کشور ایتالیا را می توان یکی از قطب های گردشگری دنیا دانست. این کشور که به خاطر شکل نقشه آن با نام کشور چکمه ای شهرت دارد همواره مقصدی محبوب برای گردشگران بوده. دریاتور در زیر به بررسی این کشور پرداخته.

با ما همراه باشید تا با این کشور آشنا شوید؛

 

آشنایی با ایتالیا کشور چکمه ای

ایتالیا کشوری در جنوب قاره اروپا است که پایتخت آن شهر رم می‌باشد. این کشور از شبه‌جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردِنی در دریای مدیترانه تشکیل شده‌است. امروزه ایتالیا کشوری توسعه‌یافته‌است و جزو گروه هشت به‌شمار می‌آید. واحد پول این کشور یورو و زبان رسمی آن ایتالیایی است. این کشور با ایران دو ساعت و نیم اختلاف دارد.

ایتالیا پنجمین کشور پرجمعیت اروپا و بیست و سومین کشور پرجمعیت دنیا است. دو کشور مستقل بسیار کوچک به نام‌های واتیکان و سان مارینو در درون خاک ایتالیا قرار دارند و یک تکه از خاک ایتالیا نیز بیرون از خاک اصلی این کشور و در سوئیس قرار دارد که کامپیونه دیتالیا نامیده می‌شود. رم، پایتخت ایتالیا، به عنوان پایتخت امپراتوری روم و اقامتگاه پاپ، برای سده‌های پیاپی از مراکز سیاسی و مذهبی تمدن غرب بود.

تاریخ ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهایی است که دارای تاریخی کهن است، ما در زیر مختصری از تاریخ این کشور را برای شما قرار داده ایم.

اتروسکها یونانی‌ها و سپس رومی‌ها در دوران باستان بر ایتالیا حکمرانی می‌کردند و در قرون وسطی کنترل ایتالیا در دست پاپ‌ها، فرانک‌ها، بیزانسی‌ها و سپس اعراب و نورمان‌ها در پاره‌ای از اوقات بوده‌است. از میان مشکلات پرشماری که اتحاد ایتالیا (۱۸۷۰–۱۸۴۸) در پی داشت، آنچه بیش از همه اضطراری می‌نمود، همانا یکدست ساختن سرزمینی بود که از لحاظ سیاسی و اقتصادی بسیار متفاوت بود.

به دنبال بر خورداری شهروندان ایتالیایی از حق رأی در سال ۱۹۱۳، روند یکپارچه‌سازی سیاسی کشور تکمیل شد و این در حالی بود که چهرهٔ بین‌المللی ایتالیا که به‌دنبال اصلاحات آغاز شده از فردای روز اتحاد، هماهنگ‌تر و مدرن‌تر شده بود، وجهه بیشتری یافته و تقویت می‌شد. در آستانهٔ جنگ اول جهانی، ایتالیا چشم‌انداز ترسیم شده تا آن زمان را دگرگون ساخته و در کنار قدرت‌های متحد فرانسه، انگلیس و ایالات متحده وارد جنگ شد.

در سال ۱۹۲۵ با ممنوع شدن فعالیت تمامی دیگر احزاب، دوره رژیم فاشیست آغاز می‌شود که با سیاست استبدادی و در پوشش ملی‌گرایی، باعث دگرگونی‌های ریشه‌ای در زندگی کشور گردید و آزادی‌های سیاسی را محدود نمود. این رژیم برای ممانعت از دشمنی کلیسای کاتولیک، به توافقی با واتیکان دست یافت. در آن سال‌ها اقدامات جدی برای تقویت و توسعه فعالیت‌های صنعتی و کشاورزی صورت گرفت. در زمینه سیاست خارجی، موسولینی سعی کرد با اتکا به سیاست توسعه طلبانه و قدرت‌های متحد، پرستیژ خود را تثبیت نماید که نقطهٔ اوج آن اتحاد با آلمان و ورود به جنگ دوم جهانی (۱۹۴۵–۱۹۴۰) علیه متفقین و متعاقباً سقوط رژیم فاشیست به‌دنبال ناکامی‌های نظامی بود.

جغرافیای ایتالیا

ایتالیا در جنوب قاره اروپا قرار دارد. مساحت کل آن ۳۰۱۳۲۳ کیلومتر مربع است که از آن ۲۹۴۰۲۹ کیلومتر مربع خشکی و ۷۲۱۰ کیلومتر مربع آب است. ۷۶۰۰ کیلومتر ساحل دارد. جزایر ساردنی و سیسیل در دریای مدیترانه نیز جزو ایتالیا است. ایتالیا با کشورهای اتریش، فرانسه، سان مارینو، اسلوونی، سوئیس و واتیکان هم مرز می باشد. رشته کوه آلپ در شمال این کشور قرار دارد.

کشور ایتالیا از نظر جغرافیایی به ۲۰ ناحیه تقسیم می‌شود که ۵ تا از آن‌ها دارای نوعی خودمختاری در وضع قوانین محلی می‌باشند. از سوی دیگر ایتالیا به ۱۱۰ استان و ۸٬۱۰۰ شهرداری تقسیم می‌شود. علاوه بر این در سال ۲۰۰۹ میلادی ۱۵ شهر ایتالیا به عنوان ابرشهر (متروپولیس) در نظر گرفته شدند که البته این تقسیمات جدید هنوز به مرحله رسمی و اجرایی نرسیده‌است.

فرهنگ ایتالیا

ایتالیا به مدت چندین قرن به چندین قسمت تکه تکه شده بود ولی در سال 1861 ایتالیا به صورت چکپارچه با یک فرهنگ تبدیل شد. در زمان قرون وسطی معماری و هنر در این کشور به اوج خود رسید و آثاری جاودانه در ایتالیا خلق شد. 
سینمای ایتالیا صنعت سینمای ایتالیا از اعتبار خوبی در سراسر جهان برخوردار است. گواه آن جوایزی است که ساخته‌هایش در فستیوال‌های متعدد و بین‌المللی دریافت می‌کند.

آب و هوای ایتالیا

آب و هوای ایتالیا بسیار متنوع می باشد. در مناطق شمالی و مرکزی آب و هوا مرطوب و نیمه گرمسیری می باشد. این کشور دارای تابستان هایی گرم و زمستان هایی بسیار سرد است. مناطق ساحلی ایتالیا در زمستان دارای آب و هوایی ملایم تری نسبت به دیگر مناطق هستند. دمای زمستان بین صفر تا 12 درجه سانتی گراد است و تابستان دما بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد است.

غذاهای ایتالیایی

یکی از شهرت های بالای این کشور توریستی غذاهایش می باشد. همواره غذاهای ایتالیایی در بین مردم دنیا از شهرت بالایی برخوردار بوده. ما در زیر چند نمونه از غذاهای مشهور ایتالیا را برای شما نام می بریم.

آفوگاتو (Affogato) / آرانچینو (Arancino) / آنیولوتی (Agnolotti) / آنلی (Anelli) / بروسکتا (Bruschetta) / بیگولی (Bigoli) / پاستا (Pasta) / پیتزا (Pizza) / پنه (Penne) / پیتزا (Pizza) / تورتلینی (Tortellini) / ریزوتو (Risotto) و ….

گردشگری ایتالیا

ایتالیا در مرکز دریای مدیترانه واقع شده‌است، دریایی که تولد تمدن‌های بسیاری را بخود دیده‌است. ایتالیا دارای تاریخی غنی از تماس‌ها و تبادلاتی می‌باشد که بر مردم، اقتصاد و فرهنگش تأثیر گذاشته‌است. بر اساس محاسبه‌ای که یونسکو انجام داده، بیش از نیمی از میراث فرهنگی جهان در کشور ایتالیا واقع شده‌است. نشانه‌های باقی‌مانده از گذشته، آثار هنری و تنوع فوق‌العاده طبیعت در شبه جزیره ایتالیا از جمله عوامل جذب توریست به این کشور می‌باشد که امروزه یکی از توریستی‌ترین کشورهای جهان به‌شمار می‌آید.

رم، فلورانس، ونیز و بسیاری شهرهای دیگر، از جمله مقصدهای هنری هستند که برنامه هر بازدیدکننده‌ای از شبه جزیره ایتالیا را تشکیل می‌دهند. در کنار این شهرهای بزرگ و معروف، میراث های فرهنگی پنهانی هم در شهرهایی با تاریخ هزار ساله وجود دارند که البته در مسیر اصلی بازدیدها قرار ندارند و علی‌رغم اینکه کمتر شناخته شده‌اند، اما به همان اندازه شهرهای هنری ایتالیا دارای جذابیت می‌باشند.

هر ساله بطور میانگین حدود بیست میلیون گردشگر خارجی از ایتالیا بازدید می‌کنند و این رقم طبیعتاً علاوه بر میلیون‌ها ایتالیایی می‌باشد که کشورشان را برای گذراندن تعطیلاتشان انتخاب می‌کنند و البته در این انتخاب، تکیه بر سی و پنج هزار واحد اقامتی موجود در کشور که دارای تقریباً دو میلیون تخت می‌باشند، دارند. توریسم در عمل یکی از مهم‌ترین منابع اقتصادی ایتالیا به‌شمار می‌رود که حدود ۵/۵٪ از تولید داخلی کشور را به خود اختصاص داده‌است و این به معنای آنست که از نظر ارزش بالاتر از کل تولید بخش کشاورزی قرار دارد.

در زیر تعدادی از مشهور ترین دیدنی های کشور چکمه ای را برای شما نام می بریم؛

کولوسئوم (Colosseum)

میدان سن مارک (Piazza San Marco)

ساحل آمالی (Amalfi Coast)

برج پیزا (Leaning Tower of Pisa)

فواره تروی (Trevi Fountain)

کلیسای فلورانس (Florence Cathedral)

پانتئون (Pantheon)

کلیسای جامع سینت مارکو (Saint Mark’s Basilica)

دریاچه گاردا (Lake Garda)

کاپیتول (Capitoline Museums)

منبع: en.wikipedia.org