دریاتور در این مطلب قصد دارد جاذبه های دیدنی شهر جایپور در هند را به شما معرفی کند. همانگونه که در مطالب قبل به آن اشاره شد شهر جیپور پر است از جاذبه های دیدنی که ما در زیر چند نمونه مهم آن را به شما معرفی می کنیم.

با ما همراه باشید؛

آشنایی با جاذبه های جایپور

هاوا محل (Hawa Mahal)

ای سازه در سال 1799 ساخته شده. طراحی 5 طبفه آن به سبک لانه زنبوری است که توسط Lal Chand Ustad طراحی شده است. دلیل ساختن ساختمان به ای شکل این می باشد که در نظام پورْدا زنان محدود بوده اند و حق نداشته اند به میان مردم بروند و با دیگران ارتباط برقرار کنند به همین دلیل از داخل پنجره های این ساختمان به تماشای شهر و جشن های گوناگون می نشستند. الیته طراحی به این شکل سبب می شد که در زمان گرمای شدید هوا در این مکان در جریان باشد. در انتها می توان گفت این سازه یک شاهکار معماری در زمان خودش بوده است.

جال محل / کاخ آب (Jal Mahal)

کاخی در وسط دریاچه مَن ساگِر (Man Sagar) در شهر جایپور. این کاخ در قرن 18 ساخته و توسط مهارجا جی سینگ دوم از کهربا بازسازی و بزرگ شده است. منظره ای که می توان از روی بالکن این کاخ تماشا کرد بسیار دلربا می باشد.

کاخ شهر (City Palace)

می توان گفت این کاخ مشهورترین اثر شهر جایپور می باشد. کاخ در قرن 19 ساخته شده است. شاهکار معماری این کاخ تلفیقی از طراحی های راجپوت، مغول و اروپایی می باشد.  عمده بخش های این کاخ تبدیل به موزه شده و هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. پیشنهاد می شود در هنگام بازدی از این کاخ خود را برای یک پیاده روی طولانی آماده کنید.

قلعه آمیر / آمور فورت (Amer Fort)

آمیر یک شهر به مساحت 4 کیلومتر مربع واقع در 11 کیلومتری جایپور. قلعه بر روی بلندی مشرف به دریاچه مائوتاست می باشد که توسط راجامان سینگ اول ساخته شده. این قلعه  به عناصر سبک هنری هندو شناخته می شود. قلعه از  ماسه سنگ و سنگ مرمر قرمز ساخته شده و دارای چهار وجه گوناگون است. کاخ محل اقامت رادپوت مهاراجاس و خانواده های آن ها بوده.

جانتار مانتار (Jantar Mantar)

یکی دیگر از مکان های تاریخی در جاپور این رصدخانه است. هر ساله هزاران منجم، ستاره شناس و گردشگر از این مکان دیدن می کنند.

قلعه ناهارگا / نهرهار (Nahargarh Fort)

این قلعه همراه با Amer Fort و Jaigarh Fort یک حلقه دفاعی برای شهر به وجود آورده. البته این نکته را ذکر کنیم که این قلعه به معنی محل ببرها می باشد. این قلعه در سال 1734 توسط مهارجا سواجی جی سینگ دوم ساخته شده.

قلعه جیگاه / جاگار (Jaigarh Fort)

قلعه توسط جی سینگ دوم در سال 1726 ساخته شد. این قلعه به طول 3 کیلومتر در جهت شمال به جنوب به عنوان یک خط دفاعی ساخته شده. این قلعه به دلیل غیر قابل نفوذ بودن به عنوان قلعه پیروزی نیز مشهور بوده. نکته دیگر درباره این قلعه سالم بودن معابد و دیگر ساختمان های مسکونی داخل دژ می باشد.

معبد گاویند دوجی (Govind Dev Ji Temple)

این معبد در مجتمع قصر شهر قرار دارد. این معبد در میان هفت معبد دیگر ساخته شده است.

معبد موتی دانگری (Moti Dungri)

یک معبد هندو در جایپور که مربوط به خدای گانهه می باشد. این ساختمان در سال 1761 تحت نظارت ست جی رام پالیوال ساخته شد. معبد یکی از محبوب ترین جاذبه های شهر به شمار می رود. 

معبد سنگیجی (Sanghiji Jain temple)

معبدی باستانی که از سنگ قرمز ساخته شده است. این معبد با جیپور 16 کیلومتر فاصله دارد. آخرین مرحله این معبد در قرن 10 میلادی به پایان رسید.

باغ وحش جیپور (Jaipur Zoo)

این باغ وحش را می توان شهری در داخل جیپور دانست که در سال 1877 افتتاح شد که در نزدیکی موزه موزه آلبرت هال قرار دارد. این باغ وحش بیش از 50 گونه حیوان را در خود جای داده است. 

موزه آلبرت هال (Albert Hall Museum)

این موزه قدیمی ترین موزه ایالت راجستان می باشد. موزه در باغ رام نیواس ساخته شده است. این ساختمان توسط سر ساموئل سینتون یعقوب، با کمک میترا تجمول هویزین طراحی شده بود و در سال 1887 به عنوان موزه عمومی افتتاح شد.

منابع: lonelyplanet / en.wikipedia