شهر ونیز را شهر روی آب می نامنند. اگر بخواهیم رمانتیک ترین شهر های جهان را معرفی کنید به طور یقین ونیز در ردیف این شهر ها قرار دارد، یعنی ونیز را می توان شهری رمانتیک نیز دانست. دریاتور در مطلب زیر قصد دارد دیدنی های این شهر روی آب را به شما معرفی کند.

با ما همراه باشبد تا با این دیدنی ها آشنا شوید؛

 

دیدنی های شهر روی آب

میدان و کلیسای سن مارکو (Piazza San Marco)

میدان سن مارکو میدان عمومی اصلی شهر ونیز در ایتالیا است که عموماً با عنوان میدان (la Piazza) شناخته می‌شود. کلیسای جامع سنت مارک یک کلیسای جامع در شهر ونیز, شمال ایتالیا است. که مشهورترین کلیسای شهر ونیز و مثال بارزی از معماری بیزانسی است. این تنها کلیسای جامع شهر ونیز از سال ۱۸۰۷ است. این بنا یکی از کلیساهای برجسته‌ی دوره‌ی بیزانس پسین در شهر ونیز در ایتالیا است. بنای اصلی کلیسای سن مارکو در سده‌ی یازدهم میلادی ساخته شده است، در سطوح پائین با افزوده های رومانسک و گوتیک تغییر شکل یافته است ولی نقشه یا منظره‌ی هوایی گنبدها که در امتداد صلیبی با بازوهای برابر (صلیب یونانی) شکل گرفته اند، منشا بیزانسی آن را آشکار می سازد. پوسته های داخلیِ گنبدها با شکل های برآمده، چوبی و کلاه‌خود مانندی پوشیده شده اند که سطح بیرونی شان با ورقه های مس طلاکاری شده است.

پل افسوس ها (Bridge of Sighs)

پل آه یا پل افسوس پلی سرپوشیده در ونیز است که از سنگ آهک سفید ساخته شده و با پنجره‌هایی پوشیده از نقوش سنگی، محصور بین دیوارهاست. پل بر رودخانهٔ ریو دی پالاتزو بنا شده و زندان جدید را به اتاق‌های بازجویی در قصر دوک متصل می‌کند. طراح پل آنتونیو کونتینو بود که آن را سال ۱۶۰۰ ساخت.

«پل آه» را نخستین بار لرد بایرون در قرن نوزدهم به این نام (Bridge of Sighs) خواند؛ دلیلش این بود که پنجره‌های پل آخرین روزنه‌هایی بود که زندانی می‌توانست شهر زیبای ونیز را قبل از ورود به سلول ببیند. واقعیت این است که در زمان ساخته شدن پل دیگر بساط بازجویی‌ها و اعدام‌های بی‌محاکمه برچیده شده بود و سلول‌های کاخ صرفاً محلی برای نگهداری خلاف‌کاران خرده‌پا بودند؛ وانگهی از آن پنجره‌های سنگ‌پوش چیز زیادی هم از شهر قابل رؤیت نیست.

بنا بر یک افسانهٔ محلی اگر عشاق هنگام غروب یعنی وقتی ناقوس برج کلیسای سنت مارک به صدا درمی‌آید، روی یک گوندولا، زیر پل آه یکدیگر را ببوسند، به آن‌ها عشق و سعادت ابدی ارزانی داشته خواهد شد. این افسانه سال ۱۹۷۹ دستمایه تولید فیلمی به نام یک عاشقانهٔ کوتاه با شرکت لارنس اولیویه و دایان لین قرار گرفت.

گراند کانال (Grand Canal)

یک شاهراه اصلی در ونیز که اطراف آن را بناهای بسیار زیبا با معمای های کلاسیک و بیزانسی گرفته است. هیچ گردشگری را در ونیز پیدا نمی کنید که عاشق حرکت در این کانال بسیار زیبا نباشد. این کانال بزرگ بیشتر کانال های کوچک شهر را به هم متصل می کند. عمده حمل و نقل شهر از این کانال انجام می گیرد. 

پل ریالتو (Rialto Bridge)

پلی که محله های «سن مارکو» و «سان پولو» به هم متصل می کند. پل متعلق به قرن 16 میلادی می باشد. این پل اولین پلی می باشد که بر روی گراند کانال احداث شده است. اکنون در اطراف این پل می توان مغازه ها و فروشگاه های زیادی را ببینید.

کلیسای سانتا ماریا دلا سالوت (Santa Maria della Salute)

سنت ماریا دلا سلوته یک کلیسا کاتولیک واقع در ونیز، ایتالیا می‌باشد. و ۱۶۸۷ به پایان رسید که این بنا به سبک معماری باروک طراحی شده‌است.

ریوا دلی اسکیاوونه (Riva Degli Schiavone)

شاید بتوان گفت پر تردد ترین و پر جنب و جوش ترین منطقه ونیز ریوا دلی اسکیاوونه می باشد. این اسکله تاریخی از قرن 15 میلادی شروع به کار کرده است. اطراف این اسکله پر است از خوراکی ها و رستوران هایی که شما می توانید لذیذ ترین مزه های تجربه کنید.

کاخ سانتا سوفیا (Ca’ d’Oro)

این کاخ با نام کاخ «کادورو» به معنای «قصر طلایی» معروف می باشد. شهرت بیشتر این کاخ بابت معماری کم نظیر آن می باشد.

مجموعه پگی گوگنهایم (Peggy Guggenheim Collection)

گوگنهایم یک مجموعه دار بزرگ آمریکایی بوده که بعد از مرگش خانه آن تبدیل به موزه شد. پگی گوگنهایم  در سال ۱۹۷۹ میلادی درگذشت.

منیع: www.telegraph.co.uk