دریاتور در این مقاله شما را که تصمیم دارید به ایروان سفر کنید راهنمایی می کنید. ایروان یکی از شهر های تورستی مورد علاقه ایرانیان می باشد و دلیل این مطلب نزدیکی فرهنگ این کشور با کشور ایران است.

با ما همراه باشید تا با دیدنی های ایروان آشنا شوید؛

در ایروان از کجا دیدن کنیم؟

کاسکاد ایروان (Yerevan Cascade)

یکی از باشکوه ترین وعظیم ترین مکان های دیدنی ایروان می باشد که مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته. آبشار توسط معماران جیم توروسین، اسلان ماهیتارین و سرگی گورزادیان در سال 1971 راه اندازی شد و در سال 1980 تکمیل شد. در بالای این مکان شما چشم انداز بسیار رویایی از شهر ایروان در اختیار دارید. اگر به ایروان قصد سفر دارید حتماً از این مکان دیدن کنید. این مجموعه بین خیابان مانیومنت و مرکز شهر ایروان واقع شده است.

دژ اربونی-آرین برده (Erebuni Fortress – Arin Berd)

دژ اربونی دژی است مربوط به دوره پادشاهی اورارتو. این دژ در ارتفاع ۱۰۱۷ متری در در شهر ایروان فعلی قرار گرفته است. این بنا در دوره پادشاهی آرگیشتی یکم ساخته شده است. 

کلیسای کاتگویک / کتوگیک (Katoghike Church)

در سال 301 میلادی ارمنستان مسیحت را به عنوان دین رسمی انتخاب کرد. این کلیسا با وجود کوچک بودن ولی بازدید کنندگان زیادی را در خود می بیند. این کلیسا مربوط به قرن 13 میلادی می باشد که در سال 1679 به دلیل زمین لرزه شدید تخریب شد. این کلیسا در سال 1695 به طور کامل بازسازی شد.

مجسمه مادر ارمنستان مام ارمنستان (Mother Armenia)  

مام ارمنستان تجسم شخص‌گونه از مفهوم ارمنستان است. قابل مشاهده‌ترین اقتباس از این تجسم، تندیسی به نام مام ارمنستان است که در پارک پیروزی بر فراز شهر ایروان پایتخت ارمنستان ساخته شده‌است. تندیس کنونی مام ارمنستان، به‌جای تندیس ژوزف استالین در این پارک نشسته‌است. مجسمه استالین یادمان پیروزی در جنگ کبیر میهنی شوروی بود که در ۲۹ نوامبر ۱۹۵۰ ساخته شد. تندیس استالین در سال ۱۹۶۲ میلادی برداشته شد (که یک سرباز نیز در جریان آن کشته شد و ده‌ها تن زخمی شدند) و مجسمه «مام ارمنستان» (۲۲ متر (۷۲ فوت)) که توسط آرا هاروتیونیان طراحی شده بود در سال ۱۹۶۷ میلادی جای آن را گرفت.

مجلس ملی ارمنستان (National Assembly of Armenia)

خیابان باقرامیان ایروان پس از جنگ جهانی دوم به یکی از مشهور ترین خیابان های ایروان تبدیل شد. در خیابان بسیاری از ادارات جای گرفتند. می توان گفت برجسته ترین ساختمان این خیابان پارلمان ارمنستان می باشد. این ساختمان همواره به دلیل معماری زیبا و پارک های اطراف آن مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. 

خانه اپرا (Opera House)

این ساختمان با معماری زیبای خود مورد توجه بسیاری قرار می گرفته است. خانه اپرا توسط معمار مشهور الکساندر تامانیان طراحی شده. خانه اپرا نمونه بارز معماری زمان شوروی محسوب می شود. ساخت این خانه مربوط به سال 1933 می باشد.

میدان جمهوری (Republic Square)

میدان جمهوری ایروان، میدان مرکزی شهر ایروان می‌باشد که توسط خیابان‌های آبوویان، «نعلبندیان»، «تیگران بزرگ»، «وازگن سارگسیان» و «آمیریان» قطع می‌شود. این میدان بیضی شکل می‌باشد. میدان جمهوری ایروان بخشی از طرح اصلی سال ۱۹۲۴ شهر ایروان است توسط معمار آلکساندر تامانیان طراحی شد و ساخت آن در سال ۱۹۲۶ آغاز و فاز نخست آن در سال ۱۹۵۰ تکمیل شد و سرانجام در ۱۹۷۷ میلادی به پایان رسید. این میدان با نام میدان لنین شناخته می‌شد. در سال ۱۹۴۰، مجسمه‌ای از لنین رهبر شوروی در ضلع جنوب‌غربی میدان جمهوری بنا شده بود که در سال ۱۹۹۰ برچیده شد.

