رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران با انتقاد از رفتار سودجویانه و فرصت‌طلبانه برخی ایرلاین‌ها در شرایط جوی کنونی، به مردم توصیه کرد؛ بلیط پروازهای خود را کنسل نکنند، چون شرکت‌های هواپیمایی در این شرایط بحرانی موظف‌اند به مردم خدمات بدهند و حتی هزینه مازاد آن‌ها را تقبل کنند.

حرمت‌الله رفیعی با اشاره به افزایش چند برابری نرخ هواپیما در برخی مسیرهای هوایی از جمله بندرعباس _ تهران و کیش _تهران گفت: رفتار برخی شرکت‌های هواپیمایی در این روزهای برفی بسیار ناپسند، دور از اخلاق و غیرحرفهای است. ما در این گرفتاری باید کمک همدیگر باشیم نه اینکه با دادن نرخ‌های سرسام‌آور اوضاع را بدتر کنیم. چرا به خودمان رحم نمی‌کنیم؟

وی افزود: از روز گذشته تاکنون برخی پروازها به خاطر برف و برودت هوا کنسل شده‌اند. شرکت‌های هواپیمایی در این شرایط موظف‌اند مردم را به مقصد برسانند، ولی چون مردم آگاه نیستند بلیط های خود را کنسل می‌کنند و وقتی دوباره می‌خواهند بلیط تهیه کننده با قیمت‌های رویایی مواجه می‌شوند. این در حالی است که شرکت‌های هواپیمایی طبق قوانین و ضوابط نه تنها باید مسافر را به مقصد برگردانند بلکه هتل و غذای آن‌ها و هزینه‌های مازاد را باید تأمین کنند. حالا این کار را انجام نمی‌دهند، دست کم بلیط ها را با نرخ سرسام‌آور نفروشند.

رفیعی تاکید کرد: بلیط های خود را کنسل نکنند چون شرکت‌های هواپیمایی باید با همان بلیط پروازی که به خاطر شرایط جوی موجود کنسل شده مسافر را به مقصد برگردانند.

او اظهار کرد: برخی شرکت‌های هواپیمایی نه تنها مردم را نسبت به قوانین موجود آگاه نمی‌کنند چه بسا که از خدا می‌خواهند بلیط ها کنسل شود و قیمت‌های رویایی به مردم بدهند. اتفاقی که اکنون شاهد آن هستیم.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران گفت:‌ ما این موضوع را پیگیری می‌کنیم و با بخشنامه به دفاتر خدمات مسافرتی تأکید خواهیم کرد که از فروش چنین بلیط هایی خودداری کنند. همچنین در نامه‌ای به سازمان هواپیمایی درخواست رسیدگی فوری به این قضیه را داریم.

 از روز گذشته با لغو برخی پروازها اخباری مبنی بر فروش بلیط ها تا سه برابر قیمت در مسیرهایی که پروازهای آن ها کنسل شده، منتشر شده است.

منبع: ایسنا