دریاتور در ادامه مباحث مربوط به ارمنستان و شهر ایروان به سوغات این کشور رسیده. هر کشور فرهنگ و ویژگی ها منحصر به فرد خود را دارد و برای بسیاری جذاب می باشد.

با ما همخراه باشید تا با سوغات ارمنستان آشنا شوید؛

از ارمنستان چه سوغاتی با خود بیاوریم؟

بازار ورنیسژ (VERNISSAGE)

زمانی که در شهر ایروان به سر می برید حتماً قبل تهیه سوغات از مکان های دیگر به این بازار سنتی بروید. این بازار در ده 1980 به دست هنرمندان ارمنی تاسیس شد و بعد گذر زمان کوتاهی مکانی بسیار عالی برای تهیه سوغات تبدیل شد. شما می توانید در اینجا نه تنها نقاشی ها، بلکه همچنین سوغاتی های سرامیکی دست ساز، سفال، دیگهای بخار، کاسه های شکر، فنجان و غیره را پیدا کنید. 

مربای گردو ارمنستان (Armenian walnut jam)

مربای گردو یکی از لذیذ ترین مواد غذایی در ارمنستان می باشد. طعم این مربا نزدیک به آلبالو و رنگش به زرشکی تیره می زند. شما می توانید مرغوب‌ترین نوع آن را در روستاهای توریستی گقارت (geghart) و گارنی (garni) تهیه کنید.

خاچکار ارمنستان (Khachkar Armenia)

یکی ار قدیمی ترین صنایع دستی در ارمنستا خاچکار یا همان چلیپا سنگ می باشد. نام سنگهایی است که بر روی آنها نقش صلیب کنده شده و هزاران عدد از آنها در سراسر ارمنستان پراکنده است. خاچ به ارمنی یعنی صلیب یا چلیپا (واژه خاج که ما در ورق بازی بکار می‌بریم وام واژه‌ای ارمنی است در فارسی) و کار یعنی سنگ، پس خاچکار را می‌توان در فارسی به چلیپاسنگ ترجمه نمود.

قهوه و شکلات ارمنستان (Armenian coffee and chocolate)

شکلات ارمنستان در سراسر دنیا مشهور می باشد. اگر سراغ یک سوغات بسیار شیک با قیمت مناسب می گردید به دنبال شکلات ها و قهوه های ارمنی بروید. 

در آخر این نکته را نیز ذکر کنیم در ارمنستان صنایع دستی زیبایی نیز وجود دارد که شما می توانید برای بستگان خود تهیه کنید.

منبع: www.traveloninspiration.com