دیوارهایی در زمان قدیم برای مشخص کردن مرزی خاص ساخته شده اند. این دیوارها دارای جنبه های نمادین نیز می باشند. دریاتور در مطلب زیر قصد دارد چند نمونه از این دیوارهای مشهور را به شما معرفی کند. هر کدام از این دیوارها بیانگر تاریخی کهن می باشد.

با ما همراه باشید تا با این دیوارها آشنا شوید؛

 

دیوارهایی به وسعت یک تاریخ

10- دیوار استُن/دیوار سنگ (Wall of Ston) 

مجموعه ای از دیوارهای سنگی دفاعی در کشور کرواسی که دارای 7 کیلومتر طول می باشد. این دیوار مربوط به قرن 15 میلادی است که از 40 برج و 5 قلعه ساخته شده است. این دیوار به عنوان دومین خط دفاعی شهر دوبرونیک بوده است. این دیوار دومین دیوار بلند دفاعی در اروپا می باشد.

9- دیوار یادبود سربازان ویتنام (Vietnam Veterans Memorial Wall)

دیواری برای یادبود کشته شدگان جنک ویتنام در واشنگتن. دیوار توسط مایا لین طراحی شده و بر روی آن نام 58،256 کشته شده جنگ ویتنام حک شده است. این دیوار از جنس گرانیت سیاه و سفید می باشد. مساحت دیوار 8000 متر مربع است. این دیوار در سال 1982 ساخته شده است و هر سال بیش از سه میلیون نفر از آن بازدید می کند.

8- دیوارهای تروی (Walls of Troy)

شهری در شمال غرب ترکیه که با عنوان آسیای صغیر شناخته می شود. این مکان جایی است که جنگ تروا رخ داده است. این سایت باشتانی دارای چندین لایه است. این سایت مربوط به قرن 13 میلادی باز میگردد که به احتمال زیاد توسط تروی هومر ساخته شده است.

7- دیوار هادریان (Hadrian’s Wall)

دیواری باستانی از جنس سنگ و کلوخ می‌باشد که به دستور هادریان، امپراتور روم به سال ۱۲۲ پس از میلاد در شمال انگلستان امروزی ساخته شد. طول این دیوار ۱۲۰ کیلومتر بوده و از رودخانه تاین در شرق انگلستان تا خور سالوی در غرب این کشور امتداد داشته است. این دیوار یکی از محبوب ترین جاذبه های توریستی در انگلستان است.

6- دیوار برلین (Berlin Wall)

این دیوار در سال 1961 ساخته شده که به‌مدت ۲۸ سال (۱۹۶۱ تا ۱۹۸۹) شهر برلین را به دو منطقهٔ شرقی و غربی تقسیم کرده‌ بود. این دیوار اصلی‌ترین نماد جنگ سرد بود که به پردهٔ آهنین مشهور شد. در طول سال‌هایی که دیوار برلین برپا بود ۱۲۵ نفر در پای آن کشته و حدود ۲۰۰ نفر نیز به شدت مجروح شدند. اولین قربانی فرار از دیوار برلین جوان ۲۴ ساله‌ای بود که در تاریخ ۲۸ اوت سال ۱۹۶۱ قصد فرار به برلین غربی را داشت.

5- دیوار بزرگ زیمبابوه (Great Zimbabwe Walls)

خرابه هایی از دیوارهای پیچیده در شهر کوچک ماسوینگو، زیمبابوه. این دیواره در قرن 11 توسط مردم محلی ساخته شده. تخمین های زده شده نشان می دهد که 18000 نفر در این منطقه زندگی می کردند. این دیوار بزرگترین ساختار باستانی جنوب صحرای آفریقا می باشد.

4- ساکسی هیومن (Sacsayhuaman)

یک قلعه در حومه شمالی Cusco، پرو، پایتخت تاریخی امپراتوری اینکا است. این دیوار در حدود سال 1100 ساخته شده و در قرن 13 گسترش پیدا کرد. تخته سنگ های مورد استفاده برای سطوح اول یا پایین تر بزرگترین هستند. ارتفاع برخی نقاط به 8.5 متر می رسد و برخی از سنگ ها دارای 140 کیلو گرم وزن دارند. یکی از ویژگی های دیوار دقت بالا در قرار گیری سنگ ها بر روی هم می باشد که به هیچ وجه فضای خالی دیده نمی شود.

3- دیوار بابل (Walls of Babylon)

دیوارهای بابل و باغ‌های معلق بابل یکی از عجایب هفتگانه می‌باشد. هردو این آثار ظاهراً به دستور بخت‌النصر دوم در حدود سال ۶۰۰ پیش از میلاد ساخته شده‌است. این دیوارها در حدود 575 سال قبل از میلاد ساخته شده اند. در سال 1983، صدام حسین هر دو ترمیم و ساختارهای جدید را بر روی ویرانه های قدیمی آغاز کرد.

2- دیوار غربی / دیوار ندبه (Western Wall)

مقدس‌ترین مکان مذهبی یهودیان است که بر روی تپه «موریا» در شهر اورشلیم قرار دارد. به باور یهودیان دیوار ندبه از آخرین باقی‌مانده‌های هیکل سلیمان و دومین پرستش‌گاه اورشلیم و مرکز دعا و منبع الهام برای یهودیان در سراسر جهان می‌باشد. مسلمانان آن را دیوار بُراق می‌خوانند و معتقدند پیامبر اسلام مرکب خود را در شب معراج به آن بست.

1- دیوار بزرگ چین (Great Wall of China)

طولانی‌ترین و بزرگترین سازهٔ مهندسی تدافعی و نظامی از لحاظِ زمانِ ساخت در جهان است. این دیوار در نقشه جغرافیایی چین ۷۰۰۰ کیلومتر امتداد یافته‌ است. زمان ساخت دیوار چین به سده پنجم تا هشتم قبل از میلاد بازمی‌گردد.

منبع: www.touropia.com