شاید بتوان گفت بهترین شهر کانادا که هم برای تحصیل بسیار مناسب است و هم زندگی، شهر مونترآل است. دریاتور در زیر این شهر محبوب را به شما خوانندگان محترم معرفی می کند.

با ما همراه باشید؛

 

مونترآل شهری برای زندگی و تحصیل

مونترآل (Montreal) بزرگترین شهر استان کبک در کانادا و دومین شهر بزرگ این کشور (پس از تورنتو) و پانزدهمین شهر بزرگ آمریکای شمالی می‌باشد. مونترآل دومین شهر بزرگ فرانسه‌زبان جهان (پس از پاریس / 67 درصد) است. این شهر هم‌چنین میزان قابل توجهی جمعیت انگلیسی‌زبان و مهاجر متفرقه دارد. از نظر تاریخی می توان گفت جهش زیرساختی در مونترال مربوط می شود به دهه 1970 که در این زمان می توان گفت مونترال راه 100 ساله را در یک دهه سپری کرد. 

مونترال در سال 2017 در ردیف بهترین شهرهای دنیا برای زندگی قرار گرفت و در زمینه زندگی و تحصیل برای دانشجویان مقام اول را کسب کرد (QS). شهر مونترال را می توان یکی از عمده مراکز مهاجرت ایرانیان دانست. این شهر یکی دیگر از شهرهای کانادا می باشد که دارای قومیت های گوناگون می باشند.

جغرافیای مونترال 

از لحاظ جغرافیایی مونترآل در شرق کانادا در جنوب غرب استان کبک قرار دارد. مونترآل در ۵۳۹ کیلومتری شمال شرقی تورنتو و در ۱۹۰ کیلومتری شرق اتاوا قرار دارد. این شهر بزرگ‌ترین مرکز تجاری-صنعتی و فرهنگی کبک است. مونترال به آب های آزاد نیز دسترسی دارد.

آب و هوا مونترال

مونترال دارای آب و هوای قاره‌ای مرطوب است. بطور کلی، تابستان گرم و مرطوب با حداکثر متوسّط دمای ​​روزانه 26 تا 27 درجه سانتی گراد در ماه جولای می باشد. و دمای بیشتر روزها بیش از ۳۰ درجه سانتی گراد است. در مقابل و در انتهای تابستان جبهه هوای سرد، آب و هوای این شهر را سرد و خشک می نماید. با آغاز زمستان هوا سرد، برفی و طوفانی می‌شود و به دنبال آن آب و هوای یخی، با میانگین روزانه ۹- تا ۱۰٫۵- درجه سانتیگراد در ماه ژانویه ادامه می یابد. با این حال، در برخی از روزهای زمستان دما به بالای نقطه انجماد افزایش می یابد و این باعث بارش باران در ماههای ژانویه و فوریه می شود. معمولاً و بطور متوسط از هفته اول یا دوم دسامبر بیشتر جاها با برف پوشیده می‌شود و تا هفته آخر مارس ادامه می یابد. با توجه به اینکه دمای هوا در طول سال از -۳۰ درجه سانتی گراد پاپین تر نمی‌رود، به علت وزش باد سرمای هوای بیشتری احساس می شود.

بهار و پاییز خوب و ملایم است اما امکان تغییرات شدید دما وجود دارد. پایین ترین دمای ثبت شده در کتاب محیط زیست کانادا ۳۷٫۸- درجه سانتیگراد در تاریخ ۱۵ ژانویه سال ۱۹۵۷، و بالاترین درجه حرارت ۳۷٫۶ درجه سانتی گراد در تاریخ ۱ اوت ۱۹۷۵، می باشد که هر دو در فرودگاه بین‌المللی دُروال ثبت شده است. قبل از ثبت مدرن سوابق آب و هوا، که قدمت آن به سال ۱۸۷۱ برمی گردد، حداقل دمای ثبت شده ۴۲- سانتیگراد می باشد که مربوط به ساعت ۷ صبح روز ۱۰ ژانویه ۱۸۵۹ است.

فرهنگ مونترال

از نظر فرهنگی این شهر در زمینه های تئاتر، هنرهای تجسمی، فیلم، نشریه، چاپ و … می باشد. از نظر فرهنگی این شهر مقداری با دیگر مناطق کانادا تفاوت دارد. شهر دارای فرهنگی بسیار نزدیک با فرهنگ مردمان فرانسه می باشد.
هر ساله جشنواره های گوناگونی در این مکان بر گزار می گردد و میزبان گردشگران بسیاری هستند. 

جشنواره‌ها و رویدادها

A. جشنواره برف

جشن زمستانی مونترال، با مسابقه‌ها و تفریحات برفی و یخی‌اش، هر سال از ۲۴ ژانویه تا ۸ فوریه برگزار می‌شود. اگر از تفریحات پرهیجانی مثل سورتمه‌سواری، اسکی، تیوب و این‌جور چیزها هم خوش‌تان نیاید، می‌توانید با برف‌بازی و ساختن مجسمه‌های یخی، یا حتی تماشای هنرمندانی که مجسمه‌های یخی می‌سازند، سرگرم شوید. بیشتر برنامه‌های این جشنواره در جزیره نوتردام، مونترال قدیم و پارک مزونو برگزار می‌شود.

B. جشنواره چراغانی مونترال

مجموعهٔ مسابقه‌ها و جشن‌های هیجان‌انگیزی که مونترال را چراغانی می‌کند، هر سال از ۱۹ تا ۲۹ فوریه برگزار می‌شود. ضمن این جشنواره، کنسرت‌های موسیقی و نمایشگاه‌های دیدنی و این‌جور برنامه‌ها هم در سراسر شهر اجرا می‌کنند.

C. جشنواره تئاتر آمریکا

نمایش‌ها و برنامه‌های خلاقانهٔ این جشنواره، هر سال از اواخر ماه مه تا اوایل ژوئن در تماشاخانه‌های سراسر شهر اجرا می‌شوند. برنامهٔ دو هفته تئاتر مدرن را هنرمندان بسیاری از سراسر آمریکا می‌گردانند. 

D. روز موزهٔ مونترال

آخرین یک‌شنبه ماه مه، بازدید از تمام موزه‌های مونترال مجانی است و اتوبوس‌هایی هم از سراسر شهر، علاقه‌مندان را بدون دریافت کرایه به بیشتر آن‌ها می‌برند.

E. مسابقهٔ دوچرخه‌سواری مونترال

هفتهٔ اول ماه ژوئن هر سال، بیش از چهارصد و پنجاه هزار علاقه‌مند به دوچرخه و دوچرخه‌سواری، در انواع مسابقه‌ها در مونترال شرکت می‌کنند. مسیرهای مختلف مسابقه، روز و شب، پر از دوچرخه‌سوارانی است که از هر سن و سال در کنار هم رکاب می‌زنند و دور تا دور شهر را می‌گردند.

F. جام جهانی آتش‌بازی

همان‌طور که از اسم‌اش هم پیداست، نمایش بزرگی است که اهالی مونترال هر سال برگزار می‌کنند تا بهترین و زیباترین آتش‌بازی دنیا را معلوم کنند. برنامه‌ها و نمایش‌های هیجان‌انگیز آتش‌بازی، گفتن ندارد که برای بچه‌ها هم جذابیت فراوانی دارد و سرگرم‌شان می‌کند. جام جهانی آتش‌بازی مونترال، هر سال شب‌های شنبهٔ آخر ژوئن و یکشنبه‌های ژوئیه برپا می‌شود.

G. فسیتوال جاز

یکی از مشهور ترین فستیوال های موسیقی جهان که هر ساله بزرگان را از سراسر دنیا به دور خود جمع می کند.

دانشگاه‌های شهر مونترال

مونترآل با دسترسی به شش دانشگاه و دوازده کالج در شعاع ۸ کیلومتری، دارای بیشترین تمرکز دانشجویان تحصیلات عالیه در بین شهرهای اصلی آمریکای شمالی می‌باشد. 

مونترآل چهار دانشگاه اصلی دارد که دو دانشگاه آن انگلیسی زبان و دو دانشگاه دیگر فرانسه زبان هستند.

۱. دانشگاه‌های انگلیسی زبان

دانشگاه مک گیل / تمرکز بر رشته‌های پزشکی، مهندسی، علوم پایه (McGill University)

دانشگاه کونکوردیا / تمرکز بر رشته‌های علوم پایه، مهندسی، کامپیوتر، بازرگانی (Concordia University)

۲. دانشگاه‌های فرانسه زبان

دانشگاه مونترال / تمرکز بر رشته‌های پزشکی، مهندسی، علوم پایه (Université de Montréal)

دانشگاه اوکام (Oakam University)

جاذبه های گردشگری مونترال

توصیه ما به شما این است که سعی کنید شهر مونترال را پیاده بروید تا بهتر بتوانید زیبایی های این شهر را درک کنید.

بخش قدیمی شهر مونترال با خیابان‌های سنگ‌فرش قدیمی، ساختمان‌های دویست-سیصد ساله، رستوران‌های فرانسوی و موزه‌های تاریخی، یکی از جذابیت‌های توریستی اصلی این شهر محسوب می‌شود. تابستان‌ها ای منطقه شور و حال فراوانی دارد؛ این‌جا و آن‌جا نمایش‌های خیابانی برپا می‌کنند و و تراس رستوران‌ها پر از توریست می‌شود. در بعضی کتاب‌های راهنما به اشتباه از این منطقه با عنوان شهر قدیمی (Old Town) نام برده شده است، اما اهالی شهر این‌جا را به نام مونترال قدیم می‌شناسند. کل منطقه مونترال قدیم را پیاده می‌شود گشت، اما اگر دوست داشته باشید، می‌توانید سوار یکی از درشکه‌های توریستی هم بشوید.

ما در زیر تعدادی از دیدنی های این شهر را برای شما نام می بریم؛

موزه‌ی هنرهای زیبا (Montreal Museum of Fine Arts)

پارک مونت رویال (Parc du Mont-Royal)

باغ گیاه‌شناسی (jardin de botanique de montreal)

پارک لافونتن (La Fontaine)

مجموعه‌ی بیودوم (Biodome)

میدان (Place des Armes)

کلیسای نُتردام (Basilique Notre-Dame)

کلیسای سن ژوزف (Saint Joseph’s Oratory) 

بندر قدیم مونترال (vieux port de montreal)

شهربازی لارُند (La Ronde)

موزه حشره شناسی مونترال (Insectarium de Montréal) 

محله چینی ها (Le quartier chinois de Montréal)

رودخانه سن لوران (Fleuve Saint Laurant)

موزه بورژوازی مارگریت (Marguerite Bourgeoys Museum)

منابع: www.topuniversities.com / en.wikipedia.org