یکی از مشکلاتی که در سفرهایی که گردشگران پیاده روی طولانی انجام می دهند و یا کوهنوردی برای بسیاری پیش می آید عرق سوزی می باشد. دریاتور در این مطلب شما را با روش هایی آشنا می کند که از عرق سور شدن جلوگیری کنید و یا در کوتاه مدت درمان شود.

با ما همراه باشید؛

 

پیشگیری و درمان عرق سوز شدن در سفر و کوهنوردی

عرق سوز شدن ناشی از سایدگی پوست با لیاس و یا کوله پشتی با کمر شما می باشد. در ایتدا به صورت خارش و قرمزی پوست شروع می شود و سپس شما احساس سوزش در ناحیه عرق سوز شده می کنید و اگر درمان نکنید تبدیل به زخم می شود.

راه های جلوگیری از عرق سوز شدن

1- لباس مناسب بپوشید

لباسی انتخاب کنید که کمترین برخورد را با پوست شما داشته باشد و عرق را در زیر لباس گیر ندهد. این نکته را ذکر کنیم که لباس بسیار گشاد نیز نپوشید. بند های کوله پشتی را شل نکنید که حالت آویزان داشته باشد. کفش هایی که انتخاب می کنید کاملاً اندازه باشد (بسیاری از افرادی که به پیاده روی می روند و یا کوهنوردی به این مشکل برخورد می کنند). 

2- کتان نپوشید

لباس هایی که با پارچه کتان درست شده اند را به هیچ عنوان نپوشید، دلیل این امر این است که پارچه کتان عرق را در خود نگه می دارد و بسیار دیرتر خشک می شود (لازم به ذکر نیز می باشد که به عنوان لباس زیر نیز به هیچ عنوان از کتان استفاده نکنید). بهترین لباس برای کوهنوردی و پیاده روی های طولانی پارچه های پشمی می باشد زیرا آب و عرق زیادی را به خود جذب می کند و به سرعت خشک می شوند. 

3- پیراهن را در شلوار قرار ندهید

یکی دیگر از راه های جلوگیری از عرق سوز شدن این است که به هیچ عنوان پیراهن و یا تیشرت خود را در شلوار قرار ندهید. این امر باعث می شود گردش هوا در زیر لباس شما در جریان باشد. 

4- بدن خود را همواره تمیز کنید

پاک کردن بدن و تمیزی یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از عرق سوز شدن می باشد. اگر شما به یک کوهنوردی طولانی رفته اید همواره دستمال های تمیز و بهداشتی به همراه داشته باشید و زمانی که برای استراحت نشسته اید مکان هایی که فکر می کنید احتمال عرق سوز شدن دارید با دستمال تمیز کنید.

5- لباس تمیز بپوشید

علاوه بر تمیز نگهداشتن پوست راه دیگر جلوگیری از عرق سوزی لباس تمیز می باشد. زمانی که لباس شما پاکیزه می باشد باعث می شود هوا به راحتی در جریان باشد. 

6- استفاده از پودر 

پودرهای بسیاری در بازار می باشد که پوست شما را همواره خشک نگه می دارد. این پودر ها در هنگام کوهنوردی بسیار به کار شما می آیند و از عرق کردن پوست شما جلوگیری می کند.

7- نوشیدن آب

در هنگام پیاده روی و یا کوهنوردی آب زیاد بنوشید. آب زیاد نوشیدن باعث می شود که نمک موجود در عرق شما رقیق تر شود و از عرق سوزی جلوگیری کند. 

درمان موقتی عرق سوز شدن

برای بسیار پیش می آید که توصیه های بالا را رعایت کرده ولی دباره دچار عرق سوزی شدند. در زیر ما روش های کوتاه مدت را برای درمان این آسیب را به شما معرفی می کنیم.

اولین کاری که باید انجام دهید؛ ایتدا قسمتی که عرق سوز شده را تمیز شسته و خشک کرده. حتماً با صابون محل عرق سوز شدن را تمیز کنید. حوله را به هیچ عنوان در مکانی که عرق سوز شده است نکشید، فقط حوله را بر محل قرار داده و خشک کرده.

دومین کاری که باید انجام داد؛ زمانی که پوست کاملاً خشک شده و شما قصد خوابیدن دارید بر مکانی که عرق سوز شده کرم زده، بهترین پماد برای این کار استفاده از پماد زینک اکسید است البته شما می توانید از روغن نارگیل و یا … نیز استفاده کنید. این کار باعث می شود پوست زودتر زخم را ترمیم کند.

سویم کاری که باید انجام دهید؛ در انتها برای ترمیم پوست از بین رفته باید استراحت کنید. اگر پوست شما کاملاً بازسازی نشود و پیاده روی یا کوهنوردی خود را ادامه دهیم ممکن است عفونت کند و مشکلات فراوانی را برای شما به وجو آورد.

منبع: www.theadventurejunkies.com