مجتمع کنسرت و ورزش (Sports and Concerts Complex)

مجتمعی در ایروان برای برگزاری مسابقات و کنسرت های موسیقی می باشد. این مجتمع دارای دو سالن اصلی، یکی برای کنسرت و دیگری برای مسابقات ورزشی می باشد. این مجتمع در سال 1983 ساخته شده است. در سال 1985 مجتمع دچار آتش سوزی شد و دوباره در سال 1987 به طور کامل بازسازی شد. 

کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر (Saint Gregory the Illuminator Cathedral)

یک کلیسای جامع حواری ارمنی واقع در ایروان، ارمنستان می‌باشد. ساخت این ساختمان در سال ۱۹۹۷ میلادی شروع و در سال ۲۰۰۱ میلادی به پایان رسید. معمار این بنا استپان کیورکچیان است که این کلیسا را به سبک معماری ارمنی طراحی کرده است. این کلیسا در ناحیه کنترون، و در نزدیکی ایستگاه متروی ژنرال آندرانیک واقع شده است. این کلیسا در تاریخ ۲۳ سپتامبر ۲۰۰۱ میلادی به طور رسمی بازگشایی شد. چند روز بعد ژان پل دوم از کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر بازدید کرد. این کلیسا به مناسبت بزرگداشت هزار و هفتصدمین سالگرد اعلام مسیحیت به عنوان دین رسمی، ارمنیان ساخته شده است. مساحت داخلی کلیسا حدود ۳۸۲۲ متر مربع است، در حالی که ارتفاع کلیسای جامع از زمین تا بالای صلیب ۵۴ متر است. این کلیسا به همراه کلیسای جامع تثلیث تفلیس بزرگترین کلیسای قفقاز جنوبی می‌باشد.

یادبود قربانیان نسل‌کشی ارمنی‌ها (Tsitsernakaberd – The Genocide Memorial)

بنای یادبودی است که به یادبود کشته‌شدگان ارمنی به‌دست ترکان عثمانی (ترکان جوان) که در سال ۱۹۱۵ میلادی روی داد ساخته شده است. این بنا بر فراز دره هرازدان در شهر ایروان پایتخت ارمنستان قرار دارد و در سال ۱۹۶۵ به فراخور پنجاهمین سالگرد نسل‌کشی ارمنی‌ها بر پا شد. معماری آن توسط کالاشیان و مکرچیان انجام شده است. نام این بنا در زبان ارمنی زیزِرْناکابرْت به معنی قلعه پرستوها است. ۱۲ ستون همگرا نماینده ۱۲ استانی است که ارمنی‌ها در آنجا کشتار شدند. در میان این ستون‌ها آتش جاویدان قرار دارد که نماینده روح و روان خاموشی ناپذیر ارمنی‌ها است. نام این بنا از آنجا گذاشته شده است که پرستو پرنده‌ای است که همیشه به آشیانه خود بازمی‌گردد حتی اگر آشیانه‌اش نابود شده باشد. ستون ۴۴ متری سوزن شکل کنار آن نماد زایش دوباره مردم ارمنی است. در طول بوستان پیرامون این بنا، دیواری ۱۰۰ متری قرار دارد که نام شهرها و روستاهایی که نسل‌کشی در آنها صورت گرفته بر روی آن نوشته شده.

ایستگاه قطار ایروان ایستگاه سانسانسی دیوید (Yerevan Train Station of Sasuntsi David)

ایستگاه راه‌آهن ایروان ایستگاه مرکزی ایروان پایتخت جمهوری ارمنستان است. در سال ۱۹۰۲ نخستین خط راه‌آهن که ایروان را به آلکساندراپول (گیومری) تفلیس تبیلیسی متصل می‌کند احداث شد و در سال ۱۹۰۸ نیز دومین خط راه‌آهن را که ایروان را به جلفا متصل می‌کند احداث شد. ساختمان ایستگاه راه‌آهن در سال ۱۹۵۶ بنا شد و موزه ترابری ریلی ارمنستان در ۳۱ ژوئیه ۲۰۰۹ افتتاح شد.

منبع: www.traveltoarmenia.am