یکی دیگر از شهرهای هند که در میان ایرانیان از اقبال کمی برخوردار بوده شهر جایپور (جیپور) است. شهر جایپور در میان گردشگران خارجی از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار می باشد ولی در میان ایرانیان این گونه نیست. دریاتور در مطلب زیر قصد دارد این شهر رویایی را به شما خوانندگان محتر معرفی کند.

با ما همراه باشید تا دریاره این شهر صورتی بیشتر بدانید؛

 

همه چیز درباره جایپور شهری صورتی

جایپور (Jaipur) معروف به شهر صورتی، از شهرهای تاریخی هندوستان و مرکز ایالت راجستان است. شهر جایپور در شمال غربی کشور هند قرار دارد. جایپور دهمین شهر پر جمعیت هندوستان می باشد.

شهر جایپور نخستین شهر دارای طرح شهری در هندوستان بود.

این شهر از مراکز مهم گردشگری در هند است و به خاطر وجود ساختمان‌های پرشمار صورتی‌رنگ در شهر، به آن لقب شهر صورتی داده شده‌است. از نقاط دیدنی آن می‌توان به دژهای ناهارگر و جایگر و همچنین کاخ هوامحل و رصدخانه قدیمی یا مجموعه اخترشناختی جنتر منتر اشاره کرد.

تاریخچه شهر

در سال ۱۷۲۷ توسط مهاراجه سوای جای سینگ دوم (رجای آمریکایی)، فرمانروای آمبر بنیاد شد. در طول سال‌های ۱۷۲۵ تا ۱۷۶۷ نه بخش از این شهر گسترش یافت. عواملی از جمله تأسیس مراکز آموزش و افتتاح راه‌آهن مرتبط به دهلی در سال ۱۸۸۲ مجموعاً پایه و اساس رشد سریع شهر شد. پس از استقلال، در سال ۱۹۴۹ شهر جایپور به عنوان مرکز ایالت راجستان معرفی شد و بدین ترتیب نقش اداری هم به آن افزوده شد.

معماری شهر بر اساس اصول Vastu shastra و Shilpa Shastra برنامه ریزی شده است.

آب و هوای جایپور 

آب‌وهوای شهر نیمه‌خشک است و باران‌های موسمی نیز دارد. بیشتر زمان بارش در ماه های ژوئن و سپتامبر رخ می دهد. دمای هوا در طول تابستان از آوریل تا اوایل ماه ژوئیه با دمای متوسط روزانه حدود 30 درجه سانتیگراد برابری می کند. ماه های زمستان ماه نوامبر تا فوریه دمای هوا ملایم و دلپذیر است و دمای متوسط بین 10 تا 15 درجه سانتیگراد و رطوبت کم می باشد.

گردشگری جایپور

جایپور یکی از اضلاع مثلث طلایی گردشگری هند می باشد. این شهر در سال 2008 هفتمین شهر گردشگری آسیا انتخاب شد. جایپور با دارابودن مراکز دیدنی بسیار و مکان های باستانی همواره در لیست گردشگرانی که به هند سفر می کنند قرار دارد. 

از دیدنی های این شهر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

Hawa Mahal- Jal Mahal- City Palace- Amer Fort- Jantar Mantar- Nahargarh Fort- Jaigarh Fort- Birla Mandir 

Garh Ganesh Temple- Moti Dungri Ganesh Temple- Sanghiji Jain temple-  Jaipur Zoo- Galtaji- Govind Dev Ji Temple

فرهنگ جایپور

رایج‌ترین زبان‌ها در شهر هندی و راجستانی هستند اما انگلیسی، پنجابی و سِندی نیز رواج زیادی دارند. فرهنگ مردم جیپور با ساز و رقص یکی شده است. هر ساله در زمان های خاصی جشنواره های گوناگونی (رنگ، فیل، رقص و …) در این شهر اجرا می گردد.

یکی دیگر از جشنواره های مشهور جایپور جشنواره ادبیات می باشد که از سراسر دنیا در این جشنواره شرکت می کنند.

منبع: en.wikipedia.org