رم را می توان یکی از تماشایی ترین شهرهای دنیا دانست. گردش در شهری که پر است از نماده ها و دیدنی های تاریخی بسیار مشکل می باشد، زیرا زمان برای گردشگران محدود می باشد. دریاتور در مطلب زیر قصد دارد تا شما خوانندگان محترم را با دیدنی ترین مکان های این شهر آشنا کند تا افرادی که دچار کمبود زمان می باشند بتوانند بهترین دیدنی های این شهر را تماشا کنند.

با ما همراه باشید تا با این دیدنی ها آشنا شوید؛

 

 آشنایی با دیدنی های شهر باستانی رم

کولوسئوم (Colosseum)

کولوسئوم یک تماشاخانه در شهر رم در ایتالیا است. کولوسئوم بزرگترین تماشاخانه در امپراتوری روم بوده‌است. کولوسئوم ظرفیتی میان ۵۰۰۰۰ تا ۸۰۰۰۰ نفر و ۸۰ درب ورودی داشته‌است. ساخت کولوسئوم توسط وسپاسیان بین سالهای ۶۹ تا ۷۰ میلادی پایه‌گذاری شد. امروزه بیش‌تر کولوسئوم را با تاریخ خونین نبرد گلادیاتورها در آن می‌شناسند.

طاق کنستانتین (Arco di Costantino)

طاق کنستانتین در شهر رم و در کشور ایتالیا بین کولوسئوم و تپه‌های پالاتینه واقع شده است. مجلس سنای روم آن را به مناسبت پیروزی کنستانتین یکم بر ماکسنتیوس در نبرد میلویان بین سال‌های ۳۱۲ تا ۳۱۵ بعد از میلاد ساخت. این طاق نصرت با ۲۱ مترارتفاع، ۲۵٫۹ متر عرض و ۷٫۴ متر عمق و سه گذرگاه، بزرگترین طاق نصرت ایتالیا است.

شهر واتیکان (Vatican City)

واتیکان دولت‌شهری مستقل است که در درون شهر رم جای دارد. واتیکان محل اقامت پاپ، رهبر کاتولیک‌های جهان و مرکز کلیسای کاتولیک است. واتیکان کوچکترین کشور دنیا می باشد. واتیکان از سریر مقدس که نام حوزهٔ اسقف‌نشین این شهر است، متفاوت است. واتیکان دولت‌شهری مستقل است که در سال ۱۹۲۹ با توافق مقامات سریر مقدس و بنیتو موسولینی نخست‌وزیر ایتالیا بنیان نهاده شد.

پانتئون / معبد رومی (Pantheon)

از معابد مشهور عصر آگوست که در قرن دوم میلادی مرمت گردید و هنوز موجود است. معبد پانتئون رم به عنوان یکی از بزرگترین گنبدهای جهان جزو شگفتی‌های دنیای معماری است. یکی از پرآوزه‌ترین و پر نفوذترین بناها در تاریخ معماری، معبد پانتئون است. این معبد در حدود ۱۲۵ میلادی ساخته شد. پانتئون معبدی گرد و گنبد دار است، در جلویش رواقی مستطیلی دارد که به نظر می‌رسد آنچنان که باید و شاید با ساخت گردوار اولیه آن تناسبی ندارد و احتمالاً بعدها برآن افزوده شده‌است.

فواره تروی (Trevi Fountain)

فواره تروی آبنمایی ست در منطقه تروی در رم ایتالیا. ارتفاع این فواره ۲۶ متر و عرض آن ۲۰ متر است. تروی بزرگترین فواره دوران باروک در رم و یکی از معروف ترین آبنماهای جهان است. این آبنما که در محل تقاطع یک سه راه واقع شده، نقطه پایانی آکوا ورجینه امروزی ست. خود آکوا ورجینه حاصل احیای آکوا ویرگو (یکی از قنات های باستانی رم) است که وظیفه تامین آب روم را بر عهده داشت. ساختمان پولی زمینه فواره را تشکیل می دهد و با ستون های قرنتی، دو طبقه اصلی بنا به هم پیوند خورده اند. رام کردن دریاها درونمایه پیش آمدگی سترگی ست که در آن آب و سنگ کاری ذر هم آمیخته اند و میدان کوچک را پر کرده اند.

باسیلیکای سنت جان لاتران (Basilica di San Giovanni in Laterano)

یک کلیسا کاتولیک واقع در رم در ایتالیا می‌باشد. این کلیسکا که در قرن چهارم میلادی بنیان‌گذاری شده است در سال ۱۷۳۳ تا ۱۷۳۵ به سبک باروک توسط آلساندرو گالیله از نو ساخته شده‌است. از اشخاص معروفی که در این مکان دفن شده‌اند می‌توان به لئون سیزدهم، کلمنت دوازدهم، الکساندر سوم، سرگیوس چهارم اشاره کرد.

ستون تراژان (Colonna Traiana)

نام ستونی رومی واقع در شهر رم در ایتالیا است که کار ساختش در سال ۱۱۳ میلادی به پایان رسید و از سوی سنای روم و مردم به افتخار پیروزی‌های تراژان، امپراتور روم در دو نبردش علیه داسیایی‌ها در سال‌های ۱۰۲ و ۱۰۵ میلادی به او تقدیم شد. این ستون دارای نقشینه‌ای مارپیچ است که تا بالای ستون ادامه داشته و بخش‌هایی از این نبرد به‌صورت نقش‌برجسته‌هایی بر روی آن کنده‌کاری شده‌است.

پالاسیوم (Palatium)

پالاسیوم یا پالاتیوم یکی از هفت‌تپهٔ شهر رم بوده‌است. برپایهٔ اسطورهٔ رموس و رومولوس شهر رم بر فراز این تپه پی‌ریخته‌شد. از زمان آگوستوس کاخ امپراتوران روم برفراز پالاتیوم ساخته‌شد.

ویتوریانو (Vittoriano)

بنای یادبود ملی ویکتور امانوئل دوم. این ساختمان 135 متر ارتفاع و 70 متر عرض دارد. این بنا یکی از با عظمت ترین بناهای رومی می باشد. بنا بین سال‌های ۱۸۸۵ تا ۱۹۱۱، برای جشن موفقیت Risorgimento و وحدت ایتالیایی‌ها در سال ۱۸۷۰ ساخته شد.

منابع: www.planetware.com / wikipedia.org