شهر آمستردام در هلند را می توان یکی از رویایی ترین شهرهای دنیا دانست. این شهر هم برای زندگی بسیار مناسب می باشد و هم برای گردش. دریاتور در مطلب زیر قصد دارد این بهشت را برای شما معرفی کند.

با ما همراه باشید تا درباره آمستردام بیشتر بدانید؛

 

همه چیز درباره آمستردام بهشتی در اروپا

از نظر زمانی آمستردام دو ساعت و نیم عقب تر از زمان تهران می باشد.

آمستردام پایتخت کشور هلند و از نظر جمعیت بزرگترین شهر این کشور می باشد. این شهر در استان هلند شمالی در غرب هلند واقع شده است. هسته ی اصلی این شهر تاریخی در قرون وسطا بوجود آمد و در قرن شانزدهم توسعه یافت و تبدیل به مهم‌ترین بندر تجاری اروپا شد. در قرون هفدهم و هجدهم که دوران شکوفایی اقتصاد استعماری هلند بود، خانه‌های اعیان نشین بسیاری در حاشیهٔ کانالهای بیرونی ساخته شدند که بسیاری از آنها هنوز هم پابرجا هستند.

جغرافیای آمستردام

بندر آمستردام از شرق به دریاچهٔ اَیسل مِیر وصل می‌شود و از غرب از طریق یک کانال کشتیرانی به دریای شمال و آبهای آزاد راه دارد. ورود آب به این مجراها کنترل می‌شود چون آمستردام نیز مانند مناطق وسیعی از هلند زیر سطح دریا قرار گرفته‌است. رودخانهٔ آمستِل از وسط آمستردام می‌گذرد و شبکه ی گسترده‌ای از کانال ها و نهرها بخش‌های مختلف شهر قدیمی را به هم وصل می‌کنند. این کانال ها به تدریج طی چهار پنج قرنِ گذشته به شکل نیم دایره‌هایی دورِ هستهٔ اولیهٔ شهر حفر شده و گسترش یافته‌اند. کاربرد اصلی آنها جابجایی بار و محصولاتِ وارداتی از کشتی‌ها به انبارها و تجارتخانه‌ها و بالعکس از آنجا به بندرگاه بوده‌است. اکثر مردم با دوچرخه در شهر رفت‌وآمد می‌کنند بطوری که بیش از ۶۵۰٬۰۰۰ (ششصد و پنجاه هزار) دوچرخه در آمستردام وجود دارد و فقط ۲۰۰۰۰ تای آنها در آب افتاده‌اند!

گردشگری

آمستردام یکی‌از محبوب‌ترین هدف‌های گردشگری در اروپا با بیش‌از چهار میلیون بازدیدکننده از سراسر جهان در سال است. بخش مرکزی آمستردام بافت فشرده و زیبای قدیمی خود را به خوبی حفظ کرده‌است و به یک موزهٔ روباز و دیدنی می‌ماند. به همین خاطر یکی از جاذبه‌های گردشگری در آمستردام، قایق‌سواری در کانال‌های داخل شهر است که از مقابل بسیاری از ساختمان‌های زیبای شهر می‌گذرد.

هنر در آمستردام

هلند برای هنردوستان نیز مکانی رؤیایی‌ست. گذشته از معماری زیبا، این شهر نسبت به مساحتش گنجینه‌های هنری بسیاری را داراست و پر است از موزه‌ها و گالریهای جورواجور. از نقاشی‌های خیره‌کنندهٔ رمبراند، ورمیر (فرمیر) و ون گوگ Van Gogh (فان خوخ) که در موزه‌های اصلی به نمایش گذاشته شده‌اند گرفته، تا موزه‌های کوچکی مانند موزهٔ سکس یا موزهٔ شکنجه. سه موزه اصلی آمستردام در میدان موزه [Museumplein] واقع اند. آمستردام یکی از اوپن‌ترین و سکسی‌ترین شهرهای دنیا شناخته شده. موسیقیدانان زیادی نیز برخی آثارشان را از این شهر الهام گرفته‌اند از جمله گروه انگلیسی Coldplay که یکی از شعرهایش Amsterdam نام دارد (البته متن شعر هیچ ارتباطی با شهر ندارد!)

اقتصاد آمستردام

از نظر تجاری این شهر اهمیت زیادی در هلند دارد و دفاتر بسیاری از شرکت‌های بزرگ در آن واقع شده‌است. برخی شرکت‌های جهانی نیز به دلیل تسهیلات مالیاتی هلند نسبت به کشورهای مجاور، دفاتر منطقه‌ای خود را در این شهر و بخصوص در اطراف فرودگاه اسخیپل (سکیپل) در نزدیکی آمستردام مستقر ساخته‌اند که از آن میان می‌توان به سونی اشاره کرد. دفتر مرکزی بسیاری از شرکت‌های هلندی مانند فیلیپس، هینکن، اکزونوبل و همچنین بانکها و بیمه های هلندی در این شهر قرار دارد.

جاذبه های دیدنی

در زیر ما دیدنی های آمستردام را به صورت لیست وار به شما معرفی می کنیم و سپس در مطالب جداگانه به بررسی آن ها می پردازیم

1- کانال‌های آمستردام (Amsterdam’s Canals)

2- گالری نگهبانان شهر (Schuttersgalerij)

3- موزه رایکس یا موزه‌ی امپراتوری (Rijks museum)

4- موزه‌ی هنرهای مدرن کبرا (CoBrA Museum of Modern Art)

5- موزه ملی دریانوردی هلند (Het Scheepvaart Museum)

6- موزه ونگوگ (Van Gogh Museum)

7- میدان رامبراند (Rembrandt Square)

8- میدان دام (Dam Square)

9- آسیاب بادی دِ خووایا (De Gooyer Windmill)

10- بازار گل (Flower Market)

11- کاخ سلطنتی (Royal Palace)

12- میدان لِیدز (Leidse Square)

13- بگینج (Beguinage)

14- واخ (Waag)

15- پارک فوندل (Vondelpark)

منبع: wikipedia.org