ویژگی های جغرافیایی منحصر به فرد و قدرت طبیعت همواره یک منطقه را از سایر مناطق متمایز کرده است. آبشار ها همواره از شکوه ویژه ای برخوردار هستند. دریاتور در مطلب زیر شگفت انگیز ترین آبشار های دنیا را به شما معرفی می کند.

با ما همراه باشید؛

 

بزرگترین آبشار های جهان را بشناسید

17- آبشار گوکتا کاتاراکس (Gocta Cataracts)

آبشاری در کشور پرو که ۷۷۱ متر ارتفاع دارد. آبشار در نزدیکی شهر Chachapoyas قرار دارد. این آبشار تا سال 2005 ناشناخته بوده اما در آن زمان یک مهندس آلمانی به آنجا رفته است، البته مردم محلی در آنجا رندگی می کرده اند. امروزه این مکان به یکی از بهترین مکان های توریستی پرو تبدیل شده است. 

16- ساترلند فالز (Sutherland Falls)

آبشار ساترلند فالز یکی از محبوب ترین مکان های گردشگری نیوزیلند می باشد. گردشگران برای تماشای منظره بی نظیر این آبشار باید 90 دقیقه پیاده روی کنند. این آبشار دارای 580 متر طول است.

15- آبشار تگالا (Tugela Falls)

آبشاری فصلی در پارک ملی سلطنتی ناتال در استان خوزو ناتال، آفریقای جنوبی. این آبشار با ارتفاع 983 متر یکی از بلندترین آبشار های دنیا می باشد. برای تماشای این آبشار باید شما 5 ساعت زمان بگذارید. 

14- آبشار نوکالیکای (Nohkalikai Falls)

بزرگترین آبشار هند که دارای 1115 متر ارتفاع است. این آبشار در یکی از مرطوب ترین نقاط زمین (نزدیک به شهر Cherrapunji) قرار دارد. حجم آب این آبشار در طول سال تغییرات زیادی می کند. 

13- آبشار دتیفوس (Dettifoss)

آبشاری که دارای عرضی 100 متری است که در کشور ایسلند واقع شده است. ارتفاع آبشار در بیشتر اندازه خود 45 متر است. این آبشار به عنوان قدرتمند ترین آبشار اروپا شناخته می شود (میانگین سرعت جریان سالیانهٔ آن، ۱۹۳ مترمکعب بر ثانیه). این آبشار در پارک ملی واتناجوکول در شمال شرقی ایسلند واقع شده است. 

12- آبشار یوسیمیتی (Yosemite Falls)

آبشاره به ارتفاع 739 متر در ایالات متحده آمریکا. بهترین زمان برای سفر به این منطقه فصل بهار است. این آبشار منظره ای پانوراما از پارک ملی یوسیمیتی را در اختیار گردشگران قرار می دهد. 

11- آبشار های پلیتویک یا پلیتویس (Plitvice Waterfalls)

مجموعه ای از آبشار ها که 16 دریاچه در پارک ملی را به هم متصل می کند. این آبشار ها که در کرواسی قرار دارند هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می کنند. 

10- آبشار جاگ (Jog Falls)

آبشاری در کشور هند که بیشترین ارتفاع آن 829 پا است. این آبشار توسط رودخانه شاراواتی ساخته شده است. این آبشار در فصل گرم به دلیل کم آبی قابل دید نمی باشد.

9- آبشار هئوانگ گوژو (Huangguoshu)

آبشاری با ارتفاع 77.8 متر که در گوئیژو، جمهوری خلق چین قرار دارد. عرض آبشار 101 متر می باشد. طبیعت شگفت انگیز منطقه همواره گردشگران را مبهوت کرده است.

8- آبشار گولفوس (Gullfoss)

آبشاری در ایسلند با ارتفاع ریزش 32 متر. آبشار گولفونس یکی از محبوب ترین جاذبه های توریستی ایسلند است. حجم بالای آب شدن یخ های قطبی سبب شده که این آبشار بسیار دیدنی شود.

7- آبشار دتیان (Detian Falls)

آبشاری واقع در مرز بین چین و ویتنام که دارای 272 کیلومتر طول در هانوی می باشد. با توجه به مرز مشترک بودن این آبشار سالیان سال چین و ویتنام بر سر این آبشار مشکل داشته اند ولی در سالیان اخیر به یک نتیجه جامع رسیده اند و این آبشار به یکی از مناطق مهم گردشگری دو کشور تبدیل شده است.

6- آبشار نیل آبی (Blue Nile Falls)

سرچشمه این آبشار از دریاچه تانا در اتیوپی است. این آبشار در ادامه به نیل اصلی می پیوندد. این آبشار بین 37 تا 45 متر ارتفاع دارد.

5- آبشار کائتور (Kaieteur Falls)

آبشاری به ارتفاع 226 متر که در گویان واقع شده است. این آبشار یکی از قوی ترین آبشار های دنیا می باشد که میانگین سرعت جریان سالیانهٔ آن، 663 مترمکعب بر ثانیه است. ارتفاع این آبشار 226 متر 226 متر می باشد.

4- آبشار آنخل (Angel Falls)

این آبشار که در میان جنگل‌های دورافتاده پارک ملی کانایما در ایالت بولیوار در جنوب شرقی کشور ونزوئلا واقع شده است بلند ترین آبشار دنیا با ارتفاع 978 متر است. این آبشار به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه که در جنگل های آنبوه قرار دارد کمتر مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. 

3- آبشارهای نیاگارا (Niagara Falls)

این آبشار مجموع سه آبشار است که در مرز آمریکا و کانادا قرار دارد. این آبشار را می توان مشهور ترین آبشار دنیا دانست. هر ساله گردشگران بسیار از سراسر دنیا برای تماشای این آبشار می روند (در حدود 14 میلیون نفر در سال). در حالت عادی نزدیک به ۱۱۰ هزار مترمکعب آب در دقیقه از این آبشار سرازیر می‌شود. بلندای آبشار بیش از 50 متر است.

2- آبشار ویکتوریا (Victoria Falls)

آبشاری در جنوب قاره آفریقا در مرز بین زیمبابوه و زامبیا بر روی رودخانه زامبزی قرار دارد. این آبشار 108 متر ارتفاع دارد و عریض ترین آبشار نیز می باشد (عرض آبشار 1700 متر است).  

1- آبشار ایگواسو (Iguazu Falls)

آبشاری به شکل نعل که دارای طولی 2.7 کیلومتری می باشد. آبشار در مرز آرژانتین با برزیل واقع شده است. آبشار ایگواسو یا ایگوازو دارای ارتفاعی متغیر است (بین 30 تا 82 متر). 

منبع: www.touropia.com