یکی از شهرهای پر آوازه اسپانیا مادرید پایتخت این کشور است. مادرید علاوه بر شهرت بالا در فوتبال دارای آثار دیدنی بسیاری نیز می باشد و در ردیف شهر های لوکس دنیا قرار دارد. دریاتور در مطلب زیر قصد دارد این شهر را به شما خوانندگان محترم معرفی کند.

با ما همراه باشید؛

 

مادرید پایتخت پرآوازه اسپانیا

مادرید (Madrid) پایتخت و بزرگترین شهر اسپانیا است. مادرید هم‌چنین پایتخت یک بخش خودمختار و مرکز استان مادرید نیز هست. مادرید در وسط کشور، و در فلات اسپانیا واقع شده‌است. این شهر پس از لندن و برلین سومین شهر بزرگ اتحادیه اروپا است و منطقه کلان‌شهری آن پس از لندن و پاریس سومین منطقه کلان‌شهری بزرگ این اتحادیه است.

شهر مادرید به خاطر مرکزیت جغرافیایی، پیشینه، و کارکردهای سیاسی و مالی‌اش شهر اصلی از شبه جزیره ایبری به‌شمار می‌آید. با وجود این‌که این شهر امروزه شبکه آمدوشد شلوغ و سومین شبکه متروی بزرگ در اروپا را دارد، اما بیشتر محله‌های آن توانسته‌اند حال و هوای اصلی خود را حفظ کنند. مادرید مرکز سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) می باشد. این شهر میزبان اجلاس های کشورهای اسپانیایی زبان نیز می باشد. مادرید یکی از شهرهای مدرن است ولی بافت قدیمی خود را نگه داشته.

تاریخ شهر مادرید

نخستین اطلاعات موجود تاریخی در مورد مادرید به سده نهم میلادی بازمی‌گردد. که در مقایسه با شهرهای دیگر اسپانیا بسیار دیرهنگام است. برخلاف دیگر شهرها چون سویا، والنسیا و بارسلون در مادرید آثاری چندانی از دوران رومی‌ها و ویزیگوت‌ها یافت نشده‌است. این امر احتمالاً به این خاطر است که منطقه مادرید امروزی برای این دو قوم جذابیتی نداشت زیرا نه در کنار دریا و بنادر بود و نه در مسیر شهرهای اصلی قرار داشت.

بخش اعظم شبه جزیره ایبری در سده نهم میلادی در دست مورهای مسلمان بود. محمد اول قرطبه، امیر عرب اندلس در آن زمان کاخی در محل کنونی پالاسیو رئال در مادرید ساخت و در آن محل ارگ کوچکی نیز به نام المدینه بنا کرد. این کاخ در کنار رود مانزانارس قرار داشت و مورها این رود را مَیرا می‌نامیدند که به معنای سرچشمه و منبع مادر است؛ بعدها پسوند رومی-ایبری «-ایت» به معنای مکان به آن چسبید. مادرید امروزی و نام این شهر از این بنا و این نام سرچشمه می‌گیرد.

ارگ مادرید در سال ۱۰۸۳ توسط آلفونسو ششم کاستیا، که در واقع در راه خود به تولدو بود، فتح شد. وی مسجد آن زمان مادرید را تبدیل به کلیسا کرد و آن را کلیسای جامع الُمِدنا نامید. ساکنان شهر مادرید را تا دهه‌های زیادی از سده پانزدهم مورها و یهودیان سفاردی‌ها تشکیل می‌دادند. پس از دشواری‌های بسیار و یک آتش‌سوزی ویرانگر، شهر توسط هنری سوم کاستیا بازسازی شد اما خود او برای امنیت، بیرون از دیوارهای شهر و در دهکده‌ای به نام «ال پاردو» در نزدیکی مادرید مستقر شد. در این زمان اسپانیا شاهد نبرد میان پادشاهی کاستیل و پادشاهی آراگون بود که بازگشت ایزابلای یکم و فردیناند دوم به این ستیزها پایان بخشید.

فرهنگ و هنر در مادرید

مادرید یکی از نقاط مهم اروپا در مورد موزه های هنری محسوب می شود. مشهورترین بخش هنری مادرید مثلث طلایی موزه های آن می باشد که مشهورترین موزه آن موزه پرادو می باشد. مردم این شهر مانند دیگر مناطق اسپانیا عاشق رقص و موسیقی هستند.

یکی دیگر از نکات جالب درباره فرهنگ این شهر، زندگی شبانه آن می باشد. شهر مادرید یکی از بهترین شهرهای دنیا برای شب زنده داران می باشد. بیشتر کافه ها و بارهای این شهر در هنگام شب باز هستند و به مشتریان خدمات می دهند.

گردشگری مادرید

بیشتر گردشگرانی که مادرید سفر می کنند به دنبال گالری های هنر و موزه ها می باشند و به دنبال کشف زندگی پر جنب و جوش این شهر هستند. 

از دیدنی های شهر مادرید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پالاسیو رئال / کاخ سلطنتی (Royal Palace of Madrid)

پارک رتیرو (Fuente del Ángel Caído)

موزه دل پرادو (Museo Nacional Del Prado)

موزه ملی مرکز هنری رئینا سوفیا (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía)

موزه تیسن-بورنمیسا (Thyssen-Bornemisza Museum)

موزه موم (MUSEO DE CERA)

طاق پیروزی (Arco de la Victoria)

معبد دبود (Templo de Debod)

پوئرتا دل سُل (Puerta del Sol)