یکی از جاذبه های محبوب در سن پترزبورگ روسیه شب های سفید یا شب های نقره ای این شهر می باشد. دریاتور در مطلب زیر شما را به طور کامل با این پدیده آشنا می کند.

 

درباره شب های نقره ای سن پترزبورگ چه می دانید؟

شهر سن پترزبورگ یکی از جذاب ترین مقاصد گردشگری برای مسافران می باشد. این شهر تمامی امکانات لازم برای یک گردشگر را دارا می باشد. 

شب های سفید پدیده ای می باشد که هر ساله در اویل فصل تابستان در روسیه به وجود می آید. این پدیده منحصر به شهر سن پترزبورگ نمی باشد و در شهر های دیگر روسیه نیز قابل دیدن می باشد ولی شهر سن پترزبورگ به دلیل برگزاری جشنواره ها و دیگر مراسم شهرت پیدا کرده است. 

اگر به دنبال یک سفر رمانتیک می باشید حتماً به شکلی برنامه ریزی کنید که در این زمان در سن پترزبورگ باشید. این پدیده باعث می شود شب های این شهر همانند روز روشن باشد و یا آسمان شب مانند گرگ و میش شود.

بهترین زمان برای تماشای این پدیده بسیار زیبا ۲۱ خرداد تا ۱۱ تیرماه (۱۱ ماه ژوئن تا ۲ جولای) می باشد. البته اوج این پدیده در ماه ژوئن می باشد.

دلیل علمی به وجود آمدن شب های نقره ای  وسعت مدار عرضی، طلوع و غروب خورشید به اندازه ای به هم نزدیک می شوند که خورشید دیگر نمی تواند در افق برود و در نتیجه شب ها روشن می مانند. 

هر ساله شهر های شمالی سن پترزبورگ میزبان 4 تا 8 میلیون گردشگر برای سپری کردن تعطیلات در زمان شب های سفید هستند.

البته نباید تاثیرات منفی این شب ها را در زندگی روزمره مردم محلی شهر فراموش کرد، که سبب کم خوابی و بروز مشکلات دیگر در این شهر ها می شود.

 

جشنواره هایی که در شب های سفید برگزار می گردد

باله مارینسکی

باله مارینسکی معروف به باله کیروف از معروف‌ترین مراکز آموزش باله کلاسیک جهان است. سالن باله مارینسکی در زمان شب های سفید اجراهای 24 ساعته رقص باله، موسیقی و تئاتر را برای گردشگران و مردم محلی برگزار می کند. این سبب می شود در جای جای شهر شما بنر های مربوط به این مراسم را ببینید و لحضات رمانتیکی را سپری کنید.

فستیوال ستاره ها

هر ساله از سال 1993 شهردار سن پترزبورگ دست به برگزازی مراسمی با عنوان جسنواره ستاره های شب های نقره ای کرده که در این فستوال مشهورترین هنرمندان، خوانندگان و نوازندگان روسی شرکت می کنند. این نکته را نیز ذکر کنیم برای شرکت در این فستیوال باید از هفته ها و یا ماه ها قبل برای رزرو بلیط این مراسم اقدام کنید.

میدان کاخ

هر شب در این میدان در زمان شب های سفید موسیقی زنده برگزار می شود و این مکان محلی می شود برای پیاده روی. یکی از رمانتیک ترین مکان های برای شب های نقره ای میدان کاخ می باشد.

شب های سفید رودخانه نیوا

رودخانه نیوا یکی از قدیمی ترین مکان هایی می باشد که در آن جشنواره شب های سفید برگزار می گردد. کشتی های شناور بر روی این رودخانه بادبان های قرمز خود را باز می کنند و صحنه هایی بسیار زیبا و رمانتیکی را به وجو می آورند.