مترو مسکو یکی از تاریخی ترین متروهای روسیه و سراسر دنیا می باشد. دریاتورد در مطلب زیر قصد دارد این مترو بی نظیر را به شما معرفی کند.

با ما همراه باشید تا با این مترو کاملاً آشنا شوید؛

 

همه چیز درباره مترو بی نظیر مسکو

مترو مسکو  به سامانه قطار ها شهری کلان شهر مسکو گفته می شود. مترو مسکو با داشتن ۱۴ خط فعال، ۲۰۶ ایستگاه و راهی به درازا ۳۴۶/۲ کیلومتر و با ظرفیت ۵۳۱۴ واگن یکی از کهن ترین سامانه ها قطار شهری در جهان است.

مترو مسکو یکی از پیچیده ترین و زیبا ترین مترو ها جهان می باشد که دارا ساختار ریلی بسیار جذاب و هوشمندانه‌ای است به طوری که در نقشه ایستگاه ها مترو مسکو حلقه ای وجود دارد که شمار زیادی از ایستگاه ها را به یکدیگر متصل می‌کند و باعث روان شدن ترافیک در هنگام پیک و بهبود بخشیدن به سرعت جابجائی می‌گردد.

مترو کلان شهر مسکو در ۱۵ ماه می سال ۱۹۳۵ راه اندازی شد و یکی از کهن ترین و باشکوه نرین شبکه‌ها زیرزمینی در جهان است. ایستگاه‌ها بزرگ و پرفضای این سیستم مترو که با ذهنیت ستایش از دولت کمونیست، حاکم وقت تأسیس شده بود، با مجسمه ها مرمری، دیوار ها موزائیک، شیشه ها رنگین و مانند آن تزیین شده‌اند.

یکی از نکات بسیار جالب این است که این سامانه همیشه در حال رشد کردن و توسعه یافتن بوده به طوری که در زمان جنگ جهانی نیز در حال توسعه بوده و تا عصر حاضر و در آخرین تحولات احداث خط حلقه مرکزی در سال ۲۰۱۶ بوده است.

سال ۱۹۳۵، هنگامی که مترو مسکو راه‌اندازی شد، این سیستم زیرزمینی فقط ۱۱ ایستگاه داشت و ۲۸۵ هزار نفر را به مقصد ها خود می رساند. اما امروز، سامانه مترو مسکو شامل ۲۰۶ ایستگاه است و روزانه ۹ میلیون نفر از آن استفاده می‌کنند.

معماری ایستگاه‌های متروی مسکو این روزها شامل ترکیبی از تاریخ گذشته این کشور و معماری مدرن است. با توجه با نزدیک‌ شدن جام جهانی ۲۰۱۸ که در روسیه برگزار خواهد شد، در چند سال گذشته سیستم متروی مسکو شاهد سرمایه‌گذاری‌های فراوانی برای توسعه و بهبود سرویس مترو بوده است.

سامانه مترو مسکو که جایگاه نمادینی در روسیه به دست آورده، در سال ها گذشته به محل محبوبی برای گردشگرها هم تبدیل شده است؛ تا جائی که مکان‌ ها ویژه ای که منظره خوبی دارند با عنوان «محل سلفی گرفتن» برای گردشگر ها مشخص و ساخته شده است.