دریاتور در مطلب زیر قصد دارد یکی از شهرهای زیبای دنیا را به شما خوانندگان محترم معرفی کند. در زیر ما شما را به طور کامل با شهر بوداپست، پایتخت مجارستان آشنا می کنیم.

با ما همراه باشید؛

شهر دیدنی بوداپست

بوداپـِست پایتخت کشور مجارستان و بزرگترین شهر این کشور است. این شهر بعلاوه مرکز فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و صنعتی مجارستان نیز می‌باشد. بوداپست از دو بخش بودا و پست تشکیل شده که اولی در کرانهٔ باختری (سمت راست) رود دانوب و دومی در سمت خاوری این رود واقع شده‌اند. این شهر دو ساعت و سی دقیقه از تهران عقب تر می باشد. واحد پول مجارستان فورینت است.

تاریخ بوداپست

در دوران باستان، در محل کنونی بوداپست سکونتگاه سلتی آکوئینکوم واقع بود که بعدها مرکز ایالات رومی پانونیای سفلی شد. این شهر را دارای پیشینهٔ سلتی دانسته‌اند. پس از آن مدتی بوداپست بدست رومی‌ها افتاد تا سرانجام در قرن نهم میلادی مجارها وارد این سرزمین شدند. از آن زمان تا زمان حمله مغول در نیمه‌های سده سیزدهم میلادی شهر بوداپست در اختیار مجارها باقی‌مانده بودپس از آن بوداپست مجدداً رونق خود را بازیافت و بلافاصله به یکی از اصلی‌ترین مراکز رنسانس در اروپا تبدیل شد. چندی بعد درپی نبرد موهاچ شهر بوداپست بمدت یکصدوپنجاه سال بدست دولت عثمانی افتاد. این شهر در میانه‌های قرون هجدهم و اوایل نوزدهم از دست عثمانی‌ها خارج شد و از سال ۱۸۷۳ تا سال ۱۹۱۷ بعنوان پایتخت امپراتوری اتریش-مجار بعنوان یکی از مهمترین مراکز اروپایی مطرح شد. در دوره جنگ جهانی این شهر اشغال شد و در پی انقلاب ۱۹۵۶ مجارستان دوره جدیدی در این شهر آغاز شد که تا کنون ادامه دارد.

آب‌ و‌ هوای بوداپست

بوداپست آب و هوای قاره‌ای مرطوب دارد. فصل زمستان یعنی از دسامبر تا اوایل مارس، سردترین و ابری‌ترین زمان سال است. بارش برف معمولا در بیشتر سال‌ها به طور مکرر به وقع می‌پیوندد. از اواسط دسامبر تا اواسط فوریه، دمای هوا در طول شب بین منفی ۱۵ درجه تا صفر درجه‌ی سانتی‌گراد است. بهترین زمان سفر به بوداپست از ماه مارس تا مه و از سپتامبر تا نوامبر است. در این دوره‌های زمانی، هوا نسبتا مطبوع است و جمعیت زیاد گردشگران را در شهر نخواهید دید. اما در مجموع، آب و هوا در بوداپست ملایم و معتدل است و به ندرت به شرایط غیرقابل تحمل می‌رسد.

جاذبه‌های گردشگری بوداپست

بوداپست را می توان نگین شهرهای اروپای شرقی دانست. این شهر زیبا با دارا بودن آثار تاریخی بسیار و جاذبه های طبیعی دیدنی در چندین سال اخیر مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته است.

در زیر ما چند نمونه از جاذبه های دیدنی این شهر زیبا را به شما معرفی می کنیم.

کسل هیل (Castle Hill)

تپه‌ی Gellért

موزه‌ی هنرهای زیبا (Museum of Fine Arts)

موزه‌ی ملی مجارستان (Hungarian National Museum)

ساختمان پارلمان و جواهرات سلطنتی

گردشگاه دانوب (Danube Walking Tour)

میدان قهرمانان و بنای یادبود هزاره

پارک سیتی وودلند (City Woodland)

جزیره‌ی دیدنی مارگارت (Margaret Island) 

خیابان Inner Ring 

خیابان Outer Ring

کلیسای University Church

پل مارگارت و حمام‌های معدنی

منابع: wikipedia.org / کجارو