کشور کانادا در دهه اخیر به یک مقصد رویایی برای تحصیل یا مهاجرت بسیاری از ایرانیان تبدیل شده است. دریاتور در زیر به بررسی بهترین شهرها برای زندگی و یا تحصیل پرداخته است. (البته ما قصد داریم هر یک از شهرهایی که در زیر آمده است را به صورت جداگانه به شما معرفی کنیم)

با ما همراه باشید؛

 

برای مهاجرت یا تحصیل به کدام شهر کانادا برویم؟

1- ونکوور (Vancouver)

شهری واقع در استان بریتیش کلمبیا در کشور کانادا و بخشی از ونکوور بزرگ است که در منطقه لوئر مین‌لند واقع شده است. شاید بتوان گفت بهترین شهر هم برای تحصیل و هم برای زندگی در کانادا می باشد. معدود شهری وجود دارد که در هر دو زمینه زندگی و تحصیل دارای شرایط بسیار خوبی باشد.  از دانشگاه های معتبر این شهر می توان به دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه سیمون فراسر، کالج کلمبیا، موسسه تکنولوژی کلمبیا بریتیش اشاره کرد. 

2- تورنتو (Toronto)

تورنتو را می توان یک شهر عالی برای زندگی دانست، این شهر مرکز استان انتاریو و پرجمعیت‌ترین شهر کانادا است(البته این شهر دارای دانشگاه های معتبری مانند دانشگاه تورنتو، دانشگاه یورک، دانشگاه رایرسون نیز می باشد). یکی از دلایلی که برای تحصیل توصیه نمی شود هزینه بالای زندگی در این شهر می باشد ولی این نکته را نیز فراموش نکنید که دارای بزرگترین مراکز علمی کانادا می باشد. در پایان این نکته را ذکر کنیم که تورنتو  پایتخت اقتصادی کانادا است. 

3- مونترآل (Montreal) 

بزرگترین شهر استان کبک در کانادا و دومین شهر بزرگ این کشور (پس از تورنتو) و پانزدهمین شهر بزرگ آمریکای شمالی می‌باشد. مونترال یکی از بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل می باشد. مونترآل با دسترسی به شش دانشگاه و دوازده کالج در شعاع ۸ کیلومتری، دارای بیشترین تمرکز دانشجویان تحصیلات عالیه در بین شهرهای اصلی آمریکای شمالی می‌باشد. مونترآل چهار دانشگاه اصلی دارد که دو دانشگاه آن انگلیسی زبان و دو دانشگاه دیگر فرانسه زبان هستند. دانشگاه مک گیل / دانشگاه کونکوردیا / دانشگاه مونترال  / دانشگاه اوکام.

4- اتاوا (Ottawa)

پایتخت کشور کانادا و چهارمین شهر بزرگ این کشور است. این شهر در آمریکای شمالی و در کنار رودخانهٔ اتاوا واقع شده‌است. این شهر هم از نظر زندگی و هم از نظر تحصیل شهری مناسب است. در این شهر چند دانشگاه و کالج وجود دارد. دو دانشگاه اصلی در این شهر عبارتند از دانشگاه کارلتون و دانشگاه اتاوا. طبق آمار رسمی شهرداری اتاوا حدود ۱۵۰۰۰۰ دانشجو در دانشگاه‌ها و کالج‌های شهر اتاوا مشغول به تحصیل هستند. از مشاهیر معاصر ایران که از دانشگاه‌های این شهر فارغ‌التحصیل شده‌اند می‌توان به کیهان کلهر اشاره کرد که تحصیلات خود را در رشته موسیقی دانشگاه کارلتون به پایان رسانده‌است.

5- شهر کبک (Quebec City)

مرکز ایالت کبک کانادا و بزرگ‌ترین شهر شرق کبک است و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای کانادا است. کبک بعد از سه شهر سنت جان، پرت رویال و تدوزاک قدیمی‌ترین شهر کانادا به شمار می‌رود. کبک با وجود تاریخ ۴۰۰ ساله‌اش، شهری است دیدنی، پر از فضاهای پرجنب‌وجوش شهری و آثار تاریخی ارزنده است. این شهر یک مکان بسیار عالی برای زندگی می باشد.

از دیگر شهرهای کانادا که برای تحصیل مناسب می باشند می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

کلگری در استان آلبرتا (Calgary / Alberta)

ادمونتون در استان آلبرتا (Edmonton / Alberta)

رجینا در استان ساسکاچوان (Regina / Saskatchewan)

گولف در استان اونتاریو (Guelph / Ontario)

اشوا در استان اونتاریو (Oshawa / Ontario)

ساسکتون در استان ساسکاچوان (Saskatoon / Saskatchewan)

سنت جان در نیوبرانزویک (Saint John / New Brunswick)

کینگستون در استان انتاریو (Kingston / Ontario)

منبع: www.telegraph.co.uk