مسکو پایتخت کشور روسیه و پر جمعیت ترین شهر این کشور می باشد. مسکو از مهمترین مراکز سیاسی، اقتصادی، مذهبی، تاریخی، مالی، آموزشی و ترابری فدراسیون روسیه و اروپا به‌شمار می‌آید. دریاتور در این مطلب قصد دارد شما خوانندگان گرامی را با یهترین جاذبه های دیدنی این شهر زیبا آشنا کند.

 

در مسکو از کجا دیدن کنیم؟

دانشگاه دولتی مسکو

دانشگاه دولتی لومونُسُـف مسکو نام یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های کشور روسیه است. دانشگاه مسکو، دانشگاهی دولتی است و در شهر مسکو، پایتخت کشور روسیه و در بالای تپه‌ای به نام «تپهٔ گنجشکان» قرار دارد. برخی ادعا می کنند که این بلند ترین دانشگاه در دنیا می باشد. این دانشگاه یکی از زیباترین معماری ها را در بین تمامی دانشگاه ها دنیا دارا می باشد. برج اصلی 240 متر ارتفاع و بلندترین ساختمان در اروپا تا سال 1990 بوده. 

بنای یادبود فتح فضا

این بنای منحصر به فرد برای احترام به برنامه فضایی روسیه ساخته شده است. این بنا در سال 1964 به ارتفاع 110 متر ساخته شده است. بنا از تیتانیوم ساخته شده و مانند موشکی در راه فضا می باشد. در داخل پایه این بنای تاریخی، موزه فضایی ملی می باشد. که اخیرا پس از سه سال بازسازی دوباره برای بازدید عموم باز گردیده است. این بنا در کنار VDNK قرار دارد که شما می توانید با یک دلار دوچرخه ای کرایه کنید و به تماشای سفینه ها و دیگر اجسام در فضا بروید.

برج مخابراتی اوستانکینو

این سازه یکی از باند ترین برج های دنیا با ارتفاع 540 متر می باشد. در سال 2000 بخشی از این برج به دلیل آتش سوزی بسته بود ولی در سال ها اخیر برای بازدید عموم باز شده است. زمانی که بر روی این برج می باشد انگار بر روی آسمان قدم گذاشته اید و می توانید تمام به تماشای شهر بنشینید.

آرامگاه لنین

این آرمگاه که در میدان سرخ قرار دارد یکی از دیدنی های بیشمار شهر مسکو می باشد. جسد او از سال 1924 به صورت مومیایی شده نگهداری می شود. این آرامگاه، هر روز از ساعت ده صبح تا ساعت یک بعد از ظهر برای بازدید عموم باز است؛ البتّه به غیر از دوشنبه‌ها و جمعه‌ها. هنوز هم برای دیدن بدن لنین، صف‌های طولانی در این میدان تشکیل می‌شود (دیدن از این محل رایگان است). فضای مقبره تقریباً تاریک است و فقط جنازه توسط نوری روشن شده‌است. تا قبل از سال ۱۹۹۱ جنازه لنین در فضای بازی قابل مشاهده بود ولی در آن سال فردی بر روی جنازه اسید پاشید. پس از آن و پس از دو سال مرمت، جنازه را درون حفاظی شیشه‌ای قرار دادند.

آسمان‌خراش‌های استالین یا هفت خواهر

هفت خواهر یکی از آسمان خراش های مسکو می باشد که دارای سبک معماری ویژه ای است. امروزه این ساختمان ها به عنوان هتل، آپارتمان، دانشگاه و … مورد استفاده قرا می گیرند. این ساختمان ها ترکیبی جالب از معماری های سبک روسی، بروک و گوتی می باشد. هفت خواهر شامل: ساختمان اصلی دانشگاه دولتی مسکو، مجتمع مسکونی در بلوار کاتلنیچسکایا، هتل اوکراین، ساختمان وزارت خارجه روسیه، مجتمع مسکونی در میدان کودرینسکایا، ساختمان اداری مسکونی برج دوشکین نزدیک دروازه‌های سرخ و هتل لنین‌گراد می باشد.

متروی مسکو

ایستگاه مترو مسکو بیشتر شبیه یک کاخ است تا یک ایستگاه. شما می توانید در این ایستگاه نقاشی ها زیبا، مجسمه های دیدنی، لوسترها شیک و … را ببینید. در هر ایستگاه این مترو یک حکایت متفاوت را از تاریخ می بینید. هر روزه 9 میلیون نفر از این ایستگاه ها استفاده می کنند. 

کلیسای سنت باسیل

این کلیسا یک کلیسای جامع در میدان سرخ روسیه می باشد. اتین کلیسا توسط ایوان مخوف ساخته شده است. اولین چیزی که بعد از ورود به میدان سرخ به نظر می رسد گنبد های پیاز زیبایی کلیسای جامع است و یک منظره جادویی از یکی از مشهور ترین بناهای تاریخی در روسیه است. نکته جالب این است که استالین برای مقابله با تظاهر کنندگانی که میدان سرخ را مسدود کرده بودند قصد داشت کلیسا را تخریب کند.

کلیسای جامع مسیح منجی

این کلیسای بسیار زیبا در بخش جنوب غربی کرملین قرار دارد. این کلیسا داستان های بسیاری را پشت درهای خود دارد. این کلیسا به افتخار شکست دادن ناپلئون ساخته شده است. از این کلیسا به عنوان بلندترین کلیسای ارتدکس جهان یاد می کنند. 

مجسمه بزرگ پیتر یکم

این بنای یادبود در 100 متری جنوب کرملین ساخته شده است. مجسمه در رده بلند ترین بناهای یادبود دنیا قرار دارد ولی از نظر زیبایی زیاد مورد توجه هنرمندان قرار نگرفته است. این بنای یادبود به افتخار پیتر بزرگ ساخته شده بود که نیروی دریایی روسیه را تأسیس کرد. نکته جالب درباره این فرد این است که وی از مسکو نفرت داشت و پایتخت را به سن پترزبورگ انتقال داد.

آرامگاه سرباز گمنام و شعله جاویدان

این آرامگاه که در کنار مقبره لنین قرار دارد برای یادبود کشته شدگان در جنگ جهانی دوم ساخته شده است. در کنار این مقبره شعله ای قرار دارد که همواره برای یادآوری این افراد روشن است.

کاخ کرملین و میدان سرخ

کاخ کرملین و میدان سرخ پر بازدید ترین مکان گردشگری در مسکو می باشد. کاخ در قسمت شرق میدان قرار دارد و جایگاه تزارهای روسی بوده است. تمامی روسای ریاست جمهوری روسیه در این کاخ اسکان یافته اند. طراحی این کاخ بر عهده تیمی از معماران به رهبری کنستانتین تون بوده است.

منبع: www.gotravelyourway.com