مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با بیان این‌که ورود تورهای فاقد مجوز به منطقه بیابان لوت ممنوع است، گفت: برپایی تورهای گردشگری به مقصد بیابان لوت باید در چارچوب قوانین پایگاه ثبت جهانی بیابان لوت انجام گیرد.

“محمود وفایی “با اشاره به این‌که بیابان لوت تنها اثر طبیعی ایران است که در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است، افزود: دفاتر خدمات مسافرتی که قصد اجرای تور به مقصد بیابان لوت را دارند باید طبق ضوابط و قوانین پایگاه ثبت جهانی بیابان لوت وارد این منطقه شوند.

وی با بیان این‌که اکثر کشورهایی که در امر گردشگری موفق بوده‌اند برای ورود به مناطق گردشگری آن کشور قوانین و ضوابطی را اعمال کرده و با برنامه‌ریزی مشخص فعالیت می‌کنند، اظهار کرد: این عملکرد در ایران نیز به همین شکل انجام می‌گیرد، بنابراین کسانی که علاقمند به ورود به بیابان لوت هستند می‌توانند با دریافت مجوزهای لازم از پایگاه ثبت جهانی لوت به این منطقه سفر کنند.

وفایی به زیرساخت‌های فعلی این بیابان که شامل جاده، مجتمع اقامتی و پذیرایی است، اشاره و تصریح کرد: خوشبختانه شرکت هواپیمایی ماهان نیز به زودی یک سایت گردشگری که مجهز به تمامی امکانات مورد نیاز یک گردشگر است را راه‌اندازی خواهد کرد.

وی ادامه داد: با توجه به پهنه وسیع بیابان لوت ورود به این منطقه خطراتی مانند گم شدن افراد نا مطلع، نقص فنی وسایل نقلیه، وزش طوفان‌های شدید و هم‌چنین ایجاد تخریب‌های احتمالی توسط بیابان گردان و غیره را به همراه خواهد داشت که بهتر است قبل وقوع هر گونه خطر احتمالی با اخذ مجوز و اطلاع اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان وارد این منطقه شوید.

منبع: ایسنا