در ادامه معرفی سه ضلع طلایی گردشگری هند نوبت به ضلع سوم یعنی دهلی رسیده است. دریاتور در این مطلب قصد دارد به طور کامل دهلی را به شما معرفی کند.

با ما همراه باشید تا درباره دهلی بیشتر بدانید؛

 

دهلی را بیشتر بشناسید

دلهی (Delhi) یا آنگونه که در فارسی و اردو خوانده می‌شود دهلی، دومین کلانشهر بزرگ هند است و دهلی نو، پایتخت هند، نیز بخشی از این کلانشهر است. دهلی قدمتی افزون بر ۵۰۰۰ سال به همراه دمشق و بنارس از قدیمی‌ترین شهرهای جهان محسوب می‌شود. این شهر تاکنون ۱۱ بار ویران گشته و از نو ساخته شده‌است. دهلی قدیمی‌ترین ناحیه مسکونی جهان به‌شمار می‌رود که تاکنون همواره مسکون بوده‌است. دهلی آمیخته‌ای است از جامعه سنتی و مدرن و نمودی است از اجتماع مذاهب، قومیت‌ها و فرهنگ‌های مختلف.

دهلی نو

دهلی نو (New Delhi) پایتخت کشور هند است. دهلی نو در اصل منطقه‌ای شهری درون کلان‌شهر دهلی است. دهلی نو همچنین مرکز حکومت ناحیهٔ پایتختی ملی دهلی است. بنیاد این شهر در تاریخ ۱۵ دسامبر ۱۹۱۱ گذاشته شد. نقشه شهرسازی آن توسط دو معمار پیشرو سده بیستم بریتانیا یعنی سر ادوین لوتینس و سر هربرت بیکر طراحی شد. این پایتخت جدید در سال ۱۹۲۷ «دهلی نو» نامید شده و و سپس در ۱۳ فوریه سال ۱۹۳۱ توسط لرد اروین، فرماندار کل بریتانیا در هند، گشایش یافت. این شهر در ۱۲ دسامبر ۲۰۱۱ صدسالگی خود را جشن گرفت.

جغرافیای دهلی

شهر دهلی در ناحیه مرکزی نیمه شمالی هند و در ساحل غربی رود یامونا (جمنا) واقع شده و دارای ۲۳۹ متر ارتفاع از سطح دریا است. وسعت ناحیه پایتختی ملی دهلی برابر ۱۴۸۳ کیلومتر مربع است. ناحیه پایتختی ملی دهلی یا ایالت دهلی که دهلی‌نو مرکز آن می‌باشد، از طرف شرق به ایالت اوتارپرادش و از طرف شمال، غرب و جنوب به ایالت هاریانا محدود می‌گردد؛ و تماماً بر روی جلگه رود گنگ واقع است.

آب و هوا دهلی

دهلی در مقایسه با سایر مناطق هندوستان، به‌داشتن هوای نچندان مطلوب مشهور است. از طرفی گرما و خشکی بیابان‌های راجستان را دارد و از طرفی سرمای هیمالیا. بین آوریل تا اکتبر هوا گرم و سوزان است معمولاً بالای ۴۰ درجه سانتی گراد. در فصل باران‌های موسمی به‌ویژه در ماه‌های ژوئیه و اوت باران‌ها سیل‌آسا هستند و در زمستان مخصوصاً در دسامبر و ژانویه دما تا نزدیکی صفر پایین می‌آید.

به‌طور کلی دهلی دارای سه فصل آب و هوایی است: ۱- فصل باران‌های موسمی یا مانسون از اول ماه جون به مدت ۴ تا ۵ ماه. ۲- فصل سرما از اول ماه نوامبر به مدت ۴ ماه ۳- فصل گرما از اواسط ماه مارچ به مدت ۳ ماه.

آب و هوای دهلی در بهار گرم و مرطوب است و باید از کولر گازی استفاده کرد. در طول زمستان نیز حداقل برای ۳ ماه نیاز به استفاده از بخاری احساس می‌شود.

تاریخ این شهر

این شهر دارای پنج هزار سال قدمت است و آثار دوران تمدن موهنجودارو یا دره رود سند در آن یافت شده‌است. دهلی اولین پایتخت حکومت مسلمانان از قرن دوازده تا ۱۹ میلادی بوده و طی قرون متمادی، جنگ‌ها و ویرانیهای فراوانی را به خود دیده‌است که از مهمترین آن‌ها حمله تیمور و نادر شاه به این شهر را می‌توان نام برد. تخت طاووس و الماس معروف دریای نور از غنائم با ارزشی است که از این شهر به ایران منتقل شده‌است.

اولین جنگ برای استقلال سرزمین هند، درسال ۱۸۷۵ در شهر دهلی به وقوع پیوست. انگلیسی‌ها در سال ۱۹۱۱ مرکز حکومت خود را از کلکته به این شهر انتقال دادند. طراحی و احداث دهلی نو بلافاصله پس از استقرار حکومت انگلیسی‌ها، توسط یک معمار برجسته انگلیسی به نام «ادوین لوتینز» در جنوب دهلی آغاز گردید. دهلی نو پس از استقلال به‌عنوان پایتخت هند معرفی شد.

گردشگری دهلی

دهلی یکی از شهر های جهان می باشد که از نظر گردشگری در رتبه بسیار بالایی قرار دارد. در کلان شهر دهلی اماکن تاریخی و گردشگری زیادی موجود است و این شهر از ظرفیت قابل قبولی برای پذیرایی گردشگران برخوردار است. 

در زیر به چند نمونه مهم از مکان های گردشگری دهلی اشاره می کنیم:

قلعه سرخ (Red Fort or Lal Qila)

مسجد جامع دهلی (Jama Masjid, Delhi)

آرامگاه همایون (Humayun’s Tomb)

درگاه حضرت نظام‌الدین اولیا (Hazrat Khawaja Nizamuddin Auliya)

قُطُب منار (Qutub Minar)

لوتوس تمپل یا معبد نیلوفر (Bahá’í Houses of Worship یا Lotus Temple)

بنای یادبود مهاتما گاندی (راج گت Raj Ghat)

کاخ ریاست جمهوری راشتراپاتی بهاوان (Rashtrapati Bhavan)

دروازه هند (ایندیا گیت India Gate)

جنتر منتر(Jantar Mantar)

قلعه کهنه هند (پورانا کیلا Purana Quila)

آرامگاه صفدر جنگ (Safdarjung’s Tomb)

آرامگاه خان خانان (Abdul Rahim Khan-I-Khana’s Tomb)

بازار چندی چوک (Chandni Chowk)

معبد آکشاردام  (Akshardham Temple)

چترپور مندیر (Chhatarpur Temple)

بنگالاصاحب گوردوارا (Bengals Ahab Gurdwara)

لودی گاردن پارک پنج حس (Garden of Five Senses)

پارک آهوها (Deer Park)

دانشگاه‌ها مهم دهلی

دانشگاه جواهر لعل نهرو (Jawaharlal Nehru University) 

دانشگاه دهلی (University of Delhi) 

دانشگاه جامعه ملی اسلامی (Jamia Millia Islamia) 

دانشگاه گورو گوبیند سینگ ایندراپراستا (Guru Gobind Singh Indraprastha University) 

دانشگاه ایندرا گاندی (Indira Gandhi National Open University) 

دانشگاه جامعه همدرد (Jamia Hamdard) 

منبع: wikipedia.org