علاوه بر این، کارخانه‌های ایروان در زمینه فراوری فلزات، ماشین‌افزار، لوازم برقی، شیمیایی، بافندگی و غذایی فعالیت دارند.

آب و هوا ایروان 

بیشترین گرمای این شهر مربوط به ماه اوت می باشد که نزدیک به 42 درجه سانتیگراد می رسد و کمترین دما مربوط به ماه ژانویه است که دمای هوا تا منفی 27 درجه سانتیگراد پایین می آید. 

تقسیمات شهری

شهر ایروان به دوازده ناحیه شهری تقسیم شده است. مجموع مساحت دوازده ناحیه ایروان ۲۲۳ مترکیلومربع (۸۶ مایل‌مربع) می‌باشد.

موزه‌

موزه تاریخ ایروان

کتابخانه‌ها

ماتناداران
آرشیوهای ملی ارمنستان

هنری

سینما مسکو
سینما مسکو
مرکز خرید دالما گاردن
مرکز خرید ایروان
جشنواره بین‌المللی فیلم ایروان
تالار اپرای ایروان
تئاتر عروسکی هوهانس تومانیان ایروان

بناهای یادبود

دژ اربونی
مسجد کبود، ایروان
پل سرخ، ایروان
تالار اپرای ایروان
پانتئون کومیتاس
سینما مسکو
مام ارمنستان
ماتناداران
دریاچه ایروان
یادمان نسل‌کشی ارمنی‌ها
ورنیساژ ایروان
یرابلور
کاسکاد ایروان
کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر