شهر دیگری از تایلند که سالانه میزبان طیف گسترده ای از گردشگران می باشد پوکت است. این جزیره در تایلند همواره در میان جزیره های زیبای دنیا قرار داشته است. دریاتور در مطلب زیر قصد دارد شما خوانندگان محترم را با این شهر گردشگری آشنا کند.

با ما همراه باشید تا با جزیره پوکت بیشتر آشنا شوید؛

 

آشنایی با شهر پوکت در تایلند

پوکت (Phuket) یکی از استان های جنوبی تایلند است. این جزیره بزرگترین جزیره کشور تایلند می باشد که دارا مساحتی در حدود 576 کیلومتر است. پوکت در گذشته مسیر تجارت بین هند و چین بوده و این دلیلی بر دارا بودن تاریخی غنی است و همچنین مسیر کشتی های پرتغالی، فرانسوی، هلندی و انگلیسی نیز بوده. در قرن اخیر بیشتر درآمد این جزیره بر صنعت گردشری می باشد.

تاریخ پوکت

فرناندو مندس پینتو از پرتغال در سال 1545 اولین فرد اروپایی بود که با کشتی به کشف این جزیره پرداخت. او در سفر نامه خود ذکر کرده که با ورود به بندر این جزیره دنیای تازه ای از تجارت را مشاهده کرده. در اوسط قرن 16 میلادی با افزایش دزدان دریایی در این منطقه مشکلاتی فراوانی برای تاجران پیش آمد و سبب کاهش معاملات تجاری در منطقه شد.

در قرن 18 بسیاری از کشتی های فرانسوی، هلندی و انگلیسی برای تجارت وارد این سرزمین شدند. چند سال بعد از نفوذ اروپاییان به این منطقه پادشاه زمانه با وضع قوانینی از خروج منابع طبیعی این کشور جلوگیری کرد. برمه ها در سال 1785 به این سرزمین حمله کردند ولی در 13 مارس 1785 مجبور به عقب نشینی شدند.

در 26 دسامبر 2004 مناطق ساحل غربی پوکت توسط سونامی متحمل خسارت های هنگفتی شد (نزدیک به 5300 نفر کشته شدند) که این سونامی ناشی از زلزله در هند بود. پس از این دولت دست به بازسازی منطقه کرد و تا سال 2005 تقریباً کل منطقه باز سازی شد و امروزه هیچ گونه خرابی از سونامی در منطقه دیده نمی شود.

آب و هوا

طبق پژوهش های آنجام شده پوکت دارای آب و هوای موسمی و گرمسیری می باشد. میانگین دمای سالانه شهر 32 درجه سانتی گراد است. پوکت دارای یک فصل خشک است که از دسامبر تا ماه مارس به طول می کشد و فصل خیس که هشت ماه دیگر را پوشش می دهد. متوسط بارندگی در پوکت 2200 میلی متر است.

گردشگری پوکت

پوکت، یک جزیره کوهستانی است که علاوه بر دارا بودن ساحل های رویایی دارای کوهستان نیز می باشد. ساحل های این جزیره جزء محبوب ترین ساحل های تایلند است. شهرت بالای جزیره بابت آب های شفاف خود می باشد. 

جاذبه های پوکت

جزایر فی فی (Phi Phi Islands)

جزیره فانگ انگا (Phang Nga Bay)

منطقه قدیمی پوکت (Old Phuket area)

مجسمه بودای بزرگ (Big Buddha Phuket)

پارک تفریحی فانتازیا (Phuket FantaSea)

ساحل پاتونگ (Patong Beach)

آکواریوم پوکت (Phuket aquarium)

خیابان بنگلارود (Bangla Road)

معبد چالونگ (Chalong)

موزه تریک آی پوکت (Phuket Trickeye)

پارک آبی اسپلش جانگل (Splash Jungle)

منبع: en.wikipedia.org