میدان جمهوری در ایروان را می توان قلب شهر ایروان نامید. دریاتور در این مطلب شما را به طور کامل با میدان جمهوری در ایروان آشنا می کند. شما با خواندن این مطلب دلایل دیدن از این مکان را خواهید فهمید.

با ما همراه باشید؛

چرا به میدان جمهوری ایروان برویم؟

میدان جمهوری ایروان، میدان مرکزی شهر ایروان می‌باشد که توسط خیابان‌های آبوویان، «نعلبندیان»، «تیگران بزرگ»، «وازگن سارگسیان» و «آمیریان» قطع می‌شود. این میدان بیضی شکل می‌باشد.
میدان جمهوری ایروان بخشی از طرح اصلی سال ۱۹۲۴ شهر ایروان است توسط معمار آلکساندر تامانیان طراحی شد و ساخت آن در سال ۱۹۲۶ آغاز و فاز نخست آن در سال ۱۹۵۰ تکمیل شد و سرانجام در ۱۹۷۷ میلادی به پایان رسید.
این میدان با نام میدان لنین شناخته می‌شد. در سال ۱۹۴۰، مجسمه‌ای از لنین رهبر شوروی در ضلع جنوب‌غربی میدان جمهوری بنا شده بود که در سال ۱۹۹۰ برچیده شد.

بناهای پیرامونی میدان از سنگ‌های توف ارمنستان به رنگ‌های سرخ و سفید بنا شده است و پی آنها نیز از سنگ بازالت می‌باشد.
ساعت برج ساختمان دولت در شهر مسکو ساخته و در ژوئیه سال ۱۹۴۱ به شهر ایروان انتقال داده شد. قطر صفحه ساعت ۴ متر، طول عقربه بلند آن ۱۸۸ سانتی‌متر در حالیکه درازی عقربه کوتاه آن ۱۷۰ سانتی‌متر می‌باشد
میدان جمهوری شهر ایروان مکانی است که مراسم و ملاقات‌های مهمی از جمله رژه نظامی روز استقلال ارمنستان هر ساله در آن برگزار می‌شود.

ساختمان های اطراف میدان جمهوری

میدان جمهوری از سه طرف توسط ساختمان‌های اصلی احاطه شده است که عبارتند از:
نگارخانه ملی و ساختمان موزه تاریخ (شمالشرقی)
وزارت دارایی (شرق)
خانه دولت (شرق)
وزارت ترابری و ارتباطات جمهوری ارمنستان (جنوب)
هتل «ماریوت» ارمنستان
وزارت امور خارجه (شمالغربی